Tablet: ako vybrať ten správny pre každého

Tablet náš každodenný. Odvšadiaľ čítame, že vyšla druhá, tretia či iná generácia obľúbeného tabletu, že vyhráte tablet, že dostanete tablet k inému produktu a podobne. Ak ste sa už aj vy odhodlali kúpiť tento dotykový zázrak, tak by sa vám mohlo zísť zopár základných tipov a rád podľa čoho vybrať tablet pre každého.

Tablet - ktorý vybrať, podľa čohoČo od tabletu očakávate?

Asi vás prekvapíme, ale nezačínajte výber tabletu cenou. Ako prvé si pekne rozoberte načo vám vlastne tablet bude slúžiť. Chcete ho nosiť pri sebe v batohu či v kabelke? Budete na ňom na pozerať filmy na cestách alebo hcete len doma čítať články v posteli? Možno ho využijete aj písanie a upravovanie dokumentov – to by mohlo znamenať, že oceníte aj originálnu prídavnú klávesnicu…

Podobne ako smartphony, tak aj tablety v poslednej dobe súperia medzi sebou nielen výbavou, ale aj veľkosťou obrazovky. Každému vyhovuje niečo iné. Niekto chce mať tablet neustále so sebou, vtedy určite ocení nízku hmotnosť a kompaktné rozmery. Iní zas chcú naplno využívať svoj tablet hlavne na sledovanie videa, takže im bude vyhovovať väčšia obrazovka. Naozaj si to dobre rozmyslite.

Operačný systém

Na výber sa ponúkajú: Android a iOS ( iPad ), prípadne ešte Windows, či tablety s vlastným OS na báze Androidu. Napríklad tablety od Amazonu, tie však zatiaľ nie sú v našich končinách príliš rozšírene hlavne preto, že ich jedinečné služby na Slovensku nemajú podporu.

Android od Googlu či iOS od Apple už možno poznáte zo smartphonov. Ak už máte jeden z týchto systémov na inom zariadení a chcete, aby dobre spolupracovali, tak máte jasno, ktorý vybrať.

Tip: máte už vybraný svoj nový tablet, no stále sa snažíte nájsť čo možno najnižšiu cenu? Tak neváhajte a porovnávajte.

Oba systémy majú svoje výhody i nevýhody. Na oboch nájdete veľké množstvo aplikácii i hier, z ktorých je kopec aj zadarmo.

Napríklad Android je momentálne trošku rozhádzaný viacerými verziami, a to hlavne preto, že nie každý výrobca podporuje update na najnovšiu verziu. Ale pomaly sa lámu aj tieto ľadovce.

iOS nájdete výlučne len na zariadeniach Apple. Ich cena je vyššia, zato však ponúkajú najvyšší možný štandard i kvalitu spracovania.

Tablet ako vybrať správny pre každéhoParametre a výbava tabletu

Veľkosť obrazovky. Najbežnejšie narazíte na tablety s uhlopriečkou od 7 do 13 palcov. Sedem palcov je kompaktné riešenie, lenže za dva-tri roky to môže byť obrazovka pre bežný smartphon (pri momentálne panujúcom tempe zvyšovania obrazoviek). Desať palcov zas môže byť už trochu nepohodlná veľkosť, hlavne keď chcete tablet držať pri hraní niekoľko hodín.

Displej: klasická LCD technológia pomaly ustupuje a do popredia sa dostávajú Super AMOLED či IPS displeje. No zaujímavou voľbou môže byť aj elektronický papier, ktorý je ideálny, ak plánujete na tablete hlavne čítať knihy. Rozlíšenie by na dnešnú dobu malo dosahovať aspoň 1280 × 800 pixelov pre jemný obrazový zážitok.

Procesor – Odporúčame tablet aspoň s dvojjadrovým procesorom. Jednojadrové už predsa len nezvládajú viac vecí súčasne, hranie nových hier ani prehrávanie videa vo vysokej kvalite. Na čítanie by ale ešte poslúžili dobre. Ak máte možnosť, respektíve plánujte hrať najnovšie hry, tak je dobré porozhliadnuť sa po štvorjadrovom procesore, optimálne aspoň s Nvidia Tegra 3.

Skúsenosť: ak chcete naozaj len čítať elektronické knihy, tak pouvažujte skôr nad čítačkou elektronických kníh. Ich ceny sú oproti tabletom nižšie, sú šetrnejšie k vašim očiam a výdrž batérie je neporovnateľne vyššia. Navyše niektoré modely dokážu aj surfovať po internete, takže ideálny spoločník pre čitateľov – či už webu alebo kníh.

Batérie je často alfou-omegou pri výbere. Zariadenia s iOS sú na tom pomerne dobre. Bežne zo svojho iPadu dostanete približne 10 hodín, samozrejme podľa toho, čo sním robíte. Pri ostatných tabletoch môže byť výdrž pomerne kolísavá. Niektoré horko ťažko presiahnu šesť hodín, a keď zapnete navigáciu, Wi-Fi, či nejakú hru, tak výdrž pôjde ešte strmhlav dolu. Čo sa týka baterky, tak si skúste o konkrétnom modely prečítať zopár recenzií, ako sa pozdávala odborníkom či ostatným používateľom.

Tip: k tabletom sa dajú dokúpiť prídavné klávesnice. Niektoré tablety majú aj originálne klávesnice s puzdrom, ktoré majú zabudovaný aj akumulátor. Vďaka tomu je kompatibilita zaručená a je to celkom dobrý spôsob, ako sa dá predĺžiť výdrž tabletu o niekoľko hodín. Žiaľ, hmotnosť pôjde tiež hore.

Konektivita a porty

Čím viac portov a spôsobov, ako sa tablet môže spárovať s inými zariadeniami, tým lepšie. Wi-Fi, Bluetooth, či USB sú samozrejmosť, no na púšťanie filmov na TV obrazovke sa hodí HDMI. Slot na pamätovú kartu, tiež nie je na škodu.

Tablet by ste mali najskôr chytiť, až potom kúpiť

Internet je sofistikovaná, nesmierne užitočná vec, na ktorej sme schopní stráviť polovicu dňa. Lenže z internetu nezistíte, ako sa tablet drží v rukách. Je jeho držanie pohodlné? Nie je moc ťažký? Aké sú pozorovacie uhly? Ako vnímate jeho farby a tak ďalej. Keď budete mať možnosť, tak si dobre prehliadnite niekoľko modelov vedľa seba. Hneď budete mať lepší názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.