Stany podľa tvaru

Stany sú späť. Niežeby tu s nami neboli aj doteraz, lenže pomaly sa dostávajú na výslnie, na akom boli kedysi. Či mladí, či starší, rodiny aj partie priateľov znova objavujú kúzlo stanovačky počas leta. Ak rozmýšľate nad kúpou stanu aj vy, ale neviete aké stany sú na trhu alebo aký model by ste si mali kúpiť, tak si určite prečítajte nasledujúce riadky.

Stany iglu

Stany igluAk viete ako vyzerá iglu, tak si viete predstaviť, o aký typ stanu asi pôjde. Dá sa povedať, že v posledných rokoch ide o najpredávanejšie stany na trhu.

Nadšenci stanovania na nich oceňujú hlavne ich samonosnosť. Ak si pod tým predstavujete, že sa stan sám donesie na miesto stanovačky, tak to nie je ono. Takéto stany totiž dokážu stáť bez toho, aby ste ho museli ukotviť lanami a kolíkmi. Ide o veľmi komfortné riešenie, ktoré oceníte aj v prípade, že stanujte na kamenistom podklade. Sťažovať sa na to nebudete ani vtedy, keď budete unavený po túre a budete chcieť iba rýchlo rozložiť stan a oddychovať.

Cenovo ide o dostupné riešenie pre každého, no obmedzenia plynú hlavne z menších rozmerov. Ak potrebujete stan pre celú rodinu, tak stany v tvare iglu nebudú ideálne.

Tunelové stany

Tunelový stan je už iná kategória ako ľahučkú iglu stany. Pri týchto typoch stanov už nejaký čas strávite hľadaním vhodného miesta na stanovanie i samotným procesom skladania. Lenže za námahu vám bude odmenou priestor nielen pre vás, ale aj blízkych či priateľov, batožinu a iné doplnky.

Tunelové stany

Názov znova vychádza z tvaru. Zásadnou výhodou takýchto stanov je veľmi dobré riešenie vnútorného priestoru, ktorého je skutočne dostatok. Za menšie negatívum môžete považovať akurát potrebu ukotvenia a napínania takéhoto stanu. Ani nie preto, že by to bolo extra komplikované, ale skôr zato, že so všetkými lanami a kotvami rastie hmotnosť stanu. Nemusíte sa báť, nie sú to horibilné kilogramy.

Áčkové stany

Ide o staršie stany, ktoré sa v podstate iba dopredávajú. Strecha takéhoto stanu sa podoprie dvomi tyčami a zároveň je napnutá šnúrami a ukotvená. Tyče sú priamo v strede vchodu/východu, takže ich v podstate trošku blokujú. Okrem toho treba takéto stany poriadne ukotviť, no napriek tomu im nárazový vietor robí celkom značné problémy. Z toho ste už asi pochopili, prečo sa tieto archaické typy stanov prestali vyrábať.

Chcete vedieť viac ako stanoch?

Čítajte ďalšie tipy a rady pre stany:

Ako vybrať správny stan?

Stany podľa tvaru

Stan podľa vrstiev a materiálov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.