TOPlist

Ako správne napísať životopis či motivačný list?

Životopis aj motivačný list bývajú najdôležitejšie aspekty, ktoré potrebuje každý uchádzač o prácu. Sú vašou vizitkou, podľa ktorej sa zamestnávateľ rozhodne či vás vôbec pozve na pohovor.

Ako napísať životopis

životopis ako napisatŽivotopis by mal byť hlavne pravdivý, stručný, priehľadný, nemali by byť v ňom žiadne pravopisné chyby a mal by byť primeraný pozícií, o ktorú máte záujem. Často s v praxi stáva, že prví vypadávajú tí, ktorých životopis a sprievodný list nespĺňajú základné pravidlá.

Neexistuje jeden typ dokonalého štruktúrovaného životopisu. Nepíšu sa tam celé vety, text musí byť jasný a zrozumiteľný. Všetko by ste mali zhrnúť na jednej, maximálne dvoch stranách. To znamená vaše vzdelanie, pracovné skúsenosti, schopnosti a úspechy.

Štruktúrovaný životopis

Mal by obsahovať v prvom rade meno, priezvisko, titul, kontakty na vás. Vaše osobné informácie sa neuvádzajú (rodinný stav, počet detí, údaje o príbuzných).

Vaše vzdelanie – školy, ktoré ste absolvovali uvádzajte od poslednej po prvú, od najvyššieho dosiahnutého vzdelanie po najnižšie.

Pokračujte vašimi znalosťami – práca s počítačom, cudzie jazyky (uveďte aj úrovne). Pridajte aj vodičský preukaz, certifikáty, ak nejaké máte.

Na konci sa píšu  vaše vlastnosti a záujmy, ktoré vypíšte radšej iba v skratke a skúste vybrať tie, ktoré sú relevantné k zamestnaniu, o ktoré sa uchádzate.

Vítané sú aj  referencie z predchádzajúcich pracovných miest – uveďte tam názov firmy, meno a pozíciu človeka, ktorý o vás píše. Nakoniec nezabudnite na miesto, dátum a podpis.

Beletrizovaný životopis

zivotopisNiekedy od vás môžu žiadať aj beletrizovaný životopis. To znamená pravdivé zachytenie udalostí zo života danej osoby, v ktorom sa využíva umelecký štýl.

Musí obsahovať úvod – základné informácie zo života.

Jadro – v chronologickom slede sa vypisujú jednotlivé udalosti osoby (narodenie, štúdium, rodinné záležitosti, dosiahnuté úspechy ale aj neúspechy, ktoré vás posilnili), ďalej schopnosti, cestovateľské zážitky.

Záver – končí sa väčšinou úvahou, zamyslením ako by mal život smerovať ďalej, predstavy o budúcnosti.

Motivačný list

Často sa stáva, že máte k životopisu predložiť aj motivačný list. Je dôležité napísať ho tak, aby ste sa odlíšili od ostatných a zaujali personalistu, ktorý ho číta.

Rada: vygoogliť si prvý vzor na internete je ľahké, ale počítajte s tým, že ho zamestnávateľ čítal už niekoľkokrát. Inšpirovať sa môžete, ale snažte sa vytvoriť niečo originálne.

Niekedy môže pútavý motivačný list dokázať viac ako životopis plný relevantných úspechov. Cieľavedomý, pracovitý, prispôsobivý, tímový hráč … Čo myslíte, koľkí to napíšu? Všetci. Takže namiesto toho, aby ste sa ospevovali, aký ste dokonalý zamestnanec, píšte o tom, čo naozaj robíte.

Píšte o tom, koho ste stretli, komu ste pomohli, čo ste vymysleli, vytvorili. Určite niekto o vás povedal niečo zaujímavé, vtipné. Vsuňte to do textu, okoreníte ho tým a na pohovore si na to personalista určite spomenie.

Po formálnej stránke by mal text obsahovať vaše údaje, pozdrav a oslovenie spoločnosti, ktorej list smeruje. Dobre spravíte, ak si zistite, kto bude ten list čítať a oslovíte priamo jeho. Vysvetlenie dôvodu poslania motivačného list – prečo sa uchádzate o danú prácu. A ďalej už iba argumentujte. Na koniec môžete uviesť, že sa tešíte na osobný pohovor.

Motivačný list, by mal byť jedinečný a preto nie je dobré, ak ho rádovo posielate jednému zamestnávateľovi za druhým. Každý prispôsobte na mieru konkrétnej firme či typu zamestnania.

 
Komentáre

Zatiaľ žiadne komentáre. Pridajte prvý.

Chýba vám tu niečo? Chcete vedieť viac? Nechajte nám odkaz.