Hliva ustricová a jej pozitívne účinky + tipy na recepty

Hliva ustricová je ďalšia zázračná vec z prírody. Liečivé huby sú už známe tisícky rokov, hlavne v západnej čínskej medicíne. Moderné výskumy potvrdzujú ich pozitívny vplyv na naše zdravie a hlavne na náš imunitný systém.

Ako vyzerá Hliva ustricová?

Hliva ustricová jedlá receptyHliva ustricová je najzdravšia huba, akú môžete nájsť na našom území. Je dostupná celoročne, pretože sa pestuje aj na zvláštnych farmách. Kúpiť si ju nemusíte iba v obchode. Nájdete ju od októbra do marca v trsoch na kmeňoch alebo pňoch listnatých stromov, hlavne na bukoch a topoľoch. Na ihličnatých sa vyskytuje iba zriedka.

Hlivu spoznáte podľa jej klobúka, ktorý je 40-200 mm široký, klenutý, suchý, hladký, lesklý, hnedoolivový až modrastohnedý až sivomodrý. Jej dužina je biela a príjemne vonia. Dávajte si pri jej zbere pozor, aby ste si ju nepomýlili s hlivou vŕbovou, ktorá rastie v rovnakom období aj za rovnakých podmienok, jej klobúk je však hnedý.

Na čo je dobrá hliva?

Prejdime teraz k samotným jej liečivým účinkom. Hliva ustricová obsahuje liečivo glukán. Pravidelné užívanie hlivy ustricovej prispieva k vašej lepšej imunite. Pôsobí aj proti nádorovým ochoreniam. Pomôže vám s kožnými alergiami, pri liečbe ekzémov, hemoroidov, kŕčových žíl. Zníži vám cholesterol a pomôže pri ochoreniach srdca a cievnej sústavy.

Má protivírusové a protizápalové účinky, znižuje vysoký krvný tlak a upravuje hladinu tukov v krvi. Ak vás prepadajú úzkostné stavy a trpíte depresiami aj s týmto vám pomôže. Dá sa o nej povedať, že je ďalším prírodným antibiotikom. Ak sa snažíte schudnúť je táto huba správnou voľbou pre redukčnú diétu.

Hliva v lekárňach

V lekárňach vám ponúknu rôzne prípravky s obsahom hlivy ústricovej s rozmanitými pridanými pomocnými látkami. Užívať ich môžete v tejto forme alebo si ju pripravte doma sami. Môžete ju vysušiť  a pravidelne užívať, dávať do jedál. Jej využitie je všestranné.

Hliva ustricová recepty

V kuchyni sa dá pripraviť na rôzne spôsoby. My vám ponúkneme pár z nich. Na začiatok niečo jednoduchšie, čo zvládne každý:

hliva ustricova receptyHliva zapekaná so zemiakmi

Suroviny:  200g hlivy ustricovej, 4 varené zemiaky, 80g masla, 1 cibuľa, 100g slaniny, 2 vajíčka, soľ, korenie, rasca.

Postup: Na masle si speníme najemno nakrájanú cibuľu, pridáme na plátky nakrájanú hlivu, osolíme , pridáme rascu a na miernom plameni podusíme. Keď už je hliva mäkká, primiešame k nej nakrájanú slaninu, zemiaky, korenie, poriadne pomiešame a chvíľu ešte všetko spolu necháme na plameni. Zapekaciu misku si zatiaľ vymastíme maslom a vložíme tam zmes z panvice. Zalejeme rozšľahanými vajíčkami a zapečieme.

Hliva na smotane (hlivový perkelt)

Suroviny:  200g hliva ustricová, 1 šľahačková smotana, 1 kyslá smotana, 1 cibuľa, soľ, rasca, hubové korenie, mletá červená paprika, cestoviny podľa vlastného výberu, olej.

Postup: Nakrájanú cibuľu si orestujeme na panvici, poprášime mletou červenou paprikou, pridáme hlivu, soľ, korenie na huby a spolu to opečieme a podlejeme vodou. Necháme podusiť do mäkka. Zmiešame si šľahačku s kyslou smotanou a zalejeme tým pripravenú zmes. Necháme ešte chvíľu prevariť, aby nám to zhustlo a podáme s cestovinou.

Pri príprave hlivy sa fantázii medze nekladú. Poznáte aj vy nejaký dobrý, zdravý recept s tejto huby? Podeľte sa oň s nami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.