Ako zavlažovať trávnik. Starostlivosť o trávnik

Starostlivosť o trávnik - ako správne zavlažovať trávnik

Zavlažovať trávnik pravidelne je nesmierne dôležité. Prečo? Pretože starostlivosť o trávnik neznamená iba jeho občasné pokosenie počas leta. Vytvorenie nádherného zeleného koberca na záhrade je oveľa komplikovanejšie akoby sa mohlo zdať na prvý pohľad. Správna starostlivosť o trávnik sa nezaobíde bez vašej snahy, no za to budete odmenení sviežimi steblami trávy počas celého roka, ktoré vám budú susedia iba závidieť. Dnes upriamime pozornosť na to ako správne zavlažovať trávnik.

Kedy zavlažovať trávnik?

Hocijaký trávnik je v podstate samostatne žijúca sústava, ktorá k svojmu životu nutne vyžaduje dostatok vody a živín. Nie je to iba o nadzemných častiach. Dôležitá je dostatočne rozvinutá koreňová sústava trávnika. Iba dostatočným zavlažovaním  koreňov zabezpečíte správnu starostlivosť o trávnik.

Rada: keď nastanú extrémne suchá, tak rozhodne nepolievajte trávnik za bieleho dňa, tým by celá starostlivosť o trávnik vyšla navnivoč. Najvhodnejším časom kedy zavlažovať trávnik je buď hneď ráno počas svitania, alebo potom až vo večerných hodinách, keď bude Slnko za horizontom. Pamätať by ste mali aj na to, že mnoho vody v častých prísunoch môže plochu trávnika dokonca poškodiť viac ako kratšie suchoty.

Ako správne zavlažovať trávnik

Pri zalievaní trávnika máte v podstate tri možnosti. Prvá najjednoduchšia je nechať to všetko na dážď. Keď prší pravidelne, tak to môže chvíľu fungovať, ale rozhodne sa nato nespoliehajte.

Spoľahlivejšie je dve zapojiť aj manuálny spôsob zavlažovania pomocou krhly alebo hadice. Hoc sa pri takejto činnosti môžete poriadne nachodiť, hlavne ak musíte kropiť rozsiahle plochy, non výsledok stojí zato.

Poslednou a zároveň veľmi pohodlnou možnosťou je automatické zavlažovanie. To môže byť formou klasických povrchových rozstrekovačov alebo aj pomocou zabudovaných systémov pod povrchom. Ide však o trošku drahšie riešenie, ktorého inštalácia má väčší význam hlavne pri rozľahlejších priestranstvách.

Tip: manuálne zavlažovanie, pri ktorom si všetko doslova odnosíte, ešte nikdy nikoho nezradilo, no jeho najideálnejšie využitie je hlavne v menších záhradkách. Keď vyžadujete kvalitnú starostlivosť o trávnik pri rozmernejších plochách, tak skúste dať šancu aspoň povrchovému zavlažovaču. Sú mobilné a svojou cenou vám rozhodne nevybielia peňaženku.

Zaujímate sa kompletnú starostlivosť o trávnik?

Zavlažovať trávnik už viete. No ak ste sa rozhodli oživiť svoju záhradu nádherným zeleným kobercom, tak neváhajte a prečítajte si  rady a tipy ako na starostlivosť o trávnik:

Ako zavlažovať trávnik

Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia

Hnojenie trávnika

Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

Ako vybrať kosačku: podľa plochy a terénu kosenia

Kosačky: rotačné, vretenové, strunové či bubnové?

Ako na starostlivosť o trávnik: kosenie

Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

2 komentárov pre “Ako zavlažovať trávnik. Starostlivosť o trávnik

  1. Existuje nieco ako preliate travnika pocas teplych dni? Ja mam totiz vo velkych horucavach kazdy den pustene zavalazovanie aj niekolko hodin (samozrejme rano a vecer), tak ci to nie je prislina zataz?

    1. Pokiaľ skutočne nepolievate trávnik cez najväčší úpek, tak sa mu nič hrozne nemôže stať. Ak máte automatické zavlažovanie, tak je najideálnejšie nechať ho pustené v noci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.