Viete, aký výkon pre klimatizáciu máte zvoliť?

Výkon pre klimatizáciu je dôležitý aspekt, ktorý musíte dobre zvážiť pred kúpou klimatizácie. Klímu túžime mať doma všetci, pretože naše utrpenie v horúčavách by sa razom skončilo. Lenže nie každý z nás už vie, ako by mal vybrať tu najideálnejšiu. S tým vám samozrejme radi poradíme. Takže dnešná téma je jasná: aký výkon pre klimatizáciu bude tak akurát?

Aký výkon pre klimatizáciu by ste mali zvoliť?

 

Aký výkon pre klimatizáciu potrebujete?

Výkon pre klimatizáciu je nesmierne dôležitý. Musíte počítať s tým, že čím väčšiu miestnosť budete chcieť klimatizovať, tým budete potrebovať viac výkonu, aby to klíma zvládla.

Poviete si, že tak radšej kúpim výkonnejšiu klimatizáciu a mám vystarené. Ibaže klimatizácia, ktorá bude príliš výkonná, bude zbytočne spotrebovávať veľa „šťavy“, čím môžete zabudnúť na šetrenie energie. Navyše, vysoký chladiaci výkon pre klimatizáciu môže spôsobovať po dlhšom pôsobení aj zdravotné ťažkosti.

Naopak pri nedostatočnom výkone nebude klimatizácia zvládať to, na čo je primárne určená. Neustále sa vám bude zdať, že klimatizácia je málo účinná, čím sa stráca jej význam. Pri zvyšovaní klimatizačného výkonu, bude rásť hluk aj spotreba, no  klíma aj tak nedokáže optimálne klimatizovať miestnosť.

Ako vypočítať výkon pre klimatizáciu?

Tú existuje pomerne rýchle a jednoduché riešenie. Výkon pre  klimatizáciu je možné stanoviť podľa vzorca, ktorý síce neponúka úplne stopercentnú odpoveď, no v mnohom napovie.

Na 1 mpotrebujete klimatizáciu s výkonom v rozmedzí 40-60 W. K tomu musíte pripočítať dodatočné faktory, ktoré majú vplyv na výkon: počet a veľkosť okien, použité stavebné materiály, orientácia izby vzhľadom na svetové strany, ale svoju úlohu zohrá množstvo spotrebičov, ktoré vyžarujú teplo i počet osôb v izbe.

Pozor: ochladzovač vzduchu nie je klimatizačné zariadenie.

Prečo? Klasická klimatizácia musí obsahovať chladivo vo svojom vnútrajšku. Toto chladivo by ste po rozložení ochladzovača hľadali márne. Je to dôležitý údaj, ktorý nájdete na obale každej klimatizačnej jednotky.

Ochladzovač vzduchu  funguje na princípe jednoduchej nádržky na vodu, pretože na rozdiel od klimatizácie dokáže vzduch aj zvlhčovať.

Hľadáte klimatizáciu?

Konečne ste sa rozhodli, že dáte šancu klimatizácii? Neviete na čo sa máte zamerať a chceli by ste  vedieť viac o tom, ako vybrať klimatizáciu? Takt rozhodne neprehliadnite nasledujúce články:

Kupujeme klimatizáciu. Na čo si dať pozor

Ako vybrať klimatizáciu?

Ako vybrať klimatizáciu: prenosná či zabudovaná?

Viete, aký výkon pre klimatizáciu máte zvoliť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.