Tri skvelé látky na šitie a niečo o nich

Bavlna je jedna z najdôležitejších látok pre textilný a odevný priemysel. Predsa len, väčšina odevov na svete je vyrobených práve z bavlny, alebo čiastočne z bavlny.

 

Na vypestovanie kilogramu bavlny je potrebné použiť až dvadsať tisíc litrov vody! Táto spotreba vody má za príčinu napríklad takmer úplné vysušenie Aralského jazera. Je taktiež za potreby používať veľké množstvo pesticídov. Preto vznikla geneticky modifikovaná bavlna, na minimalizovanie využitia pesticídov. Na trhu teda existujú tri druhy bavĺn – tzv. ‚originálna‘ bavlna tvorí majoritu na trhu, druhá v poradí je geneticky modifikovaná bavlna, a tretia je organická bavlna, ktorá nie je geneticky modifikovaná a je certifikovaná na to, aby rástla bez využitia akýchkoľvek chemikálií, napr. pesticídy či hnojivá. Organická bavlna je využívaná najmä na výrobu detských plienok.

 

Bavlna je skvelá, to je dôvod prečo je využívaná v priemysloch, je veľmi priedušná, skvelo absorbuje pot z tela, odkiaľ sa vyparí do ovzdušia. Je jemná a dostatočne elastická. Udržuje vás v chlade počas leta, a v teple počas zimy. Je taktiež dostatočne pevná a nespôsobuje kožné alergické reakcie.

polopate_bavlna

Bavlnené látky na šitie nájdete v ponuke eshopov.

 

Ľan je skvelou tkaninou ktorá bola používaná ešte našimi predkami na šitie vyšívaniek. Jej výroba je obtiažná, no textil má skvelú absorpciu a šaty vyrobené z ľanovej tkaniny sú cenené kvôli tomu, že sa v nich človek cíti sviežo aj počas horúcich dní. Látka vďaka svojej vodivosti je chladná na dotyk (rovnaký jav môžeme vidieť u kovov, ktoré sú taktiež vodivé), látka je veľmi jemná na dotyk. Je to veľmi pevná látka a vydrží toho veľa. Ľahko sa čistí a suší. Problém je jej elasticita, a tak sa ľan ľahko skrčí.

 

Satén je drahá tkanina (nie látka!) reprezentujúca luxus. Táto tkanina v skutočnosti nemôže byť vyrobená z bavlny ani z ľanu, kvôli tomu, že tieto látky nie sú dostatočne hladké. Je to veľmi ľahká a jemná tkanina, a často sa používa na lemovanie iných textílií. Problém so saténom je ten, že nie je pre nováčikov. Najlepšie a najekonomickejšie je teda cvičiť na rôznych kúskoch saténu. Satén sa čistí výlučne na sucho.

 

Priemysle či sklady narábajúce s látkami vyžadujú, kvôli komplexnosti spravovania látok, časté audity, ktoré takýmto firmám umožňujú presné a bezproblémové manažovanie zdrojov. Takéto audity zvyknú byť vykonávané externou spoločnosťou (www.solidita-audit.sk/interny-audit/ ), čo priemyslu zrýchli ako aj uľahčí prácu s látkami, minimalizujúc tak náklady a čakacie doby. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.