Vodičák: Ako prebieha kurz autoškoly

Vlastniť vodičský preukaz na šoférovanie osobného auta je už v tejto dobe takmer nevyhnutnosť. Možnosť jazdiť autom je v osobnom živote veľkou výhodou (najmä ak máte deti), v pracovnom sa to pomaly stáva podmienkou. Získanie vodičského oprávnenia je jednou z najbežnejších, ale zároveň najstresujúcejších a najťažších skúšok v živote, ako pre mladých, tak aj pre starších. Aby sme Vám to troška uľahčili, prinášame Vám stručný popis pribehu kurzu v autoškole.

 

Výber a zápis do autoškoly

Kurz na získanie vodičského oprávnenia musíte absolvovať v oprávnenej autoškole, ktorá Vám poskytne potrebnú asistenciu, vzdelanie a výcvik. Jedná sa najmä o teórie (teoretická výučba jazdy a dopravných predpisov) a jazdy (výcvik šoférovania v teréne). Najdôležitejšou časťou sú samozrejme jazdy, takže je dôležité, s akým inštruktorom budete prežívať stresujúce chvíle v premávke. Pri výbere autoškoly Vám môže pomôcť aj tento článok „Podľa čoho si vybrať autoškolu“.

Kurz v autoškole trvá najčastejšie 2-5 mesiacov, takže autoškoly vedú viacero kurzov súbežne. Na jednotlivé kurzy bývajú pravidelné zápisy (závisí od autoškoly a ich kapacít), na ktorých sa môžete prihlásiť. Pre prihlásenie sa do kurzu budete potrebovať doklad o zdravotnej spôsobilosti, ktorý Vám vydá Váš praktický alebo všeobecný lekár. Okrem toho sa zvykne pred začatím kurzu platiť záloha (dohodnutá čiastka z celkovej sumy).

 

Priebeh kurzu (časový harmonogram)

Základnou časťou kurzu sú teoretické prednášky, ktoré dokopy pozostávajú z cca 24 hodín. Ich harmonogram býva rôzny (podľa autoškoly), napríklad hodina týždenne po dobu troch mesiacov alebo dve hodiny týždenne po dobu 6 týždňov. Po absolvovaní základných teórií (cca 4 hodiny) budete súčasne absolvovať aj praktickú časť (jazdy), ktorá pozostáva z cca 25 hodín, podľa dohody s inštruktorom 2-3 krát týždenne. Koncom kurzu Váš čaká ešte povinný kurz prvej pomoci a po vyčerpaní hodín na jazdy budete prihlásený na záverečné skúšky, ktoré zvyknú bývať každé dva týždne. Po úspešnom zložení skúšky obdržíte vodičský preukaz do pár dní a môžete jazdiť. Toto všetko môžete stihnúť aj za 2 mesiace, zvyčajne to býva viac, najčastejšie do 3-5 mesiacov.

 

Teória

Teoretická časť prebieha formou výučby podobne ako v škole s inštruktorom alebo školiteľom z autoškoly. Na úvodných hodinách sa preberajú základné pravidlá cestnej premávky, ako sú povolené rýchlosti, správanie sa v premávke, jazda v pruhoch a v zákrutách, križovatky a podobne. Následne sa vysvetľuje technické pozadie jazdy autom ako je fungovanie motora, rozloženie a používanie pedálov, štartovanie a najmä preraďovanie rýchlostí.

Po úvodných hodinách, na ktorých sa preberajú základné informácie k pripusteniu k praktickej časti, sa jednotlivé časti preberajú podrobnejšie. Najväčší dôraz sa kladie na riešenie bežných dopravných situácií (najmä v križovatkách) a na pravidlá a zákony cestnej premávky, ktoré je nutné poznať a vyskytujú sa v záverečných testoch.

 

Trenažér, jazdy a cvičisko

Skôr ako Vás inštruktor pustí jazdiť na skutočnom aute, si jazdu podľa potreby vyskúšate na trenažéri. Je to simulátor auta s obrazovkou, na ktorú sa premieta Vaša jazda. Jeho súčasťou sú základné časti, s ktorými sa naučíte pracovať ako je volant, pedále a riadiaca páka.

Na prvej jazde absolvujete prvé metre za volantom na cvičisku alebo parkovisku, kde si v realite vyskúšate to, čo ste sa naučili na trenažéri. Jednotlivé jazdy pôjdu od ľahších postupne po náročnejšie. Zo začiatku budete chodiť pomalšie a na menej frekventované a zložité cesty vo Vašej obci a v okolí. Inštruktor Vám bude asistovať a podrobne hovoriť, kade máte ísť a bude Vám pomáhať v križovatkách. Čím viac jázd budete mať za sebou, tým Vám bude menej pomáhať. Budete chodiť náročnejšími trasami a postupne budete musieť riešiť dopravné situácie (najmä križovatky) samostatne. Jedna jazda bude trvať zvyčajne hodinu alebo hodinu a pol.

Počas jázd absolvujete niekoľko hodín (zväčša 2-3) na cvičisku s kuželkami, kde budete trénovať cúvanie a hlavne parkovanie. Pomocou kuželiek Vám inštruktor vyznačí myslený priestor na zaparkovanie a prekážky, ktoré musíte obchádzať.

 

Skúška

Na záver kurzu sa musíte ešte zúčastniť školenia prvej pomoci, ktoré trvá zväčša 4-6 hodín a končí sa úspešným absolvovaním testu. Naučíte sa základné pravidlá a správne postupy v prípade dopravnej nehody a taktiež ako všeobecne poskytnúť prvú pomoc. Pre získanie vodičského preukazu musíte úspešne zložiť záverečnú skúšku, ktorá sa skladá z troch častí a to z testu, cvičiska a jazdy. Jednotlivé časti vykonávate zaradom v jeden deň.

Ako prvé musíte úspešne absolvovať test, v ktorom potrebujete získať minimálne 50 bodov z 55 možných. Na testy sa pripravujete študovaním pravidiel cestnej premávky a taktiež testovaním. Test na skúške bude totiž 1 z 35 možných, ktoré sú predom dané a môžete sa ich naučiť. Test robia všetci účastníci skúšky naraz a spoločne.

Tí, ktorí prešli testom, sa presunú hromadne na cvičisko, kde musí každý zaradom absolvovať predpísanú trasu v časovom limite (zvyčajne 10 minút). Túto trasu absolvujete v aute osamote a zahŕňa obchádzanie kuželiek a správne parkovanie. Celú Vašu jazdu pozorne zvonka sleduje príslušník policajného zboru.

Ako posledné Váš čaká jazda, ktorá trvá zväčša 15 minút. Na mieste spoluvodiča sedí Váš inštruktor a za Vami sedí policajt, ktorý Vám zadá pre jazdu inštrukcie. Zvyčajne povie, aby ste šli po hlavnej a ak máte niekde zmeniť smer jazdy, dá Vám vedieť. Na konci jazdy Vám oznámi, či ste skúšku prešli alebo si ju musíte zopakovať.

 

Ostatné informácie

Po úspešne absolvovanej skúške pôjdete o pár dní požiadať o vydanie vodičského preukazu na miestny dopravný inšpektorát. Ak sa Vám skúšku nepodarilo spraviť na prvýkrát, máte ešte dva opravné pokusy. Ak sa Vám nepodarí spraviť skúšku ani na tretíkrát, musíte absolvovať kurz aj so zaplatením poplatku znova.

Počas jazdy nemusíte mať obavy, že sa niečo vážne stane. Inštruktor má v prípade potreby na svojej strane pedále, takže vie zabrzdiť alebo Vám asistovať pri preraďovaní, rovnako ako Vám vie v nutnom prípade chytiť a usmerniť volant.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.