Lacný tablet. Na čo si dať pozor pri výbere?

Lacný tablet dnes nie je ťažké zohnať. Ale oplatí sa vám táto kúpa? Nebudú to len zbytočne vyhodené peniaze? Dnes si povieme tipy a rady ako vybrať lacný tablet tak, aby ste boli maximálne spokojní.

oplatí sa kúpiť lacný tabletDrahý lacný tablet. Pozor čo kupujete

Na jednej strane panuje názor, že lacný tablet, ktorého cena sa pohybuje v hodnotách okolo 150 eur (+- nejaké eurá) má slabý displej, nízku výdrž batérie, málo pamäte a podobne. Na druhej strane sú oponenti, ktorí vás budú presviedčať, že lacný tablet môže byť rovnako dobrý ako jeho dvojnásobne drahší braček. Že má akurát menšiu pamäť, ktorú môžete rozšíriť pomocou karty, že nemá Full HD rozlíšenie, ktoré je na malej obrazovke zbytočné a zároveň viac žerie baterku a podobne. Takže, kde je pravda?

Len preto, že cena tabletu sa nepohybuje na úrovni priemernej mzdy SR ešte neznamená, že ide zlý produkt. Nexus 7 od Google nám ukázal, že lacný tablet môže mať kvalitné spracovanie a výkonný hardware.  Ak vyberáte tablet, ktorého cena by mala byť čo možno najnižšia, tak by ste si mali dávať pozor na konkrétne parametre.

Na aké parametre si dať pozor pri lacnejších tabletoch?

Pokiaľ ide o procesor, tak výrobcovia sa naučili na papieri kamuflovať výkon svojho zariadenia. Popíšu rôzne skratky a hodnoty, ktoré nemusia každému jasne hovoriť, aký výkon bude tablet mať. Takže tu naozaj opatrne.

Ďalšia vec, ktorá by vás mala zaujímať pri lacnejších tabletoch je batéria. Jej veľkosť a hlavne výdrž. Dnes nie je problém vygoogliť konkrétny model a zistiť hodnotenie používateľov či recenzentov. Aj lacný tablet totiž môže vydržať prehrávať video niekoľko hodín. Stačí len vybrať ten správny.

Rozlíšenie tabletov. Všeobecne sa dá povedať, že na obrazovkách do 10 palcov vám bude stačiť 1024×600, aby ste mali ostrý obraz. Optimum je 1280×800, pri ktorom je obraz jemný a rozdiely oproti vyšším hodnotám si všimne naozaj len trénované oko.

Veľkosť pamäte býva položka, pri ktorej sa v kategórii lacných tabletov šetrí najviac. Štandardom je  8 Gb, kde naozaj neuložíte veľké množstvo dát. Lenže, ak tablet podporuje pamäťové karty alebo využívate cloudové služby, tak ani toto nebude problém.

Lacný tablet s najväčšou pravdepodobnosťou nebude disponovať 3G konektivitou. Takže volanie, posielanie SMS či mobilný internet budete musieť oželieť. Našťastie každý tablet disponuje Wi-Fi pripojením, takže môžete využívať svoju domácu sieť či verejné hotspoty pre pripojenie na internet.

Pokiaľ ide o tvary či dizajn, tak aj medzi najlacnejšími tabletmi nájdete pekne vyzerajúce kúsky. U obrazoviek natrafíte najčastejšie na menšie uhlopriečky do sedem palcov. Táto veľkosť obrazovky zvyčajne vyhovuje pre čítanie, surfovanie na internete či písanie e-mailov.

Tip: v tomto období prichádza na náš trh druhá verzia Nexusu 7. To znamená, že minuloročná začne zľavovať. Stále však ide o veľmi kvalitný a hlavne výkonný tablet, ktorý vám bude stačiť ešte pár rokov.

Lacný tablet Google Nexus 7Lacný tablet je najlepšie posúdiť osobne

Ak máte možnosť, tak si tablet poriadne poťažkajte a postískajte. Určite nebude príjemné, ak bude škrípať či jednotlivé plasty na seba nebudú poriadne lícovať. Aj za menšie peniaze sa dá vytvoriť kvalitne spracovaný tablet s pevnou konštrukciou.

Keď ho už budete mať v rukách, tak si vyskúšajte jeho reakcie. Ak sa zadrháva aj pri obyčajnom listovaní na hlavnej obrazovke, tak to s jeho výkonom nebude bohviečo.

Skúste zapnúť aj Wi-Fi surfovať po niekoľkých stránkach. Takto sa dá zistiť jednak rýchlosť, ale aj to či nemá problém s Wi-Fi adaptérom. U niektorých lacných tabletoch totiž nie je výnimkou, že často vypadáva bezdrôtový prenos. Pozornosť venujte aj GPS a tomu ako rýchlo dokáže zistiť vašu polohu.

Displej už posúdite o niečo ľahšie. Pozorovacie uhly jednoducho neklamú. Aj farba či jemnosť obrazovky je ľahko identifikovateľná. Čo sa týka dotykovej plochy, tak už to nie je také zlé, ako ešte pred dvomi-tromi rokmi. Dnešné obrazovky už nevyžadujú silové stláčanie a väčšina zariadení už prešla na modernejšiu rezistentnú technológiu, ktorá reaguje na vašu pokožku.

Aktuálny Android nájdete zväčša len u drahších tabletov a zariadeniach od Google. Toto by však nemal byť vážny nedostatok, keď hľadáte lacný tablet. Ak máte aspoň verzii Androidu 4. a vyššie, tak je to dostačujúce.

Rada: pre pohodlné používanie je teda kľúčová rýchlosť (zapnutia, spúšťania aplikácií, reakcie systému) a komfortné ovládanie. Preto by ste mali hľadať čo možno najkvalitnejší dotykový displej s dobre navrhnutými ovládacími prvkami aplikácií. A presne tu nájdeme kameň úrazu mnohých lacných tabletov.

Kvalita i výbava lacných tabletov išlo  posledných rokokch hore najmä vďaka tomu, že sa o tento segment začali zaujímať veľkí giganti ako Samsung, Amazon, ale hlavne Google.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.