Vyhnite sa čakaniu u lekára (elektronický recept a časenka)

toddler-1245674_1280

Každý z Vás to určite dobre pozná. Nie je nič nudnejšie ako zdĺhavé čakanie u lekára. Pokiaľ sa jedná o vyšetrenie, dá sa to ešte ako tak akceptovať. Niekedy ale musíte sedieť aj dve hodiny medzi chorými pacientami len preto, aby Vám sestrička podala recept. Našťastie nám ale svitá na lepšie časy a aj v tomto smere sa slovenské zdravotníctvo pomaličky približuje západu. V istých prípadoch sa už nudnému čakaniu u doktora môžete vyhnúť.

Elektronický recept

Medzi lekármi a lekárňami vznikol nedávno prepojený systém, v ktorom majú ošetrujúci doktori možnosť vytvoriť elektronický recept pre pacienta. Takýto recept môže byť dokonca vytvorený aj bez Vašej účasti v ordinácii, pokiaľ nie je nutné vyšetrenie. Ak Vám to lekár umožní, je schopný ho vytvoriť na základe Vášho telefonátu a konzultácii, ktoré lieky Vám dochádzajú. Recept je následne vytvorený v elektronickom systéme, nedostanete ho už v papierovej podobe.

Keďže je recept je vytvorený na Vaše rodné číslo, môžete si ho vybrať v ktorejkoľvek lekárni. Stačí sa preukázať preukazom poistenca, na ktorom je Vaše rodné číslo. Ak daná lekáreň nemá komplet všetky lieky z receptu, môžete si vybrať iba tie, ktoré majú a zvyšok si vybrať v inej. Podobne ako pri klasickom recepte, lieky Vám môže vybrať aj niekto iný (známy, rodina), stačí mať Váš preukaz poistenca (alebo kópiu).

Elektronický recept cez službu eČasenka

Ako sme písali vyššie, spomenutý elektronický recept Vám lekár môže, ale aj nemusí vystaviť. V niektorých prípadoch lekár odmieta riešiť zdĺhavý telefonát, koľko a aké všetky lieky Vám treba. Pre tento prípad vznikla služba eČasenka – moderná čakáreň, ktorú využíva postupne viac a viac lekárov. Pokiaľ Váš lekár využíva danú službu, môžete ho požiadať o vystavenie receptu cez internet.

Na úvodnej stránke služby je potrebné vyhľadať Vášho lekára a následne vstúpiť do jeho profilu. V spodnej časti obrazovky sa nachádza sekcia Objednanie receptov. Do prvej položky zadajte svoje meno a dátum narodenia a do druhej vpíšte všetky lieky, ktoré potrebujete (špecifikujte názov, typ a počet kusov). Po zadaní údajov kliknite vedľa alebo chvíľku počkajte a systém Vám vygeneruje obsah SMS správy, ktorú je nutné poslať na uvedené telefónne číslo (toto zaslanie je spoplatnené sumou 1€). Po správnom odoslaní by ste mali dostať potvrdzujúcu SMSku, že bol recept prijatý. Po istom čase, keď lekár alebo sestrička Vašu žiadosť spracujú, dostanete ďalšiu potvrdzujúcu SMS správu, že Váš recept je pripravený na výdaj. Podobne ako pri bežnom elektronickom recepte si môžete lieky vybrať v ktorejkoľvek lekárni na základe preukazu poistenca.

eRecept

Elektronická časenka

Služba modernej čakárne neslúži len na recept, ale aj na samotné objednávanie k lekárovi (napríklad na vyšetrenie). Podobne ako pri recepte sa môžete v profile Vášho lekára objednať na konkrétny deň v časti Rezervácia na iný deň. Služba poskytuje dve možnosti na výber. Zaradenie bez privolania (zdarma), kedy dostanete časenku – poradové číslo. Po príchode do čakárne budete vidieť, koľko čísiel je pred Vami a ktoré už boli u lekára. Zaradenie s privolaním (spoplatnené sumou 2,90€), Vám okrem priradenia poradového čísla zašle aj upozorňujúcu SMS v čase, kedy ste na rade. Pre viac informácií navštívte stránku slžby eČasenka alebo kontaktujte svojho lekára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.