Pokuta: musíte vždy zaplatiť pokutu na mieste?

Pokuta za rýchlosť, nezastavenie na stopke alebo zlé parkovanie. Drvivá väčšina vodičov už nejakú tú pokutu za svoju jazdeckú históriu vyfasovala. Lenže nie každá pokuta musí byť oprávnená. V prípade, že vodič prehrešok voči zákonu nespáchal, tak by nemal pokutu platiť. Zaplatením totiž uznávate svoju vinu. Takže čo robiť, ak je pokuta neopodstatnená?

Ako postupovať, keď je pokuta nezaslúžená?

pokuta za rýchlosťAk vás policajti zastavia s obvinením o nejakom priestupku, no vy si nie ste vedomí svojho previnenia, tak by ste ju nemali platiť. Keď už raz pokutu zaplatíte, tak sa proti tomu nie je možné odvolať. Lenže dobre si svoje konanie rozmyslíte. Ak ste si totiž vedomí svojho činu (a len robíte drahoty), tak radšej zaplaťte, pretože ak vám vinu preukážu, tak v správnom konaní zaplatíte omnoho viac ako pri blokovej pokute.

Tip: riešenie situácii s policajtmi si môžete nahrať trebárs na mobilný telefón. Mali by ste ich na to upozorniť, ale priame povolenie nepotrebujte, pretože policajt vykonáva verejnú funkciu.

Klasické policajné vyhrážky typu zadržanie vodičského preukazu sú pri malých priestupkoch úplne irelevantné. Policajt vám môže odobrať vodičky preukaz v prípade, že ste sa dopustili vážneho priestupku, za ktorý je možné udeliť zákaz vedenia motorového vozidla – požitie alkoholu pred jazdou, prejazd na červenú, prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti v obci o viac ako 20 km/h alebo mimo obce o viac ako 30 km/h a podobne. Keď vás príslušníci polície namerajú pri prekročení rýchlosti a zastavia vás, tak vám nie sú povinní ukazovať dôkaz. Ak však tvrdia, že ste prekročili rýchlosť o menej ako o uvedené hodnoty, tak vám nemôžu namiesto pokuty zobrať vodičák.

Rada: pri komunikácii s príslušníkmi policajného zboru, ktorí vás budú viniť z niečoho, čo ste nespravili, buďte pokojný, aj keď to môže byť v takejto situácii pomerne zložité. Hlavne držte emócie na uzde.


Čo keď nemám na zaplatenie alebo nechcem zaplatiť pokutu

Nezaslúžená pokuta

 Ak ide o priestupok, pri ktorom vodičské oprávnenie možno zadržať, prípadne nemáte dosť peňazí na uhradenie pokuty na mieste ( čo je tiež dôvod na jeho zadržanie), policajt vám na mieste vydá potvrdenie o jeho zadržaní, v ktorom povolí ďalšiu jazdu na 15 dní. To však platí len na Slovensku.

Policajti sa radi vyhrážajú zabavením EČV vozidla. K takémuto kroku však policajt môže pristúpiť iba vtedy, keď napríklad nemáte v poriadku všetky papiere od auta – poistka, emisná kontrola a podobne, potom keď auto nie je spôsobilé na ďalšiu jazdu alebo evidenčné číslo nie je dobre viditeľné alebo je nesprávne umiestnené. Takže, ak pri sebe nemáte dostatok peňazí, tak vám policajti rozhodne nemôžu zobrať značky!

Jeden komentár pre “Pokuta: musíte vždy zaplatiť pokutu na mieste?

  1. Na Slovensku je nová služba, ktorá Vás určite zaujme. Pridajte sa k nám na pokutamstop.sk. GARANTUJE, že za svoje priestupky nezaplatíte ani jeden cent.

Comments are closed.