Zmena času: ako vplýva na náš organizmus?

Zmena času z letného na zimný, ale aj tá opačná je pre ľudský organizmus doslova šok. Ako na nás vplýva posun času, ako dlho nám trvá adaptácia a všetko čo zmena času so sebou prináša.

Zmena času nám dáva zabrať!

zmena času zimný na letnýVšetci to dôverne poznáme. Ani sa nenazdáme a už znova musíme posúvať hodinydopredu alebo dozadu. Prečo tento polonezmyselný krok vlastne musíme vykonávať dnes už nikto s istotou povedať nevie. Starý zaužívaný mýtus, že to bolo kvôli šetreniu energie v minulom storočí nebol dôveryhodný ani vo svojej dobe. Prečo tomu tak je sa dnes venovať nebudeme, radšej si povieme čo zmena času znamená pre naše telo a psychiku.

Zmeny času sú pre človeka celkom výrazná záťaž. Odborníci zistili, že práve v tomto období pribúdajú infarkty a samozrejme množia sa aj problémy zo spánkom. Problémy zo spaním sa viac vyskytujú pri prechode na zimný čas, kedy posun hodinových ručičiek znamená, že ľudia musia vstávať ešte za tmy a často domov prichádzajú až po západe Slnka.

Nie je ničím výnimočným, keď sa vám v tomto období skráti spánok aj o hodinu denne aj napriek vašej snahe či skoršiemu líhaniu do postele. Telo jednoducho nedokáže zaspať a vy sa budete len zúfalo prevaľovať zo strany na stranu. Okrem dĺžky spánku klesá aj jeho efektivita, takže trpia aj tí, ktorým bežne stačí kratší spánok, aby boli ráno svieži.

Čo nato náš organizmus?

zmena času z letného na zimnýNášmu organizmu trvá približne jeden týždeň, kým sa dokáže adaptovať na časovú zmenu. Toto je však len kvalifikovaný odhad. Každý organizmus je iný a zmeny vníma odlišne. Niekto si tento prechod vôbec nemusí uvedomovať a zistí to, až keď sa začne skôr či neskôr stmievať. Iní majú problémy sústrediť sa, chodiť do práce či školy a doslova trpia. Sú aj extrémne prípady, kedy sa jedinci nedokážu adaptovať nikdy.

Pokiaľ ide o psychické problémy tak vedzte, že zmeny času na ne majú vplyv. Ale len pre ľudí, u ktorých sa sú tieto problémy aj diagnostikované. Zdraví ľudia sa v dôsledku posunov času do trvalých problémov s psychikou dostať nemôžu. Aspoň malá útecha.

Momentálne nás najbližšie čaká prechod zo stredoeurópskeho letného času na štandardný európsky čas čiže zimný – v nedeľu 27.10.2013. Aspoň menším uspokojením môže byť informácia, že táto zmena času je pre nás menej náročná ako tá pred letom. Vďačíme zato hlavne faktu, že si pospíme o hodinu viac. No daňou za jednu noc obohatené o hodinku spánku navyše musíme pretrpieť omnoho viac tmy. Takže sa nejakej obrovskej výhre hovoriť nedá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.