Pekné opálenie: Zásady ako sa opáliť a nespáliť

Pekné opálenie sa snažíme získať celé leto, lenže často pre to vystavujeme svoje telo zbytočnej záťaži. Zdravé opaľovanie je nonsens, ako sme si už povedali v minulom článku. Na druhej strane to však neznamená ani to, že by ste sa mali Slnku vyhýbať. Opálenie vám dodá vitamín D, lenže musíte dodržovať správne zásady ako na to. Preto si povieme par rád, aby ste získali pekné opálenie, no zároveň sa nespálili.

Pekné opálenie vyžaduje trpezlivosť i správnu ochranu

Pekné opálenie: zásadyOpálenie pokožky vyžaduje čas. Ak netrávite v práci 16 hodín denne, tak na ňom môžete postupne pracovať. Neodporúča sa opaľovať príliš dlho na jedenkrát. Je lepšie si to naplánovať na viackrát a po menej. Pre bezpečné opaľovanie sa skúste slniť ráno alebo podvečer. Nemali by ste intenzívnym opaľovaním tráviť viac ako hodinu denne.

Pre bezpečné opaľovanie používajte opaľovacie krémy, ktorých SPF nie je nižšie ako 15.  Ideálny faktor na opaľovanie je okolo hodnoty 30, no môžete používať aj vyššie. Pekné opálenie by ste naozaj nemali uponáhľať.

Najsilnejšie UVA a UVB žiarenie je medzi 10:00-16:00 hodinou, takže buďte veľmi opatrní a hlavne dobre chránení v tomto časovom horizonte. Inak sa pekné opálenie môže premeniť na nočnú moru, ktorá vás bude poriadne páliť.

Opaľovací krém aplikujte v dostatočnom množstve. Na jedno natretie celého tela by ste mali použiť asi tri alebo aj viac polievkových lyžíc ochranného krému. Opaľovací krém aj ochranný krém by mali byť nanášané vždy po dvoch hodinách alebo po vylezení z vody nanovo!

pekné opálenie ako na toPri rozotieraní ochranného prípravku sa sústreďte na oblasti, ktoré budú najviac vystavené priamemu slnečnému žiareniu (ramená, nos a tvár, ruky, chrbát). Dehydrovaná pokožka je viac náchylná na spálenie, takže pri opaľovaní nezabúdajte pravidelne dopĺňať  tekutiny.
Keď ležíte na deke alebo lehátku, tak nezabúdajte otáčať svoje telo počas opaľovania, aby ste boli opálení na prednej i zadnej strane rovnomerne.

Ak predsa len nemáte veľa času na slnenie a túžite nachytať trošku bronzu, tak skúste opaľovacie oleje. Ak nemáte po ruke ani tie, tak jednoducho vyskúšajte opaľovanie vo vode. Tu sa UV žiarenie odráža a zosilňuje (podobne funguje aj sneh).

Čo robiť, keď sa spálite pri opaľovaní?

Prvá pomoc pri spálenej pokožke je aplikácia mastičky, ktorá obsahuje výťažky z aloe vera alebo panthenolom. Pokožku je potrebné chladiť studenými obkladmi, prípadne stará mama by vám určite odporučila potieranie smotanu.

 

Chcete sa opaľovať bezpečne?

Pripravili sme pre vás užitočné tipy, rady i zásady pre bezpečné a pekné opálenie:

Ako sa správne opaľovať? Rady pre bezpečné a zdravé opaľovanie

Opaľovací krém: aký vybrať?

Aký UV faktor vybrať, aby ste boli dostatočne chránení?

Pekné opálenie: Zásady ako sa opáliť a nespáliť?

Jeden komentár pre “Pekné opálenie: Zásady ako sa opáliť a nespáliť

  1. mne babka hovorila o studenom mlieku na spalenu kozu od slnka, ale myslim ze to ma podobny ucinok ako smotana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.