Ako na svalovicu alebo svalová horúčka nemá šancu

Svalovica je nepríjemnosť, ktorá sa objavuje po cvičení, tréningu či behaní. Svalovú horúčku poznáme asi všetci, ale nie všetci už vedia ako sa jej účinne zbaviť? Dnes to napravíme.

Svalová horúčka alias svalovica

Pohyb je pre nás veľmi dôležitý. Má priaznivé účinky na srdcovo-cievny systém, metabolizmus, chudneme vďaka nemu, pôsobí pozitívne na naše myslenie. Ak to s ním však preženieme, dostaví sa svalová horúčka.

Svalová horúčka vzniká v dôsledku náhleho preťaženia organizmu pri fyzickej záťaži. Vo vašom tele dochádza k nadmernému hromadeniu kyseliny mliečnej a aj k poškodzovaniu svalových vlákien. Ide však o prirodzenú reakciu na nadmernú záťaž.

Ako sa zbaviť svalovice?

svalovica svalova horucka ako naAk máte svalovicu, tak sa pravdepodobne vyhýbate úplnej fyzickej námahe? Tak vedzte, že moc dobre nerobíte. Doprajte si aspoň malú prechádzku alebo si zaplávajte (voda nadnáša a pôsobí relaxačne). Pomôcť si môžete aj prípravkami s obsahom enzýmov. Pomáhajú pri bolesti svalov a tiež pri regenerácii svalovej hmoty. Ak sa však objaví aj zvýšená teplota, potom radšej siahnite už po protizápalových liekoch.

Aj masírovaním sa vám uľaví. Namáhané partie si dobre premasírujte. Natierať sa pri tom môžete rôznymi prípravkami na chladivej báze. Zapojte do masírovania aj svojho partnera a uľaví sa vám rýchlejšie. Ak nie, tak to aspoň bude príjemné. Pomôcť si môžete aj sprchovaním. Vyskúšajte čo najstudenšiu vodu, akú znesiete. Studená sprcha vám stiahne cievy a ich následným rozšírením sa uľahčí odplavenie škodlivých splodín.

Doprajte vášmu telu vitamíny. Staviť môžete na magnézium, vitamín C, vitamín E. Dobre zaberajú na relaxáciu svalových vlákien a aj na lepšie prekrvenie svalstva.

Ako sa vyhnúť svalovici?

Pred tým, ako začnete cvičiť, sa vždy poriadne precvičte. Veď aj v škole ste začínala telesnú výchovu rozcvičkou. Telocvikári vás nechceli mučiť, oni to robili pre vaše dobro.

strečing svalovicaNikdy nezačínajte s veľmi vysokou intenzitou cvičenia. Počúvajte svoje telo, začínajte pomaly a potom stupňujte tempo. Vaše telo vám za to poďakuje.

Cvičiť musíte pravidelne. Nepravidelná pohybová aktivita vám nielenže nezaručí výsledok, ale vaše svaly si nezvyknú na záťaž a svalovica sa vám bude často vracať. Takže cvičiť pravidelne, niekoľkokrát do týždňa a vaše telo i svaly budú odolnejšie, pevnejšie a silnejšie.

Nezabúdajte ani na vhodné športové oblečenie a hlavne obuv. Dodržiavajte aj pravidelný pitný režim a vyváženú stravu.

Aj fázy oddychu sú pre vás dôležité. Je jedno či cvičíte v telocvični, na bicykli, zumbu alebo pilates. Je dôležité sa na chvíľu zastaviť a vydýchať.

A nezabúdajte ani na strečing po cvičení. Tak ako začiatok patrí rozcvičke, jeho koniec patrí záverečnému strečingu. Upokojíte ním telo, znížite tepovú frekvenciu a následne ponaťahujete  zaťažené svalové partie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.