Búrka: Kde a ako sa skryť pred búrkou a bleskom?

Búrka z tepla dokáže skrížiť naše plány na objavovanie horských krás nielen na Slovensku. Mnohí Slováci, ale aj zahraniční turisti si radi vychutnávajú túry po našich končiaroch. Lenže vo vyššej nadmorskej výške sa počasie dokáže zmeniť z hodiny na hodinu, občas aj rýchlejšie. Tak sa z nášho výletu môže veľmi rýchlo stať boj o to, aby nás nespláchla búrka a nezasiahol blesk. Dnešná téma je tým pádom jasná: kde a ako sa skryť pred búrkou a bleskom.

Búrka a blesky

 

Búrka sa začína

Hneď ako spozorujete, že sa začínajú kopiť tmavé oblaky na nebi a búrka je neodvratná, tak začnite bezpodmienečne zostupovať z končiarov čo najnižšie. Stiahnite sa aj z otvorených priestranstiev. Ideálnym miestom na skrytie pred búrkou by bolo auto, karavan alebo chata s pozatváranými oknami a vypnutými spotrebičmi. Lenže to je žiaľ málokedy možné, keď ste niekde pod vrcholom.

Keď už vidíte, že búrka prichádza, tak by ste sa mali vyhýbať otvoreným plochám ako sú polia, lúky, jazerá, priehrady, ale aj námestia. Ak je búrka rýchlejšia ako vy, tak sa držte pri zemi. Pokúste sa nájsť nejaké znížené miesto v teréne, do ktorého by ste sa mohli ukryť. Stačí prikrčenie, no ak vám vyčnieva hlava, tak si môžete aj ľahnúť. Dávajte však pozor na to, aby sa vo vašom kryte nehromadilo veľké množstvo vody.

Zásady, čo robiť počas búrky

Búrka z tepla– Blesk si počas búrky vyberá najkratšiu a najvodivejšiu cestu. Keď ste v teréne, tak sa ťažko sa prvý pohľad odhaduje, kde takéto miesto môže byť, pretože na to vplýva mnoho faktorov.

– Nepoužívajte dáždnik ani mobilný telefón (najlepšie je ho vypnúť), ani nebehajte! Robte radšej menšie kroky. Neodporúča sa bežať, pretože víreným vzduchu sa zvyšuje šanca na zasiahnutie bleskom. To platí aj pre ostatné vírenia vzduchu.

– Počas búrky si nekryjeme hlavu predmetmi, ktoré by mohli mať kovové súčasti. Nie je dobré prečkávať búrku v oblasti, ktorá je bohatá na rudné náleziská. Hrozba blesku sa v takomto prostredí znásobuje.

– Keď príde búrka, tak sa neschovávajte ani pod skalnaté výbežky či do malých jaskýň. Keď tak by mala byť jaskyňa priestrannejšia a nedotýkajte sa stien ani zemského povrchu priamo.

– Vyhýbajte sa osamoteným objektom. Jediný strom na lúke, stĺpy či komíny nie sú vhodné na prečkanie búrky. Podobne sa snažte vyvarovať vodným tokom alebo príliš premočenej zemine. Keby blesk zasiahol blízko vás, tak by voda mohla doniesť jeho výboj až k vám!

– Ak sa v okolí vyskytuje vysoký objekt, tak pamätajte, že ten chráni svoje okolie pred zásahom blesku. Dá sa povedať, že chráni okruh okolo seba, ktorý zodpovedá jeho výške. Ale je to len orientačná hodnota a takýto objekt dokáže ochrániť len pred priamym zásahom blesku. Elektrický výboj sa môže šíriť mokrou zemou alebo inými vodivými objektmi do vzdialenosti stoviek metrov. Krokové napätie je však stále menším rizikom, ako priamy úder bleskom. Priamy zásah je vo väčšine prípadov smrteľný, zatiaľ čo zásah výbojom končí tragicky asi v jednom z piatich prípadov.

– Keby už došlo na situáciu, že sa skrývate pod stromom, tak buďte aspoň dva metre od neho, postavte sa alebo si sadnite na nejaký nevodivý objekt a nohy i ruky majte pri tele.

– Keď ste počas búrky v lese, snažte sa uplatniť vyššie napísané rady. Vyhľadajte znížené miesto a prichýľte sa k stromu, ktorý je vzhľadom k ostatným, čo možno najnižší. Zároveň si od jeho kmeňa udržiavajte odstup aspoň 2 metre, postavte sa odizolovaný podklad a končatiny držte pri tele.

– Ak budete v búrke kráčať viacerí, tak udržujte rozstupy, aspoň dva-tri metre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.