Notebook pre študenta – ako vybrať správny

Notebook pre študenta sa v posledných rokoch stal absolútnou nevyhnutnosťou. Či už ide o prihlasovanie sa na skúšky, zápis predmetov, vypracovanie zadaní, zháňanie študijných materiálov alebo aj nudy na tých najotravnejších prednáškach. Lenže čo keď je rodič počítačový analfabet a potrebuje kúpiť notebook pre študenta? Vtedy si prečíta tieto tipy a rady ako na to.

Notebook pre študenta – začnite procesorom

notebook pre študenta - aký vybraťSkratkou označovaný ako CPU má najväčší vplyv na rýchlosť notebooku pre študenta, ale v podstate aj na rýchlosť každého zariadenia, v ktorom sa nachádza – tablet, mobilný telefón atď. Pri CPU narazíte na jedno a viacjadrové modely – v 90% prípadoch platí, že čim viac ich bude, tým lepšie, pretože počítač dokáže zvládať viac vecí súčasne.

U notebookov sa stretnete s procesormi Intel a AMD, kde každý výrobca má hneď niekoľko modelových radov. Ak nemáte študenta, ktorý bude potrebovať strihať video alebo navrhovať mosty, tak vyberajte procesory s označením Core ™ i3 alebo Core i5 pre Intel a aspoň Phenom ™ II pre AMD. Je to z toho dôvodu, že v súčasnosti nie sú také drahé a výkonovo sú na tom dosť dobre. Nezabúdajte, že notebook pre študenta musí vydržať niekoľko rokov a bude musieť zvládať stále novšie a novšie verzie programov.

Tip: ak neviete, aký výkonný je daný procesor v notebooku, ktorý máte vyhladnutý, tak si ho porovnajte s ostatnými. Odporúčame stránku www.cpubenchmark.net

Grafická karta pre notebook

Tu záleží na vás, čo svojmu potomkovi doprajte. Úprimne, notebook pre študenta si vystačí aj s takzvanou zabudovanou grafickou kartou, ktorá je priamo v procesore. To v podstate znamená, že notebook ani grafickú kartu nemá, má iba grafický čip na CPU. Výhodou je hlavne vyššia výdrž batérie notebooku, pretože grafická karta je jej najväčší žrút. Takýto notebook sa hodí na písanie prác, surfovanie po internete a menej náročné úkony. Je to celkom dobré riešenie, ak študent nevyužije vysoký grafický výkon alebo má doma výkonný stolný počítač, na ktorom môže robiť komplikovanejšie veci či hrať novšie hry.

Skúsenosť: problémom pri notebookoch býva to, že aj keď poľahky narazíte na model, ktorý má výkonný procesor, tak už horšie je to so silnou grafickou kartou. Ak chcete, aby grafická karta zvládala aj nové hry, tak si budete musieť vo väčšine prípadov pekne priplatiť.

Pamäte pre notebook

RAM je pamäť, ktorú využíva operačný systém, programy alebo hry pri svojom spustení aj činnosti. U notebookov sa pohybuje v rozmedzí od 2 GB do 8 GB, pričom bežný štandard je asi na úrovni 4 GB. Znova pre menej náročných užívateľov stačia 2 GB, ale to už je naozaj základné minimum.

Pevný disk – označovaný ako HDD je miesto, kde môžete uložiť všetky fotografie, dokumenty, hudbu a filmy. Každý študent má rôzne požiadavky na úložný priestor. 250 GB je dnes už celkom málo, voľte aspoň 500GB a viac. Malá výhoda spočíva v tom, že kedykoľvek môžete dokúpiť externý disk s ľubovoľnou kapacitou, ktorý sa jednoducho pripojí k notebooku cez USB. Študent si naň môže ukladať veci a so sebou ho môže brať iba vtedy, keď je treba.

Tip: máte už vybraný svoj nový notebook, no stále sa snažíte nájsť čo možno najnižšiu cenu? Tak neváhajte a porovnajte si jeho cenu u jednotlivých predajcov.

Rozmery a hmotnosť notebooku

Dobrá prenositeľnosť je dôležitý faktor, pretože väčšina študentov svoj notebook nosí aj na prednášky. Hmotnosť sa odvíja od veľkosti uhlopriečky notebooku. Najbežnejšie 15 palcové notebooky majú váhu od 2 do 2,8 kg. Existujú však aj menšie a ľahšie notebooky, ktorých výkon môže byť okresaný (lacnejšie) alebo naopak pomerne slušný (drahšie). Pri vyšších uhlopriečkach býva zvyčajne výkon dostatočný aj na hry, no ich prenosnosť je na tom horšie.

V poslednej dobe sa začínajú presadzovať extra ľahké a výkonné ultrabooky s vysokou výdržou baterky alebo notebooky s dotykovou či odnímateľnou obrazovkou. Ich cena je však vysoko nad bežnými štandardmi.

Mac či Windows pre notebook pre študentaOperačný systém

Voľba závisí len na vašich preferenciách. Notebook pre študenta máva najčastejšie operačný systém Windows od Microsoftu. Rozšírené sú však aj Mac OS, ktoré však nájdete len v produktoch Apple. Existujú aj rôzne systémy, ktorú sú zadarmo na báze Linuxu, no s tými nevie pracovať každý začiatočník.

Skúsenosť: keď kupujete notebook pre študenta, tak sa uistite či obsahuje operačný systém. Ak je totiž bez OS, a vy nemáte doma žiadny, tak to budú ďalšie výdavky navyše. Ak už doma nejaký máte, môžete ušetriť slušný peniaz.

2 komentárov pre “Notebook pre študenta – ako vybrať správny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.