Prezidentské voľby 2019 – základné informácie

Ako sa na demokratickú krajinu patrí, opäť máme možnosť slobodne vyjadriť svoj názor vo voľbách, tentokrát v prezidentských. Voliť by mal ísť každý, pretože je to jediná cesta, ako môžeme ovplyvniť to, kto bude našu krajinu reprezentovať a rozhodovať o jej smerovaní. Súčasným prezidentom je pán Andrej Kiska, víťaz volieb z roku 2014, ktorému práve tento rok končí 5-ročné prezidentské obdobie. Tento rok už nekandiduje a tak bude mať Slovenská republika novú hlavu štátu. Voľby sú už predo dvermi a tak Vám o nich prinášame potrebné informácie.

Miesto a čas konania volieb

Prvé kolo prezidentských volieb sa koná v sobotu 16. marca 2019 od 7:00 do 22:00. Každý občan volí v pridelenom volebnom okrsku podľa trvalého pobytu. Oznámenie o mieste volieb dostane každý občan poštou (pozor – dostanete oznámenie o okrsku pridelenom Vašej adrese, na ktorej sa zdržiavate, voliť musíte ísť stále do okrsku Vášho trvalého pobytu!). Ak ste toto oznámenie nedostali, môžete si skontrolovať Váš volebný okrsok napríklad online na tejto stránke.

Ako hlasovať

Po preukázaní totožnosti občianskym preukazom dostanete od volebnej komisie hlasovací lístok a prázdnu obálku, čo potvrdíte vlastnoručým podpisom. Na hlasovacom lístku bude číselný zoznam kandidátov, z ktorého zakrúžkujete len jedného kandidáta (krúžkuje sa poradové číslo kandidáta). Hlasovací lístok vložíte do obálky a následne do volebnej schránky. Viac informácií na stránke Ministerstva vnútra SR.

Zoznam kandidátov

V súčasnosti je možné voliť spomedzi trinástich kandidátov, tu si môžete prečítať bližšie informácie o kandidátoch:

    • Béla Bugár, 60 rokov, MOST – HÍD (poslanec a podpredseda NR SR, predseda strany MOST – HÍD)

    • Zuzana Čaputová, 45 rokov, PS, (advokátka, občianska aktivistka a podpredsedníčka hnutia PS)

    • Martin Daňo, 42 rokov, nezávislý kandidát (podnikateľ a novinár)

    • Štefan Harabin, 61 rokov, nezávislý kandidát s podporou KDŽP (sudca najvyššieho súdu SR)

    • Eduard Chmelár, 47 rokov, nezávislý kandidát (historik, pedagóg VŠ, analytik, publicista a aktivista)

    • Marian Kotleba, 41 rokov, ĽS Naše Slovensko (poslanec NR SR a predseda strany ĽS NS)

    • Milan Krajniak, 46 rokov, SME RODINA (poslanec NR SR, bývalý podnikateľ)

    • František Mikloško, 71 rokov, nezávislý kandidát s podporou OKS, KDH, OĽaNO a KÚ (bývalý poslanec)

    • Maroš Šefčovič, 52 rokov, nezávislý kandidát s podporou SMER-SD (diplomat)

    • Róbert Švec, 42 rokov, nezávislý kandidát (predseda združenia Slovenské Hnutie Obrody)

    • Bohumila Tauchmannová, 60 rokov, nezávislá kandidátka (podnikateľka, aktivistka )

    • Juraj Zábojník, 57 rokov, nezávislý kandidát (bezpečnostný analytik)

    • Ivan Zuzula, 64 rokov, SKS (meteorológ, pedagóg VŠ, predseda strany SKS)

Druhé kolo

Ak v prvom kole nezíska žiadny kandidát nadpolovičnú väčšinu platných hlasov (50%), koná sa druhé kolo volieb o 14 dní, čiže v sobotu 30.3.2019 od 7:00 do 22:00. Do druhého kola postupujú dvaja kandidáti, ktorí získali najvyšší počet hlasov v prvom kole.

Ostatné informácie o voľbách prezidenta 2019

Ak Vás zaujímajú priebežné prieskumy, môžete si pozrieť preferencie kandidátov tu. Ak ste nestihli vidieť alebo počuť predvolebné diskusie v médiách, pozrite si archív prezidentských diskusií. Priebežné výsledky volieb bude zverejňovať Štatistický úrad SR ihneď po uzavretí volebných miestností a po priebežnom prepočítavaní, čiže po 22. hodine v sobotu večer. Tieto informácie budú priebežne zverejňované aj vo všetkých médiách (televízie, rádiá, internet). Oficiálne konečné výsledky budú zverejnené na druhý deň v nedeľu 17. marca.

Voľby pre občanov žijúcich mimo SR alebo mimo bydliska

Pokiaľ máte trvalý pobyt v zahraničí, musíte sa volebnej komisii preukázať cestovným pasom a čestným vyhlásením o trvalom pobyte v cudzine. Pokiaľ hlasujete v inom okrsku, ako je Vaše bydlisko, predložíte aj hlasovací preukaz, ktorý Vám komisia odoberie (viac info). Voliť v prezidentských voľbách zo zahraničia bohužiaľ nie je možné.

Prenosná urna a pomoc pri hlasovaní

Ak nie je volič schopný sám upraviť hlasovací lístok, musí o tom predom oboznámiť komisiu a s voľbou mu môže pomôcť spôsobilá osoba, ktorá však nesmie byť súčasťou komisie. Ak sa pre zdravotné problémy nemôže volič dostaviť do volebnej miestnosti, má právo voliť do prenosnej volebnej urny. Je nutné o to požiadať volebnú komisiu Vášho okrsku, ktorá po žiadosti za Vami príde aj s prenosnou volebnou urnou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.