Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Starostlivosť o trávnik musí byť kontinuálna počas celého roka. Či je jar, leto, jeseň alebo zima, tak trávnik si vyžaduje vašu pozornosť. Ale našťastie nie každé obdobie potrebuje rovnakú snahu. Dnes si zhrnieme starostlivosť o trávnik a základné úkony, na ktoré by ste nemali zabúdať v jednotlivých ročných obdobiach.

Celoročná starostlivosť o trávnik


Starostlivosť o trávnik počas jari

starostlivosť o trávnik počas jariHneď keď sa začne roztápať sneh a zem prestane byť premočená, je načase začať celoročnú starostlivosť o trávnik. Ako prvé musíte trošku poupratovať. Ak ešte niekde zostali kôpky snehu, tak ich rozhádžte, prípadne úplne odvezte preč. Potom pokračujte odstránením lístia, konárov či kameňov. Hneď potom sa môžete pustiť do prevzdušnenia trávnika.

Rada: obdobie medzi jarou a letom je ideálne na preventívny postrek proti burine.

Po vertikulácii treba skontrolovať či nie je tráva napadnutá plesňami a prípadne ju ošetriť potrebnými prostriedkami. Pokračujte aerifikáciou trávnika, po ktorej je správny čas na dosiatie trávy. Keď máme hotovo, tak je čas na hnojenie a dodanie potrebných živín, aby sa posilnila koreňová sústava trávnika.

Letné obdobie: zalievať a kosiť

starostlivosť o trávnik cez ročné obdobia

Počas leta je najdôležitejšia starostlivosť o trávnik zameraná hlavne na dostatočný prísun vody v horúčavách a pravidelné kosenie. Aby mal trávnik nádherný sýto-zelený odtieň je potrebné dopĺňanie živín. Tie sa totiž postupne vytrácajú a mnoho ľudí na to zabúda.

Tip: počas leta je asi najväčším strašiakom sucho. Preto ak viete, že nebudete mať dostatok času zalievať trávnik s krhlou v ruke, tak porozmýšľajte nad povrchovým postrekovačom.

Jesenná starostlivosť o trávnik

starostlivosť o trávnik v jeseniJeseň si doslova pýta našu participáciu na starostlivosti o trávnik. Trávnik sa totižto musí poriadne pripraviť na zimu. Ideálny postup síce neexistuje, ale najviac sa odporúča v podstate zopakovať kroky, ktoré ste učinili na jar. To zahŕňa očistenie od opadaného lístia a konárov, vertikuláciu, aerifikáciu a hnojenie.

Skúsenosť: ak už dlhšiu dobu uvažujete, že by ste položili nový trávnik, tak je čas sa rozhýbať. Jeseň je na to ideálny čas. Nebojte sa ani zimy. Čerstvo nasiata tráva si zazimuje korienky a na jar vám vzíde nádherný zelený trávnik.

V prípade, že ste počas jari neuskutočnili alebo zabudli na proti burinový postrek, tak ho vykonajte teraz. Väčší plevel môžete odstrániť aj ručne.

Už len prečkať zimné obdobie a ide sa znova

Starostlivosť o trávnik je počas zimy asi najmenej komplikovaná. Vašou najvážnejšou prioritou bude počkať do jari. Dovtedy sa akurát vyhýbajte tomu, aby ste extrémne nezaťažovali trávnika v období silných mrazov alebo odmäku.

Zaujímate sa kompletnú starostlivosť o trávnik?“]

Ako na starostlivosť o trávnik počas ročných období už viete. No ak ste sa rozhodli oživiť svoju záhradu nádherným zeleným kobercom, tak neváhajte a prečítajte si aj ďalšie rady a tipy:

Ako zavlažovať trávnik

Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia

Hnojenie trávnika

Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

Ako vybrať kosačku: podľa plochy a terénu kosenia

Kosačky: rotačné, vretenové, strunové či bubnové?

Ako na starostlivosť o trávnik: kosenie

Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

4 komentárov pre “Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

  1. Ja som minuly rok vyrubal vsetky stromy na celom pozemku lebo som celu jesen tri krat do tyzdna iba listie hrabal. A este aj na jar. Teraz sa normalne tesim, ze iba pokosim, prevzdusnim a svaty pokoj bude

    1. Toto nie je az taky zly napad. Nemusel by som ich ani oberat (dost malo rodia, ledva na par dzemov) a ani strihat. Zacinam mat silny pocit, ze nastartujem motorovu pilu a budem mat tiez pokoj…

  2. Ja si neviem predstavit zahradu bez stromov. Aspon nejake mensie tuje alebo kriky, lebo potom to je cele take smutne

  3. Zopár rokov som uvažoval o zakúpení vysávača na lístie a neľutujem. Teraz sa mám lístie zo z dvora odpratané za štvrtinový čas a vôbec nie som narobený. Je to celkom fajna vecička

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.