Ako sa starať o izbové rastliny v zime?

Rastliny v prírode sa o seba postarajú počas zimy samé, v záhradách im dopomôžeme, ale v našich bytoch a domoch závisia len od nás. Zima je skoro pre všetky kvety aj rastliny obdobím pokoja, odpočinku. Musíme k nim však zaujať všímavý postoj, aby zostali zdravé a krásne.

Izbové kvety v zime

izbové rastliny na okne pocas zimyMráz za oknom, vykurované miestnosti (suchší vzduch), menej prirodzeného slnka atď…. Toto všetko má za následok, že listy rastlín žltnú, končeky vysychajú, prípadne odpadávajú. Jednoducho rastliny, nemajú ten správny lesk a sviežosť ako tomu bolo predtým.

Treba sa zamerať na umiestnenie kvetov. Nenechávajte ich na tom istom mieste po celý rok. Ak už nemáte inú možnosť, tak im skúste aspoň ich miesto vylepšiť. Myslite na to, že kvety, ktoré máte položené na parapete, tiež pociťujú mráz, ktorý je vonku. Umiestnite ich tak, aby sa žiadnym listom nedotýkali okien. Keď vetráte dajte ich preč od priameho prúdenia studeného vzduchu.

Rastliny potrebujú svetlo, aby ostali krásne a zdravé. Cez deň si vytiahnite žalúzie alebo rolety a môžete aj záclony odsunúť.  Takisto nezabúdajte aj cez zimu odstraňovať prach z listov.

V zime svoje bývanie vykurujeme, aby nám bolo teplo, rastlinám to ale moc nevyhovuje. Samozrejme, že nemáte povypínať radiátory. Stačí, ak budete svoje rastliny pravidelne zásobovať pravidelným rosením. Tu sa treba zamerať hlavne na tie, ktorú sú v tesnej blízkosti ústredného kúrenia.

Prečo listy zrazu v zime žltnú a odpadávajú?

Určite máte svoje rutiny, kedy polievate kvety. A to je chyba, nemali by ste všetky kvetiny polievať v ten istý deň, v ten istý čas. Každá z nich potrebuje inú starostlivosť. V zime mnoho z nich spomaľuje svoj vývoj, preto sa často stáva, že ich prelievate. A to je hlavná z príčin, prečo listy opadávajú, hnednú, hnijú. Skúste si zistiť, aké polievanie je pre akú rastlinu dobré. Polievať by sa malo výhradne mäkkou vodou (odstátou alebo dažďovou), ktorá má izbovú teplotu.

izbove kvety zimaHnojenie a presádzanie rastlín

Pri hnojení myslite na to, že rastliny v tomto zimnom období veľa nerastú a preto nepotrebujú až tak veľa živín. Preto by sa mala dávať iba polovičná dávka do zálievky. Dokonca v čase od septembra do konca mája by sa kvety nemali hnojiť vôbec.

Čo sa týka presádzania v zime im tým moc nepomôžete. Odložte si to na jar, kedy bude na to  vhodnejšie obdobie.

Škodcovia a rastliny

Mnoho ľudí si myslí, že keď príde zima odídu škodcovia, čo nie je pravda. Rastlinky sú oslabené suchým vzduchom, nedostatočným svetlom a inými faktormi, ktoré prispievajú k tomu, aby sa v nich usídlili škodcovia. Preto si ich dobre všímajte a pri prvých príznakoch sa ich začnite zbavovať, aby vám nenapadli aj ostatné kvety. Vtedy zakúpte prípravky podľa druhu škodca.

Tip: Ak vás trápia napríklad vošky, skúste sa ich zbaviť pomocou cesnaku. Stačí, ak ho vložíte do zeminy a necháte pôsobiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.