Viete ako si správne umývať zuby?

Umývanie zubov? Pravdepodobne ste nad nadpisom len mávli rukou a len zo zvedavosti ste sa preklikli na článok. Lenže stavíme sa, že väčšina z vás si čistí zuby nesprávne…Podobne na tom bola aj naša čitateľka Zuzana.

Priznám, že keď som prvýkrát navštívila dentálnu hygienu a zistila som, že si zuby umývam celé tie roky nesprávne, bola som mierne povedané v šoku. Nato ma však moja zubná lekárka upokojovala, že s podobnou reakciou sa stretáva pomerne často. O zuby sa treba starať, správnou hygienou sa vyhnete kazom, paradentóze, lenže aj zubná starostlivosť má svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať, aby mala želený efekt.

umývanie zubovAkú zubnú kefku používať? A čo pasta?

Na začiatok musíte vybrať správnu zubnú kefku. Dentisti sa  zhodujú, že najvhodnejšia kefka má umelé štetiny so zaoblenými koncami na malej hlavičke dĺžky 2,5 cm s čo najhustejšie osadenými štetinami zastrihnutými dorovna. Táto kombinácia poskytuje ideálne čistenie za predpokladu, že používate mäkký, prípadne stredne tvrdý vlasec. Veľa ľudí si myslí, že najlepšie na čistenie zubov je tvrdá zubná kefka, ale to sa mýlia, ak je totiž až príliš tvrdá, tak môže poškodiť ďasná. Zubnú kefku by sme mali meniť každé 3 mesiace alebo po každej chorobe.

Nezabúdajte ani na dentálne nite a medzizubné kefky. Len s nimi dokážete dokonale vyčistiť aj medzizubný priestor, kam sa s obyčajnou kefkou nedostanete. Mali by ste ich používať každý večer ešte pred čistením zubov.

Zubnú pastu si môžete vyberať z veľkého množstva rôznych typov aj značiek, ktoré vám ponúkajú v obchodoch. Z pohľadu bežného spotrebiteľa sú všetky pasty takpovediac rovnaké. Výber je tak otázkou skôr osobnej skúsenosti, pocitu hygieny či vkusu. Je jedno, akú drahú pastu používate, radšej investuje viac peňazí do kvalitnej zubnej kefky.

Ako si správne umývať zuby

Správne umývanie zubov by malo trvať 3 a viac minút. Aj keď platí, že čas nerozhoduje, oveľa dôležitejšia je technika akou si zuby umývate. Pred každým umývaním by ste si mali ústa vypláchnuť  čistou vodou, aby ste odstránili všetky čerstvé zvyšky potravy. Kefku moc netlačte, dobrým tipom, ako držať zubnú pastu je, že ju nechytáte malíčkom. Vtedy vyviniete ten správny tlak na zuby.

správne čistenie zubovA teraz už k samotnému aktu čistenia. Kefku držte naklonenú ideálne po 45 stupňovým uhľom.  Polovica štetín by sa mala dotýkať zubov a druhá polovica ďasien.  Začíname pri predných zuboch a pomalým krúžením (!) sa tak dostanete ku zadným. Takto dôkladne vyčistíte hornú aj dolnú čeľusť a potom sa presuniete k vnútorným lôžkam.

Kefku ťahajte od ďasien k vrcholu zubov. Taký pohyb zaručuje najlepšie odstránenie povlaku a baktérií zo zubov. Dajte si záležať aj na stoličkách a vyčistite ich z každej strany. Následne sa presuňte sa spodné vnútorné časti zubov. Po čistení je dobré ústa nakoniec ešte vypláchnuť ústnou vodou.

Zabúdať by ste však nemali ani na jazyk. Dajú sa kúpiť špeciálne škrabky na jazyk, ktoré pekne odstránia povlak, alebo využite zubnú kefku.

Dobrou voľbou je aj single kefka. Ide o malú kefku, ktorá sa používa maximálne 1 krát do týždňa. Po vyčistení zubov si môžete zľahka prebehnúť ešte raz celý chrup. Vtedy už môžete povedať, že ste si zuby vyčistili maximálne ako ste mohli.

Nezabúdajte ani na najmenších

Nezabúdajte aj na vaše malé deti. Starať o zúbky by sa im mali od narodenia, aj keď vtedy samozrejme ešte žiadne nemajú.  Vtedy by ste im mali ústočká vytierať vlhkou gázou. Od prvých mesiacov im ponúkať hryzatka. Tie napomáhajú k  trénovaniu svalov sánky a dieťa sa vďaka nemu zabaví i trochu aj unaví a ľahšie zaspinká.

Hryzenie tiež zlepšuje prekrvenie ďasien, zmierňuje pocit napätia a napomáha prerezávaniu zúbkov. Už pri prerezávaní prvých zúbkov začnite s čistením. Najkôr ich dieťaťu čistite vy, neskôr ho nechajte aj samé, vy už potom iba dočistite zvyšok. S prvou návštevou zubára nečakajte až kým nastanú prvé problémy, ale zájdite tam skôr, na preventívnu prehliadku.

A nezabúdajte, že preventívnu prehliadku by mal absolvovať každý aspoň raz do roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.