Začiatok zimy je tu! Ako pripraviť svoje auto na zimu?

Zimné obdobie nepatrí medzi najobľúbenejšie. Teploty klesajú hlboko pod bod mrazu, čo dobre neznáša nielen náš organizmus, ale ani naše auto.

Aj vám sa už stalo, že ste ráno, keď ste sa ponáhľali do práce, nemohli naštartovať svoj automobil? Ak áno, je dobré myslieť na svoju bezpečnosť a spraviť potrebnú „revíziu“ všetkých dôležitých autodoplnkov, ktoré cez zimu budete nevyhnutne potrebovať.

Rezervácia termínu u automechanika

Odporúčame vám rezerváciu termínu u vášho automechanika. Ten vám auto dôkladne prekontroluje a prípadné problémy odhalí skôr, ako sa dôležitá súčiastka znehodnotí. Ak máte staršiu autobatériu, odporúčame vám jej výmenu ešte pred zimou. Určite nebudete chcieť riskovať, že sa vám auto nepodarí naštartovať a náhodou nebudete mať pri sebe štartovacie káble.

Nezabúdajte si dať skontrolovať filter pevných častíc, ktorý sa musí kontrolovať v pravidelných intervaloch. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že by ste už svoje auto nikdy nenaštartovali.

Výmena pneumatík

Ak ešte nemáte zimné pneumatiky, je načase, aby ste to urobili čím skôr. Termíny v autoservisoch sa veľmi rýchlo plnia, preto určite nečakajte na to, kým napadne prvý sneh. Ideálne je prezúvanie práve na začiatku novembra, no tento rok bolo práve v tomto období nadpriemerne teplé počasie. Napríklad v Maďarsku a Poľsku nie je zavedené povinné prezúvanie pneumatík, no riskovať na letných najmä v južných častiach Poľska vám neodporúčame.

V Českej republike je zase povinnosť mať zimné pneumatiky od 1. novembra, preto ak cestujete do Čiech a máte ešte letné pneumatiky, pred odchodom ich určite vymeňte za zimné.

Navyše neriskujte jazdu na veľmi opotrebovaných zimných pneumatikách. Tak, ako pri DPF filtroch je potrebná regenerácia DPF filtra, tak aj pri zimných pneumatikách je potrebná kontrola hĺbky dezénu. Zákonom predpísaná minimálna hĺbka dezénu na zimných pneumatikách sú 4 mm.

Čistota v interiéri vďaka gumovým rohožiam

Ak na podlahe v interiéri mávate klasické koberčeky, cez zimné mesiace, kedy je na cestách nielen sneh, ale aj agresívna posypová soľ, oceníte skôr rohože, ktorých čistenie je menej náročné ako v prípade autokobercov. Gumové rohože jednoducho vykartáčujete pomocou väčšieho kartáča a spláchnete pod prúdom vody. Stačí použiť klasický čistiaci prostriedok, čo používate bežne v domácnosti.

Ochrana proti hrdzaveniu

Skôr, ako napadne snehová pokrývka a naplno sa rozbehne zima, je potrebné zabezpečiť dôkladnú ochranu laku celej karosérie, vrátane podvozku. Odporúčame vám zájsť na pumpy a navoskovať si komplet celý automobil. Zabránite tak hrdzaveniu karosérie a čiastočne ochránite aj podvozok. Posypové soli sú veľmi agresívne a môžu výrazne poškodiť váš automobil, preto takúto ochranu nikdy nepodceňujte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.