Opaľovací krém: aký vybrať?

Opaľovanie je reakcia buniek v koži, ktorá vzniká ako následok pred škodlivými UV lúčmi, ktoré na nás vystreľuje Slnko spolu so svetlom. Opaľovací krém teda v podstate funguje ako štít proti tomuto žiareniu. Dnes sa pozrieme v čom sa odlišujú pojmy opaľovací krém, ochranný krém a opaľovací olej.

Ochranný krém na opaľovanie

Hľadáte vhodný opaľovací krém?

Ochranný krém (sunblock) je produkt, ktorý má vo svojom zložení oxid titaničitý alebo oxid zinočnatý. Vďaka týmto zložkám úplne zabraňuje prenikaniu UV žiarenia do vašej pokožky. To znamená, že nebudete mať žiadne alebo len veľmi minimálne opálenie!

Opaľovací krém

Opaľovací krém (sunscreen) je naproti tomu produkt, ktorý dovoľuje, aby časť UV žiareniu prenikla cez vrchnú vrstvu kože, čím de facto získavate opálenie kože.

Poznámka: opaľovací krém je síce zaužívaný názov, no v podstate si protirečí so svojou primárnou funkciou. Jeho úlohou nie je zabezpečiť vám opálenie, ale ochrániť vašu pokožku pred spálením na Slnku. Opálenie tak vzniká ako vedľajší produkt.


Opaľovacie oleje

Na zdravé opaľovanie používajte silný opaľovací krémPomáhajú urýchliť opaľovací proces. Obsahujú určité chemikálie, ktoré zosilňujú UV žiarenie dopadajúce na vašu pokožku, a preto vaše telo hnedne rýchlejšie.

Pozor: účelom opaľovacieho oleja nie je blokovať Slnko dopadávajúce na kožu, ako tomu je pri opaľovacích a ochranných krémoch, ale urýchliť proces opálenia! Preto ich používajte iba na tento účel a nie ako každodennú ochranu pred Slnkom!

Používajte iba opaľovacie oleje, ktoré ponúkajú aspoň nejakú ochranu pred slnečným žiarením, ideálne minimum je 15 SPF, inak sa môžete nepekne spáliť.

 

Chcete sa opaľovať bezpečne?

Pripravili sme pre vás užitočné tipy a rady, ako na správne opaľovanie, ako vybrať opaľovací krém, aký UV faktor aby ste sa nespálili a podobne.

Ako sa správne opaľovať? Rady pre bezpečné a zdravé opaľovanie

Opaľovací krém: aký vybrať?

Aký UV faktor vybrať, aby ste boli dostatočne chránení?

Pekné opálenie: Zásady ako sa opáliť a nespáliť?

3 komentárov pre “Opaľovací krém: aký vybrať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.