Bylinkové čaje. Ktorý čaj pomôže s chudnutím či zlepší trávenie?

Čaje v obchodoch si vyberáme možno podľa ovocia, ktoré máme radi, možno podľa ceny, ale čo tak skúsiť si ich vyberať podľa toho, ktorý čaj nám pomôže so zdravotným problémom. Pozitívne vplyvy bylinkových čajov na zdravie sú ľuďom známe už dávno. Takže, ak vás trápi nejaký zdravotný problém, skúste správny čaj…

bylinkové čajeBylinkové čaje sú často aplikované pre ich terapeutické alebo preventívne účinky. Avšak pozor, z dôvodu nevyrovnaného obsahu látok v rastlinách sa bylinkové čaje (až na výnimky – čučoriedka, ostružina malina, divozel veľkokvetý a ďalšie) neodporúčajú piť dlhodobo. Takže zas a znova platí všetko s mierou!

Mäta pieporná

Čaj vyrobený z lístkov mäty piepornej nielenže chutí výborne a osviežujúco, ale aj pomáha pri nevoľnosti, prechladnutí a chrípke. Doprajte si tento čaj po ťažkom jedle a bude vám lepšie tráviť.

Materina dúška

Tento čaj môžete piť pri prechladnutí, chrípke, bronchitíde, pri bolestiach uší a zápaloch prínosných dutín. Má povzbudzujúce účinky a tlmí bolesť.

Šípky

Čaj vyrobený zo šípok obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Je to dobrá prevencia proti nachladnutiu a zápalom.

Žihľava

Takýto čaj má veľa vitamínov a minerálov, hlavne železo. Dokonale si ním prečistíte organizmus, posilnite imunitu. Pomôže vám aj pri sennej nádche.

Medovka lekárska

Má utišujúce vlastnosti, znižuje napätie, upokojí vám nervy. Je vhodný aj pri bolestiach žalúdka a pomôže aj pri horúčke.

Malinové lístky

Odvar z malinových lístkov kloktajte pri krčných infekciách. Tehotné ženy, v prvom trimestri by ho však nemali piť vôbec, pretože hrozí riziko potratu. Naopak ku koncu tehotenstva môže pomôcť pri pôrode, skráti ho a uľahčí.

Zázvor

Podporuje srdce a tenké črevo, je totiž bohatý na tráviace enzýmy. Zohreje vás, pomôže pri prechladnutí aj pri astme. Zbaví vás aj bolesti kĺbov.

Šalvia lekárska

Má silný protibakteriálny účinok, ktorý vám pomôže pri zápaloch ústnej dutiny, hrdla a paradentózy. Čaj zo šalvie potláča nočné potenie a pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite. Výborným na bolesť hrdla a angínu je šalviový čaj

Harmanček (kamilky)

bylinkove cajeMá pozitívne účinky, ak si chcete ukľudniť nervy, zbaviť sa úzkosti. Pomôže vám, ak sa chcete dobre vyspať, pomáha pri trávení. Jeho inhaláciou si pomôžete pri upchatých dutinách.

Rozmarín

Je vhodnou alternatívou rannej kávy, má podobné účinky, pretože vás prebudí a povzbudí. Zmierňuje aj bolesti hlavy a zlepší vám pamäť.

Alchemilka

Považuje sa za ženskú bylinku. Chráni a posilňuje ženské orgány, najmä maternicu. Pri menštruácií tlmí bolesť a upravuje krvácanie. Lieči všetky typy zápalov, vrátane zápalu vaječníkov. Pomôže aj pri výtokoch.

Medvedica lekárska a zlatobyľ

Majú antibakteriálne účinky a sú silno močopudné, čo vám pomôže, keď vás potrápi zápal močových ciest alebo mechúra. Vtedy potrebujete chodiť častejšie na toaletu, aby ste baktérie dostali z teľa von.

Yzop lekársky

Pomáha pri zápale hrdla a dýchacích ciest. Čaj odstraňuje nočné potenie, uvoľňuje vetry. Zlepšuje chuť do jedla.

Repík lekársky

Je ideálny proti hnačke a má protizápalový účinok. Ak vás trápia poruchy žlčníka či pečene, pripravte si čaj z tejto bylinky.

Pamajorán obyčajný

Pomáha pri suchom kašli a chorobách priedušiek. Zmierňuje pocit strachu, upokojuje a podporuje spánok. Je vhodný proti nadúvaniu.

 

 

 

 

Save

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.