Brucho z piva nerastie. Búrame najvšeobecnejšie mýty

Mýty a zaručené pravdy sú bežnou súčasťou našich životov. Jednoducho máme niečo zafixované, že je to tak a basta. Nastal však správny čas, aby sme niektoré mýty vyvrátili…

Kravské mlieko

Určite ste započuli mýty o tom, aké je kravské mlieko neprajné pre ľudský organizmus. Podobe, ako je materské mlieko určené iba pre deti, tak kravské by malo byť iba pre teliatka. Ale to nie pravda, neexistuje ani jedna vedecká štúdia, ktorá by tieto mýty potvrdila. Skôr naopak, mlieko obsahuje látky, ktoré náš organizmus potrebuje a to hlavne vápnik, fosfor, vitamíny A, B, D, E, K. Mlieko vám môže uškodiť jedine v tom prípade, ak máte intoleranciu laktózy, ktorú má približne 7 % populácie.

brucho-z-pivaZ piva rastie brucho

Toto ste určite počuli veľakrát. Pivo však neobsahuje žiadny cholesterol ani tuky a má vysoký obsah draslíka, fosforu a horčíka a mnoho stopových prvkov, preto ho môžeme považovať v podstate za iontový nápoj. Ide skôr o to, čo si ku pivu dáte. Mnoho ľudí si vyberá mastné jedlá, slaninu, čipsy. Ak to spojíte s nedostatkom pohybu a zlou stravou, tak sa potom všetko ľahko hádže na pivo. No ak si po dobrom cvičení či kvalitnej dlhej prechádzke dáte pivo, spravíte svojmu telu iba dobre.

Z antikoncepčných tabletiek sa priberá

Ani toto nie je pravda. Nepotvrdila to žiadna seriózna štúdia. Chuť  k jedlu ovplyvňujeme svojou vôľou a to nemá s antikoncepciou žiadnu spojitosť. Môže sa ale stať, že sa vám zavodní organizmus, takže sa vaša telesná hmotnosť môže trochu zvýšiť. V skutočnosti však nejde o nárast tukovej vrstvy a skutočné priberanie.

Kofeín je návykový

Ľudia často hovoria, že sú závislí na kofeíne. Podľa väčšiny výskumov však kofeín návykový nie je. Ak pravidelný konzument kávy prestane s pitím kávy, môže sa stať, že ho začne bolieť hlava, bude unavený či ospalý. Tento jav však trvá približne 2 dni. Ale ak kávu začnete vynechávať postupne, nebude to mať na vaše telo žiadne neblahé účinky.

Malé deti samé vedia, kedy sú skutočne smädné

Malé deti necítia smäd, tak ako dospelí. Preto, ak im rodičia nedávajú pravidelne piť, môžu byť mrzuté, ospalé, plačlivé. Takže nezabúdajte na pravidelný pitný režim u svojich ratolestí.

Sledovanie televízie zblízka ohrozuje zrak

No nie je to celkom tak. V skutočnosti jediné, čo očiam škodí, je únava. Nie je dokázané, že vzdialenosť od televízie by negatívne pôsobila na naše oči. Podobne to je aj s čítaním kníh pri tlmenom svetle.

Počas tehotenstva sa nemôžu aplikovať umelé  nechty

Použité akrylové materiály a aj lepidlá stvrdnú zhruba za 3 minúty, takže sa nestihnú vstrebať. A nie sú ani nijak toxické, iba ak by ste ich začali ohrýzať.

Alkohol vás zohreje

alkohol zahrejeToto je taká polopravda. Alkohol vás síce zohreje, ale iba na chvíľu. Keď vám je zima, telo začne sťahovať cievy, aby krv zohrievala dôležité orgány. To znamená, že končeky prstov na nohách, rukách, uši, nos a pod sú neprekrvené a je vám na ne zima. Alkohol cievy rozširuje a preto po jeho konzumácii máte pocit väčšieho tepla. Ide však len o pocitové zohriatie, v skutočnosti vaše telo stráca teplo oveľa rýchlejšie. V poriadnych mrazoch by ste po popíjaní alkoholu zamrzli skôr ako keby ste boli triezvi.

Pri prvom sexe sa nedá otehotnieť

Nuž otehotnieť sa dá pri každom styku, ak sa nechránite.

Kto veľa maškrtí a pije veľa sladených vôd dostane cukrovku

Takisto polopravda. Cukrovka je totižto dedičná choroba. Ak sa teda u vás v rodine niekto lieči na cukrovku a vy jedávate veľa sladkostí a máte nezdravý životný štýl, s najväčšou pravdepodobnosťou ochoriete na cukrovku aj vy. Sladkosti v tomto prípade môžu prispieť k jej prepuknutiu, no nie sú však príčinou vzniku.

Sladidlá  zvyšujú riziko rakoviny

Vedci nezistili žiadnu spojitosť medzi nízko kalorickými sladidlami a rakovinou u ľudí.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.