Vaječné škrupiny nemusíte hneď vyhadzovať. Tip od čitateľov

Škrupiny z vajec sa nájdu v každej domácnosti takmer každý deň. Neustále niečo varíme, pečieme a vajíčka sú pri tom. Najčastejšie však vajcové škrupiny končia v koši. Je to však veľká škoda, lebo ich môžeme zužitkovať v domácnosti hneď viacerými spôsobmi. Takže na čo všetko sa dajú použiť vaječné škrupiny?

Škrupiny zlepšia rannú kávu

Na prvé prečítanie to možno znie trošku zvláštne, ale je to tak. Káva bude mať lepšiu arómu, ak vysušené a rozdrvené škrupiny dáme do filtra kávovaru. Škrupiny neutralizujú kyslú chuť kávy, a preto vynikne jej originálna aróma! Rozhodne vyskúšajte.

škrupiny z vajecVaječné škrupiny vyčistia aj keramiku 

Rozdrvené škrupiny z vajec vložíme do keramických čajových alebo kávových šálok, zalejme vodou úplne až po okraj a nechajme stáť celú noc. Do rána nám zmiznú všetky nečistoty z keramiky. Škrupiny sa dajú použiť napríklad aj na vyčistenie váz.

Škrupinová výživa na tvár

Na jemno podrvené vaječné škrupiny prisypeme do dvoch tuho vyšľahaných bielok. Takto nám vznikne zmes, ktorú nanesieme na tvár a necháme pôsobiť asi 10 až 15  minút. Táto maska zo škrupín dodá pleti potrebnú výživu a zároveň slúži aj ako účinný peeling.

Škrupiny prospejú aj kvetinám či domácim miláčikom

Škrupina z vajec je bohatá na vápnik a minerálne látky, preto ju môžeme pridať aj do zeminy, ktorú použijeme v kvetináčoch. Podrvenou škrupinou posypeme aj povrch zeminy, a to preto aby sa nám pri polievaní dostávali živiny až ku korienkom. Zároveň je to účinné aj ako ochrana proti hmyzu.

Tip: pestovanie minirastlín – do polovíc vajíčkových škrupín – na spodku vyvŕtame dierku a pred Veľkou Nocou dáme do škrupiny zeminu a semienka pšenice. Do 2 týždňov budeme mať originálnu výzdobu. Ak tam dáme semienka žeruchy, tak do 2 týždňov budeme mať čerstvé vitamíny.

Nielen rastlinám dokážu vaječne škrupiny prospieť. Dobre vysušené a rozdrvené škrupiny môžete primiešať do jedla aj našim štvornohým spoločníkom. Stačí polovica polievkovej lyžice a psíky budú hneď mať silnejšie kosti, bez toho aby ste museli kupovať nejaké vitamíny.

Ak chcete mať biele oblečenie, tak používajte vaječné škrupiny

Viete, že škrupiny z vajec majú bieliaci účinok? Jednoducho vám stačí pridať škrupiny do textilného vrecka spolu s plátkami citróna a máte super účinný prípravok na pranie bieleho šatstva. Oblečenie bude krásne biele, ako nikdy predtým.

domáce kraslice, využite škrupiny z vajec naplnoVeľkonočné vajíčka

A na koniec sme nemohli predsa opomenúť kraslice. Tú je však tá podmienka, že vajíčko by malo ostať celé a nie rozdrvené na prach.

Vajíčka pred použitím umyjeme a vyfúkame. Do staršej ceruzky zatlačíme špendlík, ktorý chvíľu podržíme nad zapálenou sviečkou. Naberieme ním kus z voskovky, sekundu podržíme nad ohňom a na vajíčku robíme rôzne vzory. Počas zimných večerov sa môžeme zdokonaľovať vo vyzdobovaní. Je to dobrá zábava aj pre deti.

Ak ste trošku šikovní alebo máte aspoň snahu a stále to skúšate, tak nemusíte kupovať nové ozdoby na Veľkú Noc. Domácim maľovaním si ľahko  pripravíte vajíčka pre šibačov či na ozdobu sviatočného stola.

Za tieto tipy a rady veľmi pekne ďakujeme našej čitateľke Alžbetke Stankovej a za fotku domácich kraslíc jej vnúčatkám, ktoré sa práve začínajú učiť maľovať domáce kraslice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.