Ako na čistú vodu v bazéne

Čistú vodu v bazéne chcú mať všetci majitelia bazénov. Ak ste si po dlhom uvažovaní dopriali vysnívaný bazén a tešíte sa iba na radovánky, tak vás musíme upozorniť na niektoré povinnosti. O krištálovo čistú vodu v bazéne sa musíte patrične starať a venovať jej chvíľku zo svojho času.

Chcete mať čistú vodu v bazéne?

Bazénová chémia: je potrebná, ak mám v bazéne filtráciu?

Bazénová filtrácia slúži na okysličovanie vody v bazéne a na zachytávanie väčších nečistôt. Bazénová chémia likviduje vírusy, baktérie a všetky mikroorganizmy, ktoré spôsobujú zakalenie vody a zároveň môžu byť zdraviu škodlivé.

Tip: ak chcete mať čistú vodu v bazéne, tak sa odporúča využívať bazénovú chémiu aj filtráciu spoločne.

Ako aplikovať a dávkovať bazénovú chémiu?

Bazénová chémia musí byť vhodne dávkovaná. Čistú vodu v bazéne nemôžete siliť na úkor vášho zdravia. Musíte preto zvoliť chémiu, ktorá bude účinná, no ohľaduplná pre vašu pokožku.

Aby ste chémiu správne dávkovali, jestvuje lacné a jednoduché riešenie vo forme plavákových dávkovačov. Existujú aj drahšie poloautomatické dávkovače, kde si môžete do detailov nastaviť pomery dávkovania.

Aby bola v bazéne čistá voda, je potrebné ju najskôr otestovať a zistiť či jej niečo nechýba alebo neprebýva. Zamerať sa musíte na pH a tvrdosť vody.

Na čistú vodu v bazéne potrebujete správne pH a tvrdosť

Každý chce mať čistú vodu v bazénepH – na meranie pH sa používajú dve základné metódy: kvapalná a pomocou tabliet. Každá z nich má svoje pozitíva, tak si treba iba vybrať, ktoré je pre vás ľahšie aplikovateľná.

Hodnota pH vám pomôže určiť či je voda v bazéne kyslá, zásaditá alebo tak akurát.

  • Čistá voda na kúpanie by mala mať pH v rozmedzí 7,0 – 7,4.
  • pH nad 7,4 dráždi oči, pleť a je cítiť chlórom.
  • pH pod 7,0 spôsobuje, že bazénové materiály strácajú farbu, kovové časti rýchlejšie oxidujú a aj vaše telo môže byť podráždené.

Na začiatku kontrolujte a upravujte pH minimálne dva razy za týždeň, aby ste sa dostali na ideálne hodnoty. Potom stačí už len jedna preventívna kontrola do týždňa.

Tvrdosť vody – ak napúšťate vodu do bazéna z kohútika, tak by ste nemali mať problém zistiť tvrdosť vody od dodávateľa. Pri iných zdrojoch je potrebné vodu otestovať.

Nemecká stupnica pre určenie tvrdosti vody:

  • 0 – 4 dGH       veľmi mäkká voda
  • 4 – 8 dGH       mäkká voda
  • 8 – 12 dGH     stredne tvrdá (polotvrdá) voda
  • 12 – 18 dGH   tvrdá voda
  • 18 – 30 dGH   veľmi tvrdá voda

Ak sa usilujete o čistú vodu v bazéne, tak by nemala mať viac ako 18 dGH. Tvrdosť vody stačí kontrolovať raz mesačne.

Dezinfekcia je dôležitá pre čistú vodu v bazéne

Keď máte tvrdosť vody aj pH v norme, tak je čas začať s dezinfekciou vody. Na tento účel sa najčastejšie používa chlór.

Naraziť môžete na chlór vo forme prášku, kvapaliny, tabliet či mini tabliet. Na forme skutočne nezáleží. Chlór musíte udržiavať vo vymedzenom rozhraní: medzi 0,3 až 0,5 mg/l, ak chcete mať čistú vodu v bazéne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.