Sushi – aký je rozdiel medzi nigiri a maki? Naučíme vás vyznať sa v tejto pochúťke

Sushi ste ešte pred pár rokmi pravdepodobne vôbec nepoznali, no v posledných rokoch naberá na obľúbenosti. Sushi je jedno z najnákladnejších jedál japonskej gastronómie. Jej základ tvoria čerstvé ryby, zelenina, ryža, sója, veľa omáčok a dochucovadiel.

Pôvod Sushi

sushi suroviny a receptyPrvá zmienka o tomto jedle sa objavuje v roku 718 n.l. , kedy išlo o kúsky nasolených rýb zabalených do ryže, aby v nich mäso dozrelo. Ryža sa však vôbec nejedla a až v ďalších storočiach dostalo sushi podobu akú poznáme dnes.

Sushi sa prekladá ako „kyslá ryža“,  takže jej základ tvorí ryža nišiki, zmiešaná s octovou omáčkou sušinoko. Medzi ďalšie základné suroviny patria surové ryby, kaviár, chobotnice, sépie, krevety, zelenina, vajcia, morské riasy nori. Ak máte radi pikantné určite poznáte temaki, ktoré sa potiera wasabi. K sushi určite patrí aj saké – ryžové víno.

Sushi sa aj u nás stály veľmi obľúbenými a nie je problém si ich zohnať. Kúpiť si môžete v špeciálnych sushi baroch, reštauráciách, v obchodoch ako mrazené pochúťky. Mnohí si ich pripravujú aj doma, stačí ak si zakúpite malú bambusovú rohožku na jej rolovanie a potraviny na jeho prípravu.

Sushi nie je len pokrm, je to umelecké dielo

Aj keď je niekedy problém zohnať presne tie potraviny, ktoré nájdete v pravom sushi. U nás sa ešte pomerne ťažko zháňajú a patria aj medzi drahšie potraviny.  V Japonsku to také ťažké nemajú. Neverili by ste, ale majú tam aj špeciálne univerzity zamerané na sushi . Len základným vedomostiam sa tam venujú 2 semestre. Niekedy na to , aby ste sa stali majstrami treba až 10 rokov učenia a praxe.

Japonci sushi rozdeľujú do viacerých skupín, ale medzi najnákladnejšie patria: nigiri a maki. Pri oboch je základom ryža  a ich názvy obrazne pomenúvajú spôsob ich prípravy. Nigiri znamená uchopiť do ruky a rovnakým spôsobom sa pri jeho príprave tvaruje ryža. Maki sa naopak rolujú, balia. Sushi sa pri tomto spôsobe balí do morských rias pomocou bambusovej rohožky a potom sa krájajú.

Dostali ste teda chuť na sushi? Poradíme vám ako si vybrať:

sushi je japonská pochúťkaHosomaki – klasické tenké rolky, kde náplň tvorí jedna jediní ingrediencia. Najčastejšie je to tuniak, reďkovka, alebo uhorka.

Futomaki – ide o plnšie rolky s tromi alebo viacerými ingredienciami. Väčšinou ide o nemäsité rolky, kde základ náplne  najčastejšie tvorí  japonská forma vaječnej omelety.

Uramaki – tieto rolky vznikli v USA, preto sa volajú aj kalifornské. Ide o obrátené rolky, pri ktorých sa na rozdiel od tradičných maki balí do rias len náplň, ryža je následne nalepená až na riasu. Najčastejšie využívané suroviny sú ryža, riasy nori, krabie mäso, avokádo, uhorka, majonéza.

Nigiri – takzvané miesené sushi. Zručný majster kuchár, ktorý ich pripravuje, vymiesi za minúty desiatky ryžových guliek, rovnakého tvaru, veľkosti a váhy.

Temaki – vyzerá ako kornútok na zmrzlinu, je však vyrobený z riasy nori, do ktorej sa balí náplň, ktorú tvorí ryža a wasabi.

Gunkan maki – ide o väčšiu porciu. Ryža je potretá trochou wasabi a zabalená do riasy. Väčšinou sa aj zdobí naškrabanou zmesou tuniaka alebo lososa.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.