Vreckové pre deti. Ako naučiť svoje deti hospodáriť s peniazmi

Vreckové je téma, ktorú rieši každý rodič. Kedy začať dávať vreckové ? Koľko? Dávať ho za odmenu, alebo len tak, aby aj naše dieťa malo niečo „medzi ruky“? Dnes skúsime zodpovedať všetky otázky ohľadom vreckového.

Dávať vreckové alebo nie?

vreckové deťomDeti by sme mali už odmalička učiť, že v živote nič nie je zadarmo. Tatinko  a maminka na tie peniaze musia pracovať, mali by si ich mali deti vážiť. Prevláda názor, že vreckové by mali dostávať, keď začnú chodiť do školy a naučia sa počítať, teda okolo 6 roku. Takže už od začiatku školskej dochádzky je dobré deti viesť k správnemu využitiu vreckového. Do budúcnosti ich to ovplyvní k správnemu prístupu k peniazom a môže im to v budúcnosti pomôcť lepšie zvládať finančné situácie.

Vreckové si vyžaduje jasné pravidla. Kedy sa bude vyplácať vreckové, ako často, koľko. Zatiaľ, čo u mladších detí slúžia tieto peniaze k zakúpeniu nejakých sladkostí či drobností. S pribúdajúcim vekom sa to začína komplikovať, hlavne keď deti nastúpia na strednú školu.

Výška vreckového záleží od finančných možností rodiny. Treba však myslieť aj na to, a preveriť si akú výšku peňazí dostavajú spolužiaci dieťaťa. Nemalo by byť prehnane vysoké, ale ani nízke, aby si spolužiaci navzájom nezávideli.

Dôležité je aj premyslieť si v akých intervaloch deti budú vreckové dostávať. Najzaužívanejšie je mesačná alebo týždenná báza. Lepší variant je asi týždenné vyplácanie, pretože deti (hlavne tie mladšie) majú tendenciu míňať naraz väčšiu sumu. V stredoškolskom veku si môžu aj sami privyrobiť na brigádach a podobne.

Na čo budú deti vreckové míňať?

deti vreckovéNajlepšie čo môžete urobiť je porozprávať sa s deťmi, ako si predstavujú míňanie vreckového, čo si zaň môžu kúpiť a čo nie. Stanovte si pravidlá, a ďalej ich už nekontrolujte. Nechajte na nich, nech sa rozhodnú, čo si kúpi a ako s tými peniazmi budú hospodáriť. Samozrejme, ak ide o veci, ktoré neschvaľujete, je dôležité zakročiť. Treba nájsť tú správnu hranicu občasnej kontroly.

Ak už začnete s vreckovým, nemali by ste ho používať ako nástroj na trestanie typu: dostal si päťku v škole, nedostaneš vreckové. Určite ho za to nechváľte, ale peniaze mu neberte. Iba ak to nebolo predom stanovené v pravidlách vyplácania. Strácate tým dôveru detí. A naopak ani ich neodmeňujte za dobré známky. Učia sa pre seba a nie pre peniaze. Takisto ani im neplaťte za pomáhanie v domácnosti, inak vám už nepomôžu, ak im za to nedáte pár eur navyše k vreckovému.

Naučte ich aj šetriť. Vysvetlite im, že je dobré mať nejaké  „peniaze bokom“, keby si v budúcnosti chceli kúpiť drahšiu vec.

Samozrejme poznáme aj príklady toho, ako deti nedostávajú žiadne vreckové, iba ak tak peniaze na Vianoce, na sviatky, za vysvedčenia. Málokto si však uvedomuje, že to môže mať za následok neschopnosť odpútať sa od rodiny a ľahko sa môže stať, že dieťa bude aj v budúcnosti závislé na rodičoch. Nebude sa vedieť samo rozhodovať o financiách.

Dobré však nie je ani druhý, opačný extrém, kedy dieťa dostáva priveľa, pričasto a bez jasných predom stanovených pravidiel. Vtedy sa nenaučí vnímať ich pravú hodnotu ani šetriť, a takisto bude mať problém s finančným odpútaním sa od rodičov.

Takže zhrnutie: podľa odborníkov je dobré dávať vreckové v rozumnej miere, s pravidlami, podľa možností rodiny. Všetko s mierou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.