Vodný gril – princíp a rady ako vybrať správny

Vodný gril. Áno, čítate správne. Skutočne existuje niečo, čo kombinuje výhody ohňa a pary aj v vo voľnej prírode či vzadu na záhrade. Ak uvažujete o kúpe nového grilu, tak ešte chvíľku vydržte. V prípade, že už rozhodnutí, tak možno na konci tohto textu zmeníte názor. Vodný gril možno čaká práve vás.

Vodný gril a jeho princíp

Možno to znie zvláštne, ale skutočne existuje aj vodný gril. Ide o typ grilu, v ktorom je medzi ohniskom a roštom nádoba s vodou, ktorá jednak slúži ako regulátor optimálnej teploty a zároveň aj ako lapač nadbytočných tukov a odkvapkávajúcich štiav.

Čo k tomu potrebujete?

Vodný gril by sa nezaobišiel bez veka. Tým sa prikrýva pripravované jedlo na rošte, aby vznikol dostatok vodnej pary. V podstate vzniká niečo na spôsob domácej teplovzdušnej rúry. Výsledný pokrm je teda vlastne pripravovaný troma spôsobmi zároveň – samotným teplom, dymom ale aj parou. Len ťažko by ste hľadali zdravší spôsob grilovania naprieč všetkými typmi grilov.

Ako sa jedlo pripravuje?

Ako funguje vodný gril

Z vyššie popísaného spôsobu prípravy jedla je jasné, že vodný gril vám ušetrí kopec času tým, že pokrmy nemusíte otáčať. Jednoducho ich tam vložíte  a len sledujete optimálny čas prípravy. Vodný gril bez problémov pripraví rôzne druhy mäsa, zeleninu, ovocie, huby a tak ďalej. Proste všetko, čo by ste pripravovali aj na ostatných typoch grilov, len stým rozdielom, že jedlo bude pripravené nesmierne zdravo i šťavnato.

Skúsenosť: pre vodný gril nemusíte kupovať haldy brikiet či uhlia ani plynové fľaše. Ideálny tepelný zdroj je drevo, ktoré má výraznú arómu, ako napríklad buky, brezy a podobne. V prípade, ak máte pri dome či chate nejaké zásoby dreva, tak máte o starosť menej.

Prečo nie je vodný gril viac rozšírený?

Určite si poviete, že keď je to všetko také super a zdravé zároveň, prečo o tom nepočujem častejšie? To je práve ten problém. Vodný gril je ešte stále novinka, ktorá sa len pomaly dostáva medzi ľudí. Vyplýva to aj z malej ponuky takýchto grilov. A keď už naň niekde narazíte, tak si to ešte dvakrát rozmyslíte, pretože cena sa pri väčšine vodných griloch nedá označiť ako ľudová.

Uvažujete o kúpe nového grilu?

Zaujíma vás, v čom sa odlišuje vodný gril od iných modelov?  Tak si o nich prečítajte:

Gril: Ako vybrať ten správny?

Lávový gril

RBS gril

Plynový gril

Gril na drevené uhlie a brikety

Vodný gril

Elektrický gril

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.