Platba kartou na dovolenke v zahraničí

Platba kartou sa stala každodennou záležitosťou, ktorú už robíme automaticky, bez toho aby sme si to uvedomovali. Lenže mnoho slovenských dovolenkárov stále nevie či má a vôbec môže využívať platby kartou aj na dovolenke ani to či je to výhodnejšie ako napríklad výber hotovosti z bankomatu. Dnes riešime výhody a nevýhody, ktoré so sebou nesie platba kartou v zahraničí.

Platba kartou: využívajte viac kariet

 

Platba kartou alebo výber z bankomatu na dovolenke?

 Platba kartou či výber hotovosti z bankomatu v zahraničí?Na dovolenke vychádza najlepšie kombinácia používania hotovosti a platba kartou. Menšie sumy peňažných prostriedkov v hotovosti sa vám zídu na nákup suvenírov u domácich, respektíve v menších obchodíkoch, kde platba kartou nie je možná.

Pokiaľ musíte ísť do bankomatu, tak si radšej vyberte viac, aby ste nemuseli uskutočňovať výber dvakrát do dňa. Vyjde vás to lacnejšie. A pri výbere peňazí ušetríte aj keď použijete debetnú, nie kreditnú kartu. Rozhodne so sebou nenoste ani si na hoteli nechovávajte zbytočne veľkú hotovosť.

Cena za výber z bankomatu sa líši v každej banke. Pred odchodom na dovolenku si však pozrite aké sumy si vaša banka účtuje, aby ste potom neboli prekvapený. Mnoho slovenských bánk patrí do nadnárodných sietí, takže v partnerských bankomatoch budete vyberať peniaze za poplatky podobné ako na Slovensku. Informujte sa o týchto možnostiach.

Všeobecne však môžeme konštatovať, že platba kartou na dovolenke vás vyjde lacnejšie ako výbery z bankomatu a to hlavne vďaka nižším poplatkom spojením s transakciou. Navyše vďaka SMS či e-mail notifikáciám máte svoj účet neustále pod kontrolou. V prípade krádeže môžete účet zablokovať prostredníctvom telefónu, internetu či bankových aplikácii. S ukradnutou hotovosťou sa môžete rovno rozlúčiť.

Platba kartou má nezanedbateľnú výsadu a v prepočítavaní kurzu. Platba kartou v zahraničí je udávaná kurzom devíza-predaj, ktorý je výhodnejší ako zmena na peňazí na Slovensku s kurzom valuta-predaj.

Tip: ak máte kartu VISA aj MasterCard, tak si pre istotu pribaľte obidve. Platba kartou jednej z týchto spoločností nemusí byť akceptovaná u niektorých obchodníkov. Vtedy jednoducho vyberiete kartu od druhého poskytovateľa bezhotovostného platobného styku. Prípadne použite kreditnú kartu.

Rozlišujte kreditnú kartu a debetnú kartu

A prečo rozlišovať debetnú a kreditnú kartu? Debetná karta čerpá peniaze z vášho účtu, zatiaľ čo kreditnou si v podstate požičiavate peniaze banky. Rozdiely sú aj v poplatkoch, ktoré sú naviazané na platbu kartou. Platenie kreditnou kartou býva lacnejšie. Navyše ak minuté peniaze vrátite v bezúročnom období, tak sa vyhnete úroku za ich požičanie. Takže, ak nemáte momentálne dostatok peňazí na dovolenku, ale viete, že čoskoro vám nejaké prídu, tak je to najvýhodnejšia pôžička. Aj výber hotovosti je inak spoplatnení pri debetnej i kreditnej karte (omnoho drahší).

Skúsenosť: rozličné služby na dovolenke bývajú spoplatnené formou depozitu, ktorý vám obchodník zablokuje na vašej karte. V takom prípade je lepšie nechať blokovať peniaze banky, ako vaše vlastné prostriedky.

Platba kartou v zahraničíPlatba kartou ešte výhodnejšie

Informujte sa vo svojej banke aj o možnosti predplatenia doplnkových balíkov služieb, ktoré vám umožnia desiatky (prípadne neobmedzený počet) platieb kartou bezplatne doma aj v zahraničí. Platba kartou na dovolenke sa tak stane ešte výhodnejšou.

Platba kartou má ešte jednu výhodu, ktorú oceníte hlavne po návrate domov. Tou je, že vám v peňaženke nezostane kopa cudzích bankoviek. Tie by ste museli zmeniť na euro, čím by ste na kurze prerobili a navyše mince vám zmenia málokde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.