Pôžička. Na čo si dať pozor pri požičiavaní cez internet?

Požičiavanie peňazí sa pomaly, ale isto presúva na internet. Časy, keď sa ľudia báli na internete čo i len nakupovať, sú už dávno preč.

Nové technológie však prinášajú aj nové nástrahy. V časoch, keď sa pôžičky dali vybaviť iba v bankách alebo budovách nebankových spoločností, ľudia vedeli, na čo si dávať pozor. Internet však všetkým poriadne zatriasol. Krehká rovnováha sa zrazu preklopila na stranu všemožných podvodníkov.

Veľa ľudí si stále neuvedomuje, že na internete sa podvodníci dokážu ďaleko ľahšie skryť. A najmä je veľmi ťažké ich odhaliť.

Pri požičiavaní peňazí cez internet však nehrozia problémy iba zo strany vyložených podvodníkov. Na internete máte ďaleko väčšiu šancu, že vám niekto predá niečo veľmi nevýhodné.

Pôžička cez internet, na čo si dávať pozor?

rýchla pôžičkaPri požičiavaní si peňazí na internete je potrebné si dávať pozor najmä na dve veci:

  • na seba
  • na poskytovateľov pôžičiek

Áno, potrebné je sledovať predovšetkým  seba samého. Väčšina problémov súvisiacich s pôžičkami totiž nemá pôvod v zlom poskytovateľovi úverov, ale v samotnom žiadateľovi o pôžičku. Hneď sa na všetko pozrieme podrobnejšie.

Na internet si dávajte pozor v prvom rade na seba

Akokoľvek zvláštne to znie, skúsenosti ukazujú, že pri pôžičkách je najväčším nepriateľom človeka on sám. Poskytovatelia pôžičiek nie sú v tom vždy nevinne, sami by však nič spraviť nedokázali.

O čom to hovoríme? Ľudia sa pri čerpaní online požičky často nesprávajú rozumne. Poskytovatelia pôžičiek to vedia a snažia sa to naplno vyžiť.

Človek je bytosť, ktorá je do veľkej miery vo svojom živote riadená vlastnými pocitmi. Tie je potrebné skrotiť. Pri požičiavaní peňazí online by sme mali používať iba rozum. Emócie by mali byť zamknuté na tri zámky. Pri požičiavaní si peňazí online, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad.

Dôverčivosť

Peniaze by ste si mali požičiavať iba od overených poskytovateľov pôžičiek. Banky sú vždy dôveryhodné. Väčšina nebankových spoločností takisto. Pozor je potrebné si dávať na neznáme nebankové spoločnosti, ktoré na trhu pôsobia  krátku dobu. Ideálne je získať nejakú referenciu na danú nebankovku. Najlepšie od kamarátov či známych. Na internet sa v tomto smere nedá veľmi spoľahnúť, keďže množstvo pochvalných komentárov je jednoducho falošných.

Najväčšie riziko však plynie od súkromných poskytovateľov pôžičiek. Tým je dobré sa radšej vyhnúť, pretože preveriť ich identitu je prakticky nemožné. Súkromní poskytovatelia pôžičiek nemajú vlastné webové stránky. Inzerujú po rôznych fórach či inzertných portáloch.

Pravidlo č. 1 – Preveruj a až potom dôveruj!

Netrpezlivosť

Na netrpezlivosť doplatilo už mnoho ľudí. A to nielen pri hľadaní pôžičky na internete.

Poskytovatelia pôžičiek veľmi dobre vedia, že netrpezliví ľudia sú výborní zákazníci.

Pri výbere pôžičky je dobré si spraviť aspoň základný prieskum trhu. Jednoducho si porovnať ponuky viacerých nebankových spoločností. Pozor!!! Výhodnosť pôžičiek je potrebné porovnávať na základe ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). Dôvod je prostý – poskytovatelia pôžičiek často skrývajú skutočnú cenu pôžičky. Za normálnych okolností by stačilo porovnať úrokové miery. Lenže banky aj nebankové spoločnosti používajú rôzne často nezmyselné poplatky. Úvery porovnávajte iba na základe RPMN.

Vyhľadanie a porovnanie niekoľkých ponúk zaberie nejaký čas. Netrpezliví ľudia zvyknú skočiť hneď na prvú ponuku. Tá sa často ukáže ako najmenej výhodná. V takomto prípade však nemôžu viniť nikoho iného ako seba.

S netrpezlivosťou súvisí aj časté ignorovanie zmluvy o pôžičke. Túto zmluvu je dobré si prečítať. Ono to je síce nuda, berte to však ako povinnosť, ktorá vás môže uchrániť od množstva problémov.

Zmluva o pôžičke vám toho o poskytovateľovi úveru povie pomerne veľa. A teraz nehovoríme iba poplatkoch za omeškanie platieb či iných detailoch. Dôležitá je aj forma zmluvy. Dobrý poskytovateľ pôžičiek vám poskytne zmluvu, ktorá je ľahko čitateľná a dokáže sa v nej orientovať aj bežný človek bez právnického vzdelania. Drobný text s množstvom paragrafov a jazykom, ktorý sa len z časti podobá na slovenčinu, je znakom, že poskytovateľ úverov to nemyslí príliš úprimne.

Pravidlo č. 2 – Venujte výberu výhodnej pôžičky dostatok času. Neponáhľajte sa.

Chamtivosť

Túžba je prakticky neobmedzená. Takmer vždy môžeme mať väčší dom, krajšie auto či exotickejšiu a dlhšiu dovolenku. V skutočnom svete sme však obmedzovaní peniazmi, ktoré zarobíme. Väčšina ľudí dokáže dať do súladu svoje túžby s vlastnými možnosťami.

Niekedy sa to však nevydarí. Poskytovatelia pôžičiek vás budú lákať na nové auto a skvelú dovolenku. Obe môžete mať takmer okamžite. Bez dlhého čakania.

Veľká chyba nastáva vtedy, keď si ľudia požičajú viac peňazí, ako dokážu splácať. Zákon o spotrebiteľských úveroch síce vyžaduje od poskytovateľov pôžičiek overovanie schopnosti ľudí splácať úver, na toto sa však nedá spoľahnúť.

Každý záujemca o pôžičku by mal najskôr zhodnotiť svoju situáciu. Spočítať svoje príjmy a výdavky. A následne reálne (kriticky!!!) zhodnotiť, či túto pôžičku bude schopný splácať. Pri takejto úvahe je  potrebné brať do úvahy aj prípadnú stratu zamestnania či ochorenie. Pri splácaní úveru je vždy potrebné mať dostatočnú rezervu.

Pravidlo č. 3– Kriticky zhodnoťte svoju schopnosť splácať pôžičku

Nebezpečenstvo striehne aj zo strany poskytovateľov pôžičiek

Ako medzi ľuďmi, tak aj medzi poskytovateľmi pôžičiek sa vyskytujú čierne ovce. Na tie je potrebné si dávať veľký pozor. Pri troche opatrnosti to však vôbec nie je problém.

Veľká väčšina poskytovateľov pôžičiek hrá fér. Síce vám stále dokážu požičať nevýhodne, nemusíte sa však obávať akýchkoľvek podvodov či falošných pôžičiek. Banky sú spoľahlivé všetky. Z nebankoviek väčšina.  Dajte na referencie. Prinajlepšom od rodiny, kamarátov či známych.

Na ktoré online pôžičky je potrebné si dávať najväčší pozor?

skúšali ste už online pôžičku?Veľká väčšina pôžičiek sa do nejakej miery vybavuje či získava na internete. Avšak iba zopár pôžičiek si vybavíte na internete kompletne. Bez potreby cestovania získate tzv. rýchle pôžičky – mikropôžičky do výšky niekoľkých stovák eur.

Riziko spojené s požičiavaním si peňazí online úzko závisí na dvoch veciach:

  • výške pôžičky
  • ručení

Pri rýchlych pôžičkách online vám nebanková spoločnosť požičia maximálne pár sto eur. Doba splatnosti je zvyčajne najviac jeden mesiac. Tu veľké riziko naozaj nehrozí.

Pozor na ručenie za pôžičku

Pri pôžičkách je potrebné si dávať pozor najmä na ručenie. Pri rýchlych pôžičkách ručíte iba vlastnou dôveryhodnosťou. Ak pôžička nie nebude splatená, tak vám nebankovka už nikdy nepožičia.

Riziko je spojené najmä s pôžičkami, pri ktorých ručíte nehnuteľnosťou. Tu prípadné nesplácanie pôžičky vedie k exekúcii. Teda k strate strechy nad hlavou.

Takže, ako sa správať pri požičiavaní si na internete? Hlavne je potrebné byť opatrný!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.