Školská taška – ako vybrať tašku do školy

Tašku do školy si deti vyberajú pomerne rady, aj keď im to pripomína končiace prázdniny. Veď každý žiak či žiačke túži po novej a peknej školskej taške. A ak vyberiete naozaj tú pravú, tak im môžete nástup do školských lavíc aspoň trošku spríjemniť. Tak čítajte, ako vybrať tašku do školy nielen pre prváka.

Tašku do školy vyberajte pozorne

Školská taška: akú tašku do školy vybrať pre prváka?Tašku do školy musíte vyberať s rozvahou, pretože ona sa musí prispôsobiť telu žiaka. Nikdy nie naopak. Ak je dieťa menšieho vzrastu, tak tomu podriaďte výber jeho školskej aktovky. Uprednostňujte radšej dlhšie typy tašiek pred širšími a obdĺžnikovými tvarmi.

Skúsenosť: vybrať tašku do školy musíte skutočne podľa mier dieťaťa. Príliš dlhá taška bude prenášať veľkú váhu na driekovú oblasť alebo naopak moc krátka aktovka bude žiakovi ťahať ramená dolu.

Tašku do školy by mal žiak nosiť na chrbte, pretože nosenie cez jedno rameno môže v mladom veku deformovať jeho postavu.

Školská taška by mala mať vytvarovanú zadnú časť. Dôležitá je dostatočná opora chrbta, hlavne v oblasti drieku. Ak tomu tak nebude, tak môže dochádzať k deformácii nevyvinutej panvy.

Školskú tašku musíte posudzovať aj podľa hmotnosti. Pre žiačikov na prvom stupni by nemala jej hmotnosť presahovať 1,2 kg.  Starší študenti (a hlavne ich kostra) by si mali bez problémov poradiť s taškou, ktorá váži do 1,5 kilogramu. Samozrejme ešte nenaplnená knihami či zošitmi. Ale všeobecne platí čím ľahšia taška, tým lepšie.

Naplnená taška školskými pomôckami by nemala prekračovať 10% z váhy samotného žiaka.

Na čo si dať ešte pozor, keď vyberáte tašku do školy

hľadáte tašku do školy?Tvar či hmotnosť pre školskú tašku nie sú jediné veci, na ktoré treba dať pozor. Napríklad aj popruhy zohrávajú dôležitú úlohu. Šírka popruhov pre tašku do školy by mala byť minimálne 4 – 5 centimetrov. Užšie pásy môžu pri veľkom naplnení tašky spôsobovať žiakom nepríjemnú bolesť. Snažte sa vybrať polstrované popruhy, ktoré budú dostatočne mäkké a ideálne aj ľahko nastaviteľné.

Rada: už v obchode skúste školskú tašku zaťažiť a nasadiť ju dieťaťu na chrbát, aby ste vedeli posúdiť ako mu padne. A nezabúdajte deťom upravovať výšku popruhov podľa obdobia. V zime, keď majú na sebe viac vrstiev, tak im ich predĺžte, aby sa taška dobre nosila.

Školská taška by mala mať aj reflexné prvky, aby bola zaručená väčšia bezpečnosť. To sa netýka len prvákov, ale všetkých detí. Svetlejšie farby či fluorescenčné plochy by mali byť samozrejmosťou.

Skúste hľadať modely, ktoré majú aj odvetrávanie. Deti sa už aj tak dosť spotia, keď budú musieť vláčiť všetky pomôcky, tak prečo im to aspoň trošku nespríjemniť.

Taška do školy by mala byť rozdelená na priehradky a samostatné kapsy, aby si žiaci mohli uskladňovať svoje školské potreby, ale aj desiatu alebo fľašu na vodu. Na škodu nebude ani vystužené dno či nožičky zo spodnej časti tašky.

A v neposlednom rade berte ohľad aj na dizajn pre novú školskú tašku. Deti by sa mali vybrať na nákupy spolu s vami, aby si zvolili to, čo sa im páči. Veď budú to predsa len ony, kto bude nosiť tašku do školy na chrbte takmer dennodenne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.