Novoročné predsavzatia – ako ich dodržať

Z každej strany počujete o novoročných predsavzatiach – začnem chudnúť, budem chodiť do fitka, idem si pravidelne šetriť, skúsim jesť zdravšie, prestanem fajčiť a iné známe klasiky. Je pekné, že chceme zlepšiť svoj život, horšie je, že málokto to naozaj aj dodrží. Podľa štatistík iba 5% ľudí dodrží aspoň jedno zo svojich predsavzatí.

Keď už si dáte nejaké predsavzatie, tak začnite s niečím menším. Ak začnete s veľkými cieľmi, môže sa stať, že pri prvom neúspechu s tým skoncujete a to predsa nechcete, no nie ?

nový rok a presavzatiaPríklad: „ Schudnem 15 kíl počas roku 2014.“ Pekný cieľ, ale nebude ľahšie si povedať, že schudnem 1,5kg za mesiac? Už sa nám to zdá predsa len splniteľnejšie a aj psychologický efekt tiež zohrá veľké úlohu.

Väčšina novoročných predsavzatí trvá priemerne 3 týždne. Ak prekonáte túto hranicu, bude to pre vás len ďalší krok k tomu, aby ste pokračovali. Predstavujte si ,ako budete vyzerať na ďalšie Vianoce, ak splníte to, čo ste si predsavzali. Ak si jednoducho neviete predstaviť a vizualizovať svoj cieľ je veľmi málo pravdepodobné, že ho dosiahnete.

Spíšte si zoznam a nalepte si ho chladničku alebo na zrkadlo v kúpeľni, jednoducho niekde, kde ho budete mať na očiach. Chcete začať viac šetriť ? Napíšte si, čo si za našetrené peniaze chcete kúpiť, alebo koľko  ušetríte ak prestanete fajčiť. Prečo chcete chudnúť ? Kvôli zdraviu, aby ste si našli partnera, alebo aby ste sa zbavili popôrodných kíl? Motivujte sa. Za drinou potom uvidíte svoje výsledky a budete mať z toho krásny pocit. Už len tým, že pred seba postavíte nejaký cieľ, vaše šance sú až 10 krát vyššie ako, keď si žiadny cieľ nestanovíte.

Zabudnite na výhovorky typu nemám na to čas, peniaze, pevnú vôľu, takto svoje novoročné predsavzatia rozhodne nedodržíte. Vedzte, že všetko sa dá, ak človek chce. Ak napríklad chcete začať chodiť na kurzy angličtiny, vyberte si taký deň v týždni i čas, aby ste to nemuseli odkladať. Oznámte svojmu šéfovi, že v ten určitý deň jednoducho nemôžete robiť nadčasy.

novoročné predsavzatiaNechoďte na miesta, ktoré osľabujú vašu pevnú vôľu. Povedzte svojej polovičke, že deti nemôžete zobrať do cukrárne, nech ich tam vezme on /ona.  Neobedujte so svojimi kolegami v miestnej jedálni, radšej si obed zoberte z domu. Určite bude zdravší a ešte aj ušetríte.  Počas osláv a sviatkov sa asi ťažko budete vyhýbať maškrtám, tak si napečte vlastné. Biela múka a biely cukor už dávno nie sú jediné potraviny na pečenie. Dajú sa nahradiť zdravšou formou.

Častou prekážkou bývajú rôzne neplánované okolnosti, ako napríklad choroby, pracovné cesty, dovolenky. Vtedy si človek povie, že si dá menšiu pauzu. No väčšinou už iba málokedy nabehne do svojho nového štýlu. Čím skôr po návrate do normálu začnete opäť s napĺňaním vášho plánu, tým lepšie. Ak ste vyšli z cviku, môžete sa vrátiť o pár krokov späť a začať opäť na nižšej úrovni. Uvidíte, že tentokrát budete postupovať oveľa rýchlejšie, ako keď ste začínali.

Tak vám už iba želáme, aby sa vaše predsavzatia stali viac iba ako trojtýždňovou záležitosťou.

Podarilo sa vám niekedy dodržať Novoročné predsavzatie? Pochváľte či posťažujte sa v komentároch.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.