Tip: ako na škvrny a zápachy alebo domáce čistiace prostriedky v akcii

Škvrny, prach, zatuchnuté veci. To všetko musí ísť preč. Pomaly, ale isto sa nám blížia Vianoce a s nimi sa spája veľa povinností a jednou z nich je aj veľké upratovanie. A keďže Vianoce sú dosť drahá záležitosť, čo takto investovať viac peňazí do koláčikov, darčekov, dekorácií ako do čistiacich prostriedkov? Pekne a voňavo si môžete vyupratovať aj s vecami, ktoré nájdete v domácnosti. A niekedy sú účinnejšie ako tie kupované.

Ako na škvrny v domácnosti

tip škvrny koberec čistenieAk vás trápia škvrny na sporáku, ktoré sa vám nepodarilo vyčistiť ani za svet, tak skúste ocot. Nalejte ho na škvrny a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, neskôr iba prejdite handričkou a máte hotovo.

Pripečené nerezové nádoby sa vám podarí opäť vyčistiť so sódou bikarbónou. Stačí trochu nasypať na vlhkú utierku a nádoby sa budú opäť lesknúť.

Ak máte malé deti, ktoré si radi kreslia v obývačke na stole a najlepšie s fixkami, tak ste už neraz mali hlavu v smútku. Lenže aj toto sa dá vyčistiť. Použite na to svoj deodorant v spreji. Stačí ho nastriekať na škvrnu a tá sa po chvíli sama rozpustí. Deodorant proti fixkám môžete použiť na linoleum, keramiku, porcelán, sklo, plasty aj kov.

Škvŕn na koberci sa zbavíte ak zmiešate 2PL soli v pol šálke octu a vyčistíte s kefou.

Ako sa zbaviť zápachu z chladničky či mikrovlnky

Čistíte mikrovlnnú rúru pravidelne, no aj tak sa nemôžete zbaviť nežiaducich zápachov? S týmto vám pomôže čistá voda a pár plátkov citróna. Dajte ich do misky ,vložte do rúry a nechajte ich tam, kým sa nevytvorí para. Nakoniec zľahka poutierajte vlhkou utierkou.

A ako sa zbaviť zápachu v chladničke? Položte tanier s 50 g sódy v chladničke a o niekoľko dní je to problém vyriešený

Leštenie medi či zrkadiel

Ak chcete mať s leštením zrkadla menej práce, namočte si utierku do silného čierneho čaju (nesladeného) a preleštite. Nielenže sa zbavíte všetkých nečistôt a škvŕn, ale zrkadlo sa bude lesknúť ako nové.

Výborné leštidlo na nábytok si spravíte aj zmiešaním zmiešate 1 dcl olivového oleja a 1/2dcl citrónovej šťavy.

Ak potrebujete vyčistiť výrobky z medi, použite na zmes z octu, soli a múky v rovnakom pomere. Do tejto zmesi namočte utierku a pretrite s ňou medený povrch. Potom ho opláchnite a osušte.

zápach mikrovlnkaPranie a bielenie

Citróny môžete použiť aj ako alternatívu miesto chlóru – pri praní bielej bielizne pridajte k sóde pol hrnčeka citrónovej šťavy. Ale naozaj len na biele – citróny majú prirodzené bieliace účinky.

Ak chcete mať krásne biele záclony, namočte ich pred praním aspoň na 2 hodiny do osolenej vody (soľou nešetrite). Potom ich vyperte klasickým spôsobom.

Vodný kameň a odtok

Na zbavenie sa vodného kameňa si urobte „pastu“ zo sódy bikarbóny a octu. Priložte na miesta, ktoré potrebujete očistiť a nechajte pôsobiť približne hodinu. Potom vydrhnite najlepšie zdrsnenou špongiou alebo kefou.

Zapchatý odtok vyčistíme tak, že do výlevky nasypeme sódu a soľ, zalejeme octom a na čas zapcháme. Špina jednoducho vyšumí a potom ju spláchneme horúcou vodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.