Práca popri dôchodku. Čo by ste mali vedieť

Veľa dôchodcov si v dôchodkovom veku neužíva zaslúžený oddych. Niektorí z nich sú moc aktívni, aby sedeli doma, ale popravde väčšina z nich by z dôchodku nevyžila, a preto sa zamestnávajú naďalej. Radíme kde a ako hľadať prácu a aký typ pracovného záväzku bude najvhodnejší pre dôchodcov.

Kde hľadať zamestnanie popri dôchodku

práca na dôchodkuV prvom rade je potrebné nejakú prácu nájsť, čo nemusí byť vždy jednoduché. Hľadať môžete či už na informatívnych tabuliach v rôznych spoločnostiach, obchodoch, v nákupných strediskách. Využiť skúste aj internet a to rôzne portály na hľadanie práce.

Hľadať sa oplatí aj na stránkach väčšiny miest. Tam nájdete inzerciu, medzi ktorou sa nachádzajú aj pracovné ponuky. Zamerať sa môžete na rôzne pracovné agentúry. Tie vám pomôžu nájsť prácu za určitý poplatok, ktorý si budú strhávať z vašej mzdy. Pozor však na agentúry, ktoré by chceli poplatok vopred. V drvivej väčšine prípadov ide o podvodníkov.

Aké výhody získate prácou popri dôchodku?

Ak sa vám podarí teda zamestnať bude pre vás znamenať množstvo výhod. Medzi tie najhlavnejšie patrí pravdepodobne to, že zamestnávateľ vám musí strhávať z platu odvody a vďaka tomu budete dostávať dávky zo sociálnej poisťovne.

Koľko vám sociálna poisťovňa pridá peňazí k výplate závisí hlavne od toho, ako dlho ste pracovali po získaní nároku na dôchodok a koľko peňazí ste zarobili. Zvýšenie dôchodku sa počíta podľa hrubej mzdy. Väčší dôchodok dostanú aj ľudia, ktorí nepožiadali o dôchodok, hneď keď dovŕšili dôchodcovský vek, ale až neskôr.

Podľa novely zákona si polepšia aj ľudia, ktorí pracujú na dohodu. Podľa zákona im musia strhávať odvody z platu. Čo znamená, že ak pracujete na dohodu a zarobíte tak isto ako váš kolega, ktorý pracuje na trvalý pracovný pomer, sociálna poisťovňa by im mala dôchodok zvýšiť o rovnakú sumu.

Dohoda či zmluva?

práca popri dôcjodkuStarobní dôchodcovia, ktorí pracujú na dohodu, platia zo svojej výplaty iba dôchodcovské poistenie. Pre nich to znamená, že v prípade choroby nemôžu dostávať nemocenské poistenie. To môžu iba dôchodcovia zamestnaní na zmluvu.

Dôchodcovia, ktorí pracujú na zmluvu majú aj ďalšie plusy. Ide o platenú dovolenku, platené voľno počas návštevy lekára a stravné lístky. Ľudia pracujúci na dohodu však tieto nároky nemajú. Aj keď im zamestnávateľ musí dať voľno, ak pôjdu k lekárovi, nepreplatí ho. Stravné lístky sú dobrovoľným rozhodnutím zamestnávateľa a popravde málokto z nich vám ich dá.

Ak si už nájdete prácu na brigádu, dohodu, či trvalý pracovný pomer, nie je to vždy iba  o peniazoch. Ak nemáte vnúčatá, o ktoré by ste sa starali a vaše deti bývajú od vás ďaleko, tak prácou sa dostanete do kolektívu. Nebudete sedieť iba doma, ale získate nové kontakty s ľuďmi, nové priateľstvá. Sociálny kontakt je pre človeka veľmi dôležitý.

11 komentárov pre “Práca popri dôchodku. Čo by ste mali vedieť

 1. Môžete, ale dôchodok sa Vám stopne do doby, ked skončíte pracovný pomer. Odvody zamestnavateľa, alebo v Rakúsku aj tie svoje do našej poisťovne, sa Vám prirátajú k doterajšej evidencii. Ak chcete, môžte znova požiadať, a to, o prepočet starob.dôchodku a nový výmer. Ak nie, rýchlo hľadajte novú prácu, kedže každé prerušenie spôsobuje komplikácie pri výpočte.

 2. Je potrebné u starobn ého dôchodcu,ktorý skončil PN-po operácii kolena-lekársky posudok na preradenie zo zdravotných dôvodov v prípade,že chce ukončiť pracovný pomer?Nestačí len podať žiadosť o prepustenie zo zdravotných dôvodov len osobne?

 3. Som starobný dôchodca. Pred dovŕšením dôchodkového veku som bol krátko invalidný dôchodca (cca 1 rok). Teraz som si našiel adekvátnu prácu – bez fyzickej námahy. Zamestnávateľ ma zamestnal na pracovnú zmluvu. Moja otázka -zamestnávateľ mi z výplaty strháva na nemocenské poistenie,poistenie VZP, starobné poistenie, garančné poistenie, úrazové poistenie, rezervný fond solidarity a mesačné zálohy na daň – či je to v súlade s predpismi zamestnania starobného dôchodcu?

 4. v tomto roku v marci 2016 dovršim dochodkovy vek a pracujem ako SZCO. ake su vyhody ked budem nadalej pracovat a nepoberat star. doch.alebo poberat starobny dochodok a pracovat ako SZCO .O kolko sa mi zvysi dochodok.Dakujem

  Miroslav

 5. Som na predcasnom doch.‘ no feb 1918 dovrsim vek 62(nar 19
  2. 1956, 1 dieta:-) Mohla by som uz. niekedy v marci 18 popri dochodku si privyrobit,tak abz’mi to nenarusilo dochodok? viem, ze vysku vypocitanneho dfochodku mi to uz nijako neovplyvni. Niekto mi vravel’ze este od febrm si budem musiet este pockat dalsich 5 mesiacov? dakujem

 6. chcem sa spýtať či môže zamestnávatel nechať pracovať zamestnanca po dovršení dôchodkoveho veku aj nadalej na tom istom mieste ked ja som po operácii platničky terajšiu prácu nemôžem vykonávať a prácu ktorú by som mohol robiť mi blokuje dôchodca.Pre mna druhu lahšiu prácu zamestnávatel nemá a chce ma dať k dispozicii personálnemu odd.ktoré tiež nemá pre mna lahšiu prácu tak že si mám dať výpoved. Vyučil som sa pre firmu,dôchodca je nevyučený ale známy jedného nadriadeného a vraj môže robiť dokedy chce.nemali by dať k dispozicii personalnemu odd.jeho,ja mám do dôchodku ešte daleko,po PN bez financii a dôchodca dobré miesto,dôchodok aj plat.je nejaký zákon ktorý by ma ochránil?

  1. Dobrý deň, dakujeme za vašu otázku. Rozhodnutie sa, kto bude na danom pracovnom mieste pracovať je vecou zamestnávateľa, ak vy nemôžete danú prácu vykonávať zo zdravotných dôvodov, mal by vám zabezpečiť náhradné miesto. Ak také miesto z hľadiska svojej povahy zamestnávateľ nemá, logicky – nemôže vám ho ani poskytnúť, ale výpoved by rozhodne mala byt s odstupným.
   To, či na vaše pôvodné miesto zamestnal dôchodcu je možno voči vám nefér, ale z hľadiska ZP legálne.

 7. Dobrý deň, chcem sa opýtať čo je pre mňa výhodnejšie. Dovŕšila som dôchodkový vek a chcem vedieť aký je rozdiel v sume dôchodku,
  ak požiadam o dôchodok k dovŕšeniu dôchodkového veku a budem naďalej pracovať – o aké , alebo akú sumu sa mi zvýši dôchodok po roku.
  Alebo budem pracovať bez nároku na dôchodok a požiadam až po roku o dôchodok, Čiže budem robiť na dôchodok.
  Zaujíma ma rozdiel v sume dôchodku po roku.

 8. Chcem zamestnať dôchodcu na dohodu do predajne ale len na určitý počet dni. v jeden deň možno 3hod atd. čo som povinná a kde nahlásiť?

 9. Poziadal so o starobny dochodok na ktory mam podla soc,poistovne narok od 12.8.2018. ale stale pracujem ako SZCO.Chcem pracovat aj nadalej a pytam sa kolko budem platit odvody do soc. poistovne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.