Chrápanie, čo pomáha? Tipy a rady

Chrápanie partnera dokáže poriadne znepríjemniť nočný odpočinok. Ak ste sa už pár nocí nevyspali kvôli partnerovmu chrápaniu, môže sa to odraziť aj na vašom zdraví. Spánok je veľmi dôležitý a jeho kvalita ovplyvní celý váš deň.

Chrápanie nie je iba banalitou

liečenie, rady chrapanieSkutočne je dôležité zistiť príčiny chrápania, aby sa nepremenilo na vážnejšie zdravotné problémy. Chrápanie vedie k srdcovo-cievným komplikáciám v podobe vysokého krvného tlaku, k srdcovej arytmii a môže skončiť dokonca aj infarktom či porážkou. Chrápanie teda môže byť skrytým príznakom závažnej diagnózy patriacej do skupiny spánkových porúch dýchania.

Chrápu až 2/3 populácie, z prevažnej časti hlavne muži. Ak u vás tento jav pretrváva dlhšie, mali by ste navštíviť lekára, aby vám vyšetril nosné dutiny aj krk. Chrápanie môžu spôsobiť zväčšené mandle, alebo aj malé polypy v nose, ktoré vám zabraňujú správne sa nadýchnuť. V každom prípade by ste to mali riešiť, pretože človek sa počas takého spánku dostáva do fázy, kedy prestáva dýchať.

Odborným názvom by sme to mohli nazvať ako spánkové appnoe, kedy človek prestáva dýchať na 10 sekúnd a viac. Ak to trvá do desať sekúnd, nie je to zdraviu škodlivé, ak by sa však tieto intervaly nedýchania zvyšovali, mohlo by dôjsť k slabšiemu okysličovaniu mozgu. Práve toto je často dôvod porúch pamäte a sústredenie sa. S takýmto problémom sa môžu stretnúť aj alergici, ktorí často mávajú zhoršené dýchanie a to vedie k chrápaniu.

Aj vaša váha môže tento problém ešte viac zhoršiť.  Zhodiť nejaké to kilečko nie je na škodu. Veľa ľudí si myslí, že pohárik pred spaním ich uvoľní a bude sa im lepšie spať a bez chrápanie, no nie je to pravda. Takisto treba vylúčiť aj cigarety.

Čo pomôže proti chrápaniu?

Niekedy stačí, aby chrápajúci zmenil polohu v spánku. Spánok na chrbte je pre týchto ľudí úplne nevyhovujúci.

co pomaha na chrapanieVsadiť môžete aj na nosovú pásku, ktorá sa pripevní po oboch stranách nosa, čim otvára nosové cesty a chrápajúcemu sa lepšie dýcha. Kúpiť sa dajú aj rôzne nosné kvapky, ktoré obsahujú výťažky z prírodných látok (levanduľa, citrón, pomaranč , mäta). Nakvapkať si ich môžete na vreckovku a chvíľu vdychovať alebo si dať pár kvapiek priamo na vankúš.

Vankúš proti chrápaniu vám upraví polohu spánku tak, aby ste mali dýchacie cesty priechodné.

Stimulátor proti chrápaniu stimuluje nervy na zápästí elektrickými impulzmi. Ústne protetické prístrojčeky sa umiestnia na zuboradí, predsúvajú sánku dopredu a tým zabraňujú zapadnutiu jazyku.

Ak ste už vyskúšali všetko možné aj nemožné, lekár by vás mal poslať na vyšetrenie do spánkového štúdia. Tam sa vykonajú rôzne testy, aby vám presne určili diagnózu a začali vás liečiť. V krajnom prípade môžete skočiť aj na chirurgii – táto metóda vyrieši váš problém a navždy laserom.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.