Zazimovanie trávnika a dosievanie

Zazimovanie trávnika je dôležitý proces, ktorý by ste mali podstúpiť, aby vaša celoročne pestovaná trávička prežila kruté mrazy či iné výkyvy počasia bez ujmy. V jeseni je vhodný čas aj na dosievanie trávnika, vertikuláciu a hnojenie. Tak zistite, čo všetko je nutné vykonať pre správne zazimovanie trávnika na zimu.

Zazimovanie trávnika začnite s dosievaním

dosievanie-travnikaJesenné obdobie je ako stvorené na dosievanie trávy. Je veľmi dôležité uskutočniť ho, pretože zabezpečuje lepšiu regeneráciu. Dosievanie je najlepšie vykonať hneď po prevzdušnení trávnika.

Samotné dosievanie trávnika by ste mali robiť so zmesou, v ktorej skombinujte osivo s jemným pieskom a pridať môžete aj trošku hnojiva. Trávnik dobre zalejte a dbajte na to, aby takto ošetrené časti neboli vystavované prehnanej záťaži a to minimálne mesiac.

Prečo práve piesok? Pretože pieskovanie trávnika pomáha obohatiť pôdnu štruktúru, ochraňovať nové výrastky trávy či prispieva k znižovaniu mazľavosti trávnika. Na pieskovanie je najvhodnejší jemný piesok, ktorého zrnká majú maximálne 0,5 centimetra.

Mnoho ľudí robí chybu v tom, že keď zaseje nový trávnik, tak ho po pomerne krátkom čase začnú valcovať. Lenže na valcovanie trávnika je najvhodnejší čas na jar. Vtedy je trávnatá plocha najvhodnejšia na zrovnanie a tvarovanie. Valcovanie by malo prebiehať s valcom, ktorý má adekvátnu váhu. Optimálny je preto typ valca, na ktorom sa dá regulovať hmotnosť za pomoci závažia.

Pre silno vyťažené trávniky je vhodné vykonať aj aerifikáciu. Za týmto názvom sa skrýva vytvorenie odvodňovacích kanálikov, ktoré vznikajú za pomoci veľkého počtu malých vpichov do trávnika. Ich počet je až 300 na m2, pričom sú hlboké do 10 cm.

Ako zazimovať trávnik v jeseniTrávnik na zimu musíte chrániť

V jesennom období sa na trávniku môže začať objavovať snežná pleseň, známa tiež ako hrdza či zimná fuzarióza. Najefektívnejší spôsob, ako sa jej zbaviť, je postrek, ktorý je určený na ochranu trávnika. S jeho použitím nemusíte otáľať, dá sa použiť aj na preventívnu ochranu trávnika pred plesňou.

Ako päsť na oko pôsobí vyrastajúca burina vo vašom poctivo udržiavanej záhrade. Na odburiňovanie trávnika vám môže stačiť aj obyčajný nôž či trojhrotový kultivátor, ak sa burina vyskytuje len na niektorých miestach. Ak však dôjde k jej premnoženiu, tak už musíte nasadiť selektívne herbicídy. Tie zlikvidujú nežiaducu burinu a tráva zostane nepoškodená.

Čo je ešte potrebné na zazimovanie trávnika?

Ak chcete správne zazimovať trávnik, tak musíte vykonať aj prevzdušnenie a hnojenie trávnika. Tieto úkony podrobnejšie popisujeme v samostatných článkoch:

Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia

Hnojenie trávnika

Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Jeden komentár pre “Zazimovanie trávnika a dosievanie

  1. Potreboval by som poradit nejaku konkretnu odrodu travy, ktoru sa oplati nasiat. Aby bol travnik pekne husty aj ked bude celkom dost zatazovany. Mate skusenosti s nejakou?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.