Otrava z jedla: čo jesť na dovolenke, aby ste sa vyhli otrave jedlom

Otrava z jedla na dovolenke je jedna z vecí, ktorá sa vám môže prihodiť počas zaslúženého oddychu. Radosť, pohodu a úsmev na tvári razom vystrieda nočná mora, z ktorej sa len tak ľahko nezobudíte. Dnes si povieme hlavné zásady čo jesť na dovolenke, aby vám nehrozila otrava z jedla.

otrava-z-jedla-na-dovolenke-exotikaPríčiny otravy jedlom

V mnohých z nás sa na dovolenke prebudia vášnivé chute, kedy túžime ochutnať čo možno najviac z tunajších špecialít. Lenže exotická kuchyňa môže byť pre náš organizmus veľmi dráždivá a keď sa žalúdok vzbúri, tak to pocíti celé telo.

Otrava potravou je spôsobená parazitmi, baktériami či vírusmi, ktoré sa vyskytujú v zle očistených, skladovaných či tepelne pripravených potravinách. Už aj mierna otrava z jedla totálne prebije všetko krásne, čo sme na dovolenke zažili.

Prečo mám ja otravu z jedla a domáci nie?

Ide o to, že imunitný systém domácich je zvyknutý, zatiaľ čo turista je navyknutý na vyšší stupeň hygieny. Okrem toho môžu zahraniční návštevníci podporovať otravu jedlom aj požitím patogénov, proti ktorým ich telá nemajú obranu. Práve preto je nesmierne dôležité vyhýbať sa na dovolenke miestnej vode!

Ako sa prejavuje otrava z jedla?

Otrava z jedla je všeobecný termín pre ľubovoľný počet chorôb, spôsobených konzumáciou kontaminovanej potraviny alebo pitia kontaminovanej vody. Účinky otravy z jedla sa líši v závislosti od zdroja kontaminácie a zdravotného stavu postihnutého.

Otrava jedlom môže spôsobiť príznaky podobné chrípke, vrátane nevoľnosti, vracania, žalúdočných kŕčov, hnačky a príležitostne môže viesť k extrémnej dehydratácii, poškodeniu obličiek či dokonca k tragickým následkom. Otrava z jedla na dovolenke sa môže prihodiť komukoľvek a kdekoľvek, ale najčastejšie sa tak stáva v destináciách s nižšími hygienickými návykmi.

Otrava z jedla sa môže prejaviť už po niekoľkých hodinách alebo až po pár dňoch. Podobne je to aj s priebehom – niekedy môžu následky zmiznúť behom jedného dňa, najčastejšie trvajú niekoľko dní. Vo zvlášť závažných prípadoch môžu dokonca pretrvávať dlhšie ako týždeň.

Liečba otravy jedlom sa obvykle skladá zo zmiernenie príznakov a nahradenie stratenej tekutiny. Ťažká dehydratácia vyžaduje vnútro žilovú liečbu v nemocnici. Lekár môže tiež predpísať antibiotiká na závažné prípady otravy spôsobené baktériami. Tehotné ženy s otravou z jedla by mali podstúpiť neodkladnú liečbu, aby nemala choroba vplyv na dieťa.

otrava z jedla a vody na dovolenke, treba piť balenú voduHlavné zásady ako sa netráviť na dovolenke z jedla

Najmä ak ste v oblastiach, kde je oveľa nižší stupeň hygienu ako u nás, tak sa vyhýbajte jedeniu stravy, ktorá nie je tepelne upravená. Surové pochúťky môžu byť veľmi lákavé, lenže zvyšok dovolenky strávený v objatí so záchodovou misou už taký vábny nie je. Rovnako sa by ste mali dať ruky preč od zvyškov, ktoré ste si doniesli večer a na druhý deň vám napadne, že by ste si ich mohli prihriať.

Tip: jedzte ovocie, ktoré môžete sami olúpať. Tak budete mať najväčšiu istotu, že nebolo infikované pri spracovaní alebo čistení.

Čo piť na dovolenke je večná otázka, ktorá trápi mnoho dovolenkárov. Pre vlastnú bezpečnosť sa vyhýbajte vode z kohútika. Zásadne hasne svoj smäd len balenou vodou. To platí aj pre kávu a čaj, ale dokonca aj umývanie zubov.

V exotických dovolenkových destináciách býva enormné teplo, ktoré sa snažíme spríjemniť si obľúbeným  kokteilom s ľadom. A práve ľad býva často ” tichý zabijak”, plný rôznych zdrojov infekcií. Otrava z jedla a pitia môže číhať skutočne všade.

Skúsenosť: typický Slovák ide na dovolenku s fľaštičkou, v tom lepšom prípade z dvoma. Môže to znieť ako alkoholický problém, lenže je to aj na niečo dobré. Ak aj vám vaši známi radia, aby ste pre istotu na dovolenke vypaľovali červa, tak to určite nerobte miestnym alkoholom, ale kvalitnou slivovicou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.