Ako správne skladovať potraviny v chladničke? Všetko má svoje miesto

Skladovať potraviny je jednoduché, preblyskne vám mysľou. Nakúpim a potraviny rozdelím, buď do chladničky, mraziaka alebo do komory. No niekedy je potreba nad tým trochu porozmýšľať, aby vám potraviny ostali čo najdlhšie čerstvé a uchovali si všetky svoje vitamíny.

Správne skladovanie potravín v chladničke

ako skladovať jedlo v chladničkeU moderných chladničiek platí, že najstudenšie je miesto úplne naspodu a pri každej poličke vyššie sa otepľuje o 1 stupeň. Dávajte pozor na to, aby každá potravina mala okolo seba dostatok miesta , aby studený vzduch okolo nej prúdil rovnomerne.

Ovocie a zelenina sa skladujú v dolných špeciálnych boxoch, ktoré sú presne určené práve pre tento druh potravín. Najlepšie spravíte, ak si zeleninu oddelíte od ovocia a takisto by ste ich nemali skladovať v mikroténových vreckách.

Napríklad s cesnakom urobíte dobre, ak ho budete skladovať v sklenenej uzatvorenej nádobe, nezačne vám potom plesnivieť. Čo sa týka melóna, citróna, banánov, zemiakov či paradajok, tie by vôbec nemali byť v chladničke. V chlade totiž strácajú a menia svoju chuť.

Čo má byť naspodku chladničky?

Do spodnej časti ukladáme aj potraviny, ktoré skladujeme dlhodobo, ako napríklad konzervy, kompóty či horčicu. Možno ste nevedeli, že v chladničke môžete skladovať kávu – vďaka chladu nestratí svoju arómu.

Aj surové mäso skladujeme na nižších poličkách. Malo by byť v uzatvorenej nádobe, inak by mohlo kontaminovať ostatné potraviny. Minitip: vydrží vám dlhšie, ak ho zalejete olejom. Ak už máte mäso tepelne upravené, ukladá sa do vyššej časti chladničky. Takisto všetko uvarené jedlo ukladajte do vyšších políc.

Skúsenosť: všetky aromatické potraviny skladujte v uzatvorených nádobách, aby sa pach neprenášal.

Kam s potravinami dennej spotreby?

Syry, maslo, jogurty, mlieko – potraviny, ktoré používame denne sa ukladajú do výšky očí, aby ste ich dlho nehľadali a tým obmedzíte čas otvorenej chladničky.

Vajíčka majú zväčša svoje vymedzené miesto v priehradkách na boku. Dobre spravíte i keď ich budete skladovať špičkou dolu a sem-tam ich obrátite. Ak chcete skladovať napríklad iba bielky či žĺtky, neskladujte ich dlhodobo, ale iba krátky čas v sklenej nádobe, ktorú previažete vlhkou handričkou. Tým zabránite ich vysušeniu. Do dvierok ukladajte aj džúsy, alkohol, dressingy alebo kečupy.

Nikdy do chladničky nedávajte ešte teplé jedlo. Teplo sa prenesie aj na iné potraviny naokolo a kolísaním ich teploty zvyšujete riziko tvorby piesní.  A okrem toho zvyšujete aj spotrebu chladničky.

Ak nájdete kaziacu sa potravinu, ihneď ju vyhoďte. Žiadne tak, to sa ešte dá zjesť alebo, že to ešte chvíľu vydrží. Zahrávate sa tak so svojím zdravím a nakazené potraviny môžu nakaziť aj potraviny naokolo.

Tip: ak uvažujete o kúpe novej chladničky, tak si rozhodne nezabudnite porovnať ich ceny v rôznych obchodoch.

Ako skladovať pečivo

chleba skladujte vo vrecku aby zostal čerstvý

Čo sa týka pečiva a chleba ani tie by ste nemali skladovať v mikroténových vreckách. Aj keď vám všetky obchody ponúkajú nakrájaný chlieb práve v tomto obale, vôbec to nie je najvhodnejší spôsob jeho skladovanie.

Na pečivo využite radšej  látkové vrecia, ktoré už  nie je problém kúpiť alebo vyrobiť si ho môžete aj sami doma. No nezabudnite, že je potrebné raz za čas ho oprať a pravidelne z neho vytriasať omrvinky.

Aj chlebníky sú dobrou voľbou. Môžete si vyberať z viacerých druhov, ale radšej dajte prednosť dreveným či keramickým ako plastovým. Ak zmrazuje chlieb, zabaľte ho do potravinárskej fólie.

Takisto aj v mraziaku si vyčleňte jednotlivé boxy na určité potraviny. Do jedného ukladajte mäso, do ďalšieho mrazenú zeleninu a ovocie a ryby a morské plody zas do iného.

Jeden komentár pre “Ako správne skladovať potraviny v chladničke? Všetko má svoje miesto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.