Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia. Starostlivosť o trávnik

Prevzdušnenie trávnika alebo tiež vertikulácia je dôležitý úkon, keď ide o starostlivosť o trávnik. Tá nezahŕňa len klasické kosenie či polievanie. Keď túžite mať skutočne tip-top trávnik, tak si budete musieť osvojiť aj pojem prevzdušnenie trávnika . Že neviete, čo si pod tým máte predstaviť? No tak to dnes zistíte. Za očarujúcim trávnikom stojí množstvo práce a v tomto článku sa bližšie pozrieme ako na prevzdušnenie trávnika.

Dôležitá starostlivosť o trávnik je aj prevzdušnenie trávnika

Starostlivosť o trávnik si vyžaduje prevzdušnenie trávnika

Nie príliš známy názov vertikulácia nie je nič iné ako prevzdušnenie trávnika. Celý princíp spočíva v tom, že počas roka dochádza k tomu, že povrch trávnika je zanesený pozostatkami pokosenej trávy, odumretými rastlinami, machom, burinou a podobne, aj keď to možno prvý pohľad nie je zrejmé. Keď s tým nič nerobíte, tak sa tieto nánosy vrstvia a tým blokujú živiny a vodu, ktoré sa nedostávajú v plnej miere do pôdy ku koreňom trávy.

Týmto spôsobom vzniká efekt toho, že tráva nepúšťa korene do hĺbky, ale zostávajú len tesne pod povrchom. Trávnik je tak náchylnejší na poškodenie pri každej činnosti (vrátene samotného kosenia). Ďalším negatívom je aj to, že počas suchých období, trávnik nemá žiadne vlastné zásoby vody a hneď vysychá. Naopak v období dažďa nevsakuje vodu do zásoby a vytvára prostredie pre vznik trávnatej plesne.

Tip: vertikulácia by mala byť hneď po vyčistení povrchu trávnika prvým zásahom, ktorý vykonáte po roztopení snehu. Vertikulovanie by ste rozhodne mali stihnúť pred začatím sezóny kosenia a mala by sa zaradiť k ostatným činnostiam, ktorým sa venujete, keď ide o starostlivosť o trávnik.

Prevzdušnenie trávnika: vertikulácia je dôležitáKedy a čím vertikulovať?

Neskoršie vertikulovanie počas leta by malo prebiehať po pokosení trávnika, pokiaľ možno na čo najnižšiu úroveň. Keď máte trávnik nastavený na výšku 4 cm, tak vertikulátoru nastavte o niečo viac – asi tak 4,5 až 5 cm. Tak zabezpečíte to, že prevzdušňovanie bude dostatočne účinné.

Skúsenosť: prevzdušnenie trávnika pomocou vertikulátora podporuje rast nových výhonkov, narúša rozmáhanie buriny a celkovo prispieva k omladzovaniu trávnika. Samotný proces vertikulácie by nemal byť veľmi hlboký! Pre pokiaľ možno najlepší účinok by sa mal trávnik prevzdušňovať minimálne aspoň dvakrát za roka.

Prevzdušňovať trávnik môžete ručne s pomocou špeciálne upravených hrablí alebo si zaobstaráte vertikulátor. Pri nich máte na výber z benzínových aj elektrických pohonov, takže si určite vyberiete. Výkon motora samozrejme volíte na základe upravovanej plochy, ktorú budete prevzdušňovať.

Zaujímate sa kompletnú starostlivosť o trávnik?

Čo je prevzdušnenie trávnika už viete. No ak ste sa rozhodli oživiť svoju záhradu nádherným zeleným kobercom, tak neváhajte a prečítajte si  rady a tipy ako na starostlivosť o trávnik:

Ako zavlažovať trávnik

Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia

Hnojenie trávnika

Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

Ako vybrať kosačku: podľa plochy a terénu kosenia

Kosačky: rotačné, vretenové, strunové či bubnové?

Ako na starostlivosť o trávnik: kosenie

Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.