Tipy ako fotiť na dovolenke

Na dovolenku sa tešíme celý rok. Lenže po pár dňoch oddychu je celá pohodička preč. A možno práve preto mnohí z nás na dovolenke radi fotografujú. Fotografie nám pomáhajú uchovať si zážitky ešte po mnoho ďalších rokov. Nie je nič horšie, ako keď prežijete skutočne vydarenú dovolenku, ale nemáte z nej žiadnu podarené obrazovú spomienku. Preto si dnes dáme pár tipov ako fotiť na dovolenke, aby vaše fotografie mali profesionálnu úroveň.

Buďte vždy pripravení fotiť na dovolenke

nabita bateriaPre dovolenku je typické schmatnúť fotoaparát, spraviť dve-tri fotky a následne ho odložiť, pretože sa vám vybila batéria. Alebo máte nedostatok miesta na ukladanie fotiek, pretože ste zabudli vložiť pamäťovú kartu.

Pred každým výjazdom z hotelovej izby sa uistite či je batéria plne nabitá a na karte je ešte miesto. Ak používate aj externý blesk, tak skontrolujte aj jeho nabitie. Najlepšie je si všetko pripraviť deň dopredu. Potom si len fotoaparát s príslušenstvom odložte na dostupné mieste. Ráno alebo počas dňa budete vedieť, že všetko je OK a môžete začať fotiť na dovolenke ako o život.

Kreatívna uzávierka dokáže divy

fotiť na dovolenke sa dajú aj svetláAk už máte čo to odfotografované, tak sa nebojte skúste niečo nové. Keď vlastníte zrkadlovku alebo point-and-shoot fotoaparát, ktorý vám ľahko umožní nastaviť rýchlosť uzávierky, tak sa ňou pohrajte. Môžete napríklad spomaliť rýchlosť uzávierky, čím pridáte pohyb do obrazu. Takýmto spôsobom vznikajú veľmi pekné fotky. Docielite to tým, že nastavíte zhotovovanie snímok na menej ako 1/100 sekundy. Ale môžete skúšať, fantázii sa medze nekladú.

Vyskúšajte nastaviť rýchlosť uzávierky na 1/5 sekundy a zapnúť blesk. Fotoaparát zachytí pohyb a s pomocou blesku budú predmety krásne viditeľné. Máte na fotke príliš veľa pohybu? Skúste zvýšiť svoju rýchlosť uzávierky.

Skúsenosť: vezmite svoj fotoaparát von aj večer. Pokúste sa zachytiť jedinečné obrazy tunajšej krajiny alebo mesta. Ideálne by bolo použiť statív, aby bol fotoaparát stabilný aj počas dlhej expozície.

Skúste zachytiť skutočnosť, nie iba pózy

Nie je nič krajšie, ako keď sa vám podarí zachytiť skutočný úsmev na tvári. Pózovanie dokáže priniesť kopec zaujímavých momentiek do vášho albumu, ale nútený úsmev na počkanie nie je ideálny. Snažte sa fotiť reálne veci, tak ako sa dejú, možno aj keď to ostatní nečakajú. Nesnažte sa fotiť na dovolenke iba objekty, ale skúste zachytiť aj emócie.

Musíte byť pripravení cvaknúť správny okamih. Ak máte digitálny fotoaparát, ktorý trpí na oneskorenie pri zhotovení snímky, potom budete musieť predvídať ešte viac. Keď chcete zachytiť jedinečný okamžik, pri ktorom si nemôžete plánovať detaily, tak foťte rýchlo a často. Neskôr sa dá z množstva snímok vybrať tá najlepšia a ostatné jednoducho vymazať.

Rada: najdôležitejšia vec, ktorú by ste mali mať na pamäti, keď chcete fotiť na dovolenke rodinu alebo väčšiu skupinu je, že musíte spraviť kopu fotiek. Prečo? Pretože vždy je na fotke niekto kto žmurkol alebo sa pozerá sa na stranu a podobne.

Nezabúdajte na správnu kompozíciu

Či chcete fotografovať symbolické predmety z dovolenky alebo svojich priateľov či rodinou, vždy porozmýšľajte na kompozíciou snímky. Venujte osobitnú pozornosť tomu, ako usporiadať rôzne prvky na každej fotke.

Umiestnite hlavný objekt mimo. Namiesto toho, aby ste ho situovali do stredu – čo vytvára množstvo mŕtveho priestoru okolo neho – skúste posunúť fotoaparát, kým nebude na strane. Toto funguje veľmi dobre, najmä ak môžete skĺbiť váš hlavný objekt s niečím na opačnej strane fotografie. Napríklad chcete fotografovať priateľku a dominantu mesta. Potom nastavte hľadáčik, tak aby bola priateľka povedzme napravo a pamätihodnosť zas naľavo. Táto technika býva označovaná aj ako zlatý rez fotografie.

Kompozícia je dôležitá, keď chcete fotiť na dovolenke

Tip: ak nemáte hlavnú dominantu fotky čím doplniť na druhej strane, tak sa zamerajte sa na detail. Ľudia sú vždy ohromení, keď je predmet na fotke obrovský a neprehliadnuteľný.

Chcete lepšie fotiť na dovolenke? Pohrajte sa so svetlom i bleskom

Blesk môže byť skutočný záchranca fotografie, o tom niet pochýb. Toto ožiarenie priestoru umelým svetlom môže znamenať rozdiel medzi slušnou fotografiou a úplne nepoužiteľnou. Avšak blesky – najmä z malých a lacných fotoaparátov, majú tendenciu produkovať drsné, ploché a studené svetlo. Preto musíte uvažovať kedy fotiť na dovolenke s bleskom a kedy bez neho.

Väčšina ľudí si myslí, že použitie blesku je synonymom pre fotografovanie v interiéri v noci. Blesk môže byť veľká pomoc, aj pokiaľ ide o fotografovanie vonku počas dňa. Dokonca aj za jasného slnečného svetla môže blesk pomôcť a to tým, že blesk vyplní tmavé miesta v tieni a tým docieli lepší kontrast fotografie.

Či ste von alebo vo vnútri, rozhodne sa vyhýbajte protisvetlu. Takmer vždy sa dá nájsť uhoľ, pri ktorom vám nebude do objektívu svietiť nejaký zdroj svetla. Ak by to predsa len nebolo možné, tak jednoducho použite blesk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.