Zelená voda a riasy v bazéne – čo s tým

Zelená voda v bazéne nie je nič príjemné. Niekedy sa pri používaní bazénovej chémie či filtrácie môže stať, že voda v bazéne nebude krásne priezračná, ako na obrázkoch z katalógu. Častým javom býva práve zelená voda v bazéne, prípadne riasy. Ak neviete ako postupovať, tak čítajte nasledujúci text.

zelená voda v bazéneZelená voda – prečo vôbec vzniká

Keď bude voda v bazéne zakalená alebo v nej plávajú nepríjemné riasy, tak problém bude v hodnote pH alebo chlóru. Ak by boli totiž tieto hodnoty v norme, tak by v nej neprežili žiadne organizmy.

Ak je opačný problém, to znamená, že voda v bazéne je kalná, ale je cítiť chlórom, tak máte prebytok viazaného chlóru. Ten vzniká ako jeden z následkov vysokého pH. Takže ho musíte znížiť, aby zelená voda ustúpila.

Ak máte problém hlavne s množstvom rias vo vode, tak nalejte do bazéna prípravok proti riasam a nechajte pustenú filtráciu dlhší čas, aby sa poriadne premiešal s vodou. Ak máte rias v bazéne skutočne veľa, tak sa snažte odstrániť ich čo najviac aj mechanicky.

Ak máte doma na záhrade bazén, tak by ste nemali zabúdať na tri jednoduché pravidlá:

  • pravidelne púšťať bazénovú filtráciu, aby sa voda prefiltrovala,
  • zbierať sieťkou alebo vysávačom voľne viditeľné nečistoty
  • pravidelne kontrolovať pH, tvrdosť vody a chlór.

zelená voda a riasy vo vode v bazéneAko predísť znečisteniu vody v bazéne

  1. Pred vstupom do bazéna by ste si mali vymedziť priestor, kde sa budete môcť očistiť. Ideálna by bola bazénová sprcha, no na očistu nôh postačí aj vanička či vedro s vodou.
  2. Po kúpaní je dôležité bazén prikrývať plachtou či zaťahovacou strieškou. Viacero nových majiteľov bazénov si myslí, že je to iba zbytočné mrhanie financií. No po prvej sezóne si to ešte radi rozmyslia. Stačí, že v noci začne pofukovať a na druhý deň je v bazéne lístie, konáre, hmyz či zelená voda.
  3. Nezabúdajte v pravidelných intervaloch kontrolovať tvrdosť vody a hodnotu pH.
  4. Na tretie pravidlo nadväzuje dezinfekcia, ktorá zabraňuje množeniu mikroorganizmov.
  5. Bazénovú chémiu dávkujte za pomoci plavákov, aby nedochádzalo k priamemu kontaktu chemických látok s povrchom bazéna.
  6. Minimálne raz do dňa zapnite bazénovú filtráciu, aby sa premiešali všetky čistiace látky a zachytili sa menšie nečistoty.
  7. Opomínať by ste nemali čistenie dna i stien bazénu. Poriadne vydrhnutie je nutné hlavne vtedy, keď ste čistenie zanedbávali a zelená voda už v bazéne zanechala svoju stopu.

9 komentárov pre “Zelená voda a riasy v bazéne – čo s tým

  1. jednoznačne schockchlór, keď sa nám voda po návrate z dovolenky už zelenela, tak sme rýchlo upravili Ph, dali poriadnu dávku „šokchlóru“ a do rána filtrovali, na druhý deň len povysávali…

  2. Pouzivam Algaestop a zatial sa mi nestalo zeby mi voda v bazene zozelenela alebo v nej boli riasy. Neni ani drahy a som spokojny

  3. ahoj potrebujem pomoc mame bazen a je zeleni neviem ako mam vicistit spodok filtracia tabletki ani savo nepomaha a potrebovala bi som volaco take na cistenie aby som do toho nemusela vrazit peniaze

  4. Dobrý deň!
    Bazen sme zazimovali a napustili asi 10cm vody. Asi po troch týzdnoch voda ozelenela a je v nej plno rias. Môze to takto ostat do budúcej sezony? Alebo treba riasy odstránit a ako ? Dakujem!

  5. Máme bazén zo zelenou vodou.Dali sme do nej kuchynskú soľ.Ako sa zbavýme zelenej vody.Musime ju meniť?.Prosím o radu.

  6. Napustim bazen vodou zo studne, pridam savo original voda zozelenie, filtrujem pieskovou filtraciou do 24 hodin je voda kristalova, nic viac nedavam.

  7. Mám zelenú vodu v bazéne bez tias .Ohrev mám kolektormi s hadicami s potravinárskou oceĺou.
    Uhlíklvou
    Mám aj čističku a použil som všetky chemkálie a voda je vždy zelená

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.