Ako správne napísať životopis či motivačný list?

Životopis aj motivačný list bývajú najdôležitejšie aspekty, ktoré potrebuje každý uchádzač o prácu. Sú vašou vizitkou, podľa ktorej sa zamestnávateľ rozhodne či vás vôbec pozve na pohovor.

Ako napísať životopis

životopis ako napisatŽivotopis by mal byť hlavne pravdivý, stručný, priehľadný, nemali by byť v ňom žiadne pravopisné chyby a mal by byť primeraný pozícií, o ktorú máte záujem. Často s v praxi stáva, že prví vypadávajú tí, ktorých životopis a sprievodný list nespĺňajú základné pravidlá.

Neexistuje jeden typ dokonalého štruktúrovaného životopisu. Nepíšu sa tam celé vety, text musí byť jasný a zrozumiteľný. Všetko by ste mali zhrnúť na jednej, maximálne dvoch stranách. To znamená vaše vzdelanie, pracovné skúsenosti, schopnosti a úspechy.

Štruktúrovaný životopis

Mal by obsahovať v prvom rade meno, priezvisko, titul, kontakty na vás. Vaše osobné informácie sa neuvádzajú (rodinný stav, počet detí, údaje o príbuzných).

Vaše vzdelanie – školy, ktoré ste absolvovali uvádzajte od poslednej po prvú, od najvyššieho dosiahnutého vzdelanie po najnižšie.

Pokračujte vašimi znalosťami – práca s počítačom, cudzie jazyky (uveďte aj úrovne). Pridajte aj vodičský preukaz, certifikáty, ak nejaké máte.

Na konci sa píšu  vaše vlastnosti a záujmy, ktoré vypíšte radšej iba v skratke a skúste vybrať tie, ktoré sú relevantné k zamestnaniu, o ktoré sa uchádzate.

Vítané sú aj  referencie z predchádzajúcich pracovných miest – uveďte tam názov firmy, meno a pozíciu človeka, ktorý o vás píše. Nakoniec nezabudnite na miesto, dátum a podpis.

Beletrizovaný životopis

zivotopisNiekedy od vás môžu žiadať aj beletrizovaný životopis. To znamená pravdivé zachytenie udalostí zo života danej osoby, v ktorom sa využíva umelecký štýl.

Musí obsahovať úvod – základné informácie zo života.

Jadro – v chronologickom slede sa vypisujú jednotlivé udalosti osoby (narodenie, štúdium, rodinné záležitosti, dosiahnuté úspechy ale aj neúspechy, ktoré vás posilnili), ďalej schopnosti, cestovateľské zážitky.

Záver – končí sa väčšinou úvahou, zamyslením ako by mal život smerovať ďalej, predstavy o budúcnosti.

Motivačný list

Často sa stáva, že máte k životopisu predložiť aj motivačný list. Je dôležité napísať ho tak, aby ste sa odlíšili od ostatných a zaujali personalistu, ktorý ho číta.

Rada: vygoogliť si prvý vzor na internete je ľahké, ale počítajte s tým, že ho zamestnávateľ čítal už niekoľkokrát. Inšpirovať sa môžete, ale snažte sa vytvoriť niečo originálne.

Niekedy môže pútavý motivačný list dokázať viac ako životopis plný relevantných úspechov. Cieľavedomý, pracovitý, prispôsobivý, tímový hráč … Čo myslíte, koľkí to napíšu? Všetci. Takže namiesto toho, aby ste sa ospevovali, aký ste dokonalý zamestnanec, píšte o tom, čo naozaj robíte.

Píšte o tom, koho ste stretli, komu ste pomohli, čo ste vymysleli, vytvorili. Určite niekto o vás povedal niečo zaujímavé, vtipné. Vsuňte to do textu, okoreníte ho tým a na pohovore si na to personalista určite spomenie.

Po formálnej stránke by mal text obsahovať vaše údaje, pozdrav a oslovenie spoločnosti, ktorej list smeruje. Dobre spravíte, ak si zistite, kto bude ten list čítať a oslovíte priamo jeho. Vysvetlenie dôvodu poslania motivačného list – prečo sa uchádzate o danú prácu. A ďalej už iba argumentujte. Na koniec môžete uviesť, že sa tešíte na osobný pohovor.

Motivačný list, by mal byť jedinečný a preto nie je dobré, ak ho rádovo posielate jednému zamestnávateľovi za druhým. Každý prispôsobte na mieru konkrétnej firme či typu zamestnania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.