Montáž tatranského profilu a iných drevených obkladov

Zariaďujete vaše nové bývanie alebo len uvažujete, ako vylepšiť byt, dom, chatu či záhradu?

 

Ak je vašou voľbou drevo, niet sa čo čudovať. Jeho prirodzený vzhľad, univerzálnosť, tepelné a izolačné vlastnosti premenia váš dom na útulný domov. Drevený obklad prinesie kúsok prírody aj do skutočnej mestskej džungle.

Ak uvažujete o kúpe drevených obkladov a podláh ale nie ste si istý, či zvládnete ich montáž, prečítajte si pár rád a pravidiel, ktoré sú zhrnuté v dnešnom článku. Takto zvládne inštaláciu aj úplný začiatočník.

 

Ako správne obkladať tatranský profil tak, aby slúžil dlhé roky?

 

1. Ošetrite drevo

 

Kľúčovým prvkom k úspechu je predpríprava. Predtým, ako pristúpite k samotnej montáži dreveného obkladu, dbajte na jeho ošetrenie. Ošetrenie dreva špeciálnym olejom totiž zabezpečí jeho dlhú životnosť a zlepší aj estetické kvality.

Správne urobíte aj to, ak drevo necháte aklimatizovať v prostredí, kde sa bude aplikovať. Znamená to, že ak ste sa rozhodli obložiť tatranským profilom steny, nechajte drevo v danej miestnosti aspoň 48 hodín „odležať“ a prispôsobiť sa vlhkosti prostredia.

 

2. Pripravte povrch

 

Rozhodli ste sa využiť tatranský profil v exteriéri či interiéri? Budete ním obkladať steny, stropy, či iné povrchy? Vždy dbajte na predprípravu povrchu.

 

Aby bol výsledok perfektný, drevený obklad aplikujeme iba na suché a zároveň rovné povrchy. Pred montážou teda zbavte povrch akýchkoľvek nerovností a nedokonalostí.

Ak potrebujete povrch zatepliť alebo odhlučniť, bez obáv môžete použiť izolačný materiál podľa vašich potrieb.

 

 

3. Vytvorte podklad

 

Podklad je tvorený z drevených hranolov, ktoré vytvárajú rošt pre osadenie obkladov. Rovnako tu platí zásada, že hranoly je nutné povrchovo ošetriť proti plesniam a hnilobe. Ideálne urobíte, aj použite rovnaký druh dreva ako je ten, z ktorého je vyhotovený samotný obklad. Rošt vytvoríte tak, že hranoly rozostavíte približne 30 až 70 cm od seba a to v závislosti od hrúbky konkrétneho obkladu.

 

4. Inštalácia dreveného obkladu

 

Ak ste zvládli predchádzajúce tri kroky, samotná inštalácia obkladu je už rýchla a skutočne jednoduchá. Na dosiahnutie dokonalého vzhľadu si jednotlivé dosky zoraďte podľa textúry dreva. Výsledný vizuálny efekt sa tak znásobí a obklad bude pôsobiť prirodzene.

Na montáž budete potrebovať vodováhu, kladivo, klince, skrutky a montážne pliešky určené na fixáciu profilu.

Prvú obkladovú dosku dôkladne skontrolujte vodováhou a následne ju o rošt zafixujte pripravenými klincami. Vďaka systému perodrážka sa ďalšie dosky okladajú tak, aby zapadli do pripravenej drážky. Drevený obklad v prípade potreby jemnedoklepte kladivom a zafixujte klincom. Výhodou je, že v konečnom dôsledku sú klince prekryté ďalšími doskami a preto nie sú viditeľné. Na záver stačí použiť drevenú lištu a nové bývanie môže začať robiť radosť vám i vašim blízkym.

 

A čo taký exteriér? Už len niekoľko týždňov nás delí od privítania jari. Po dlhej zime každého z nás poteší načerpanie slnečných lúčov v novom altánku, terase či pri bazéne. Tu a na ďalších iných miestach v exteriéry využijete terasovú podlahu.

 

Je montáž terasovej podlahy jednoduchá?

 

Áno, inštalácia drevenej podlahy do exteriérov je naozaj jednoduchá a postup je veľmi podobný ako v prípade tatranského profilu.

Na začiatku je vašou úlohou výber dreva a úpravy. Terasové dosky môžu byť vrúbkované alebo hladké a je len na vás, ktorý tip preferujete. Zvláštnu pozornosť venujte ošetreniu a impregnácii dosiek. Drevo v exteriéry totiž pravidelne bojuje  s vodou, mrazom, slnečnými lúčmi i hmyzom.

I v tomto prípade je ďalším krokom príprava podkladových hranolov v rozostupoch približne 50cm. Ak konštrukciu pokladáte priamo na zem, je vhodné použiť i netkanú textíliu. Do budúcnosti tak predídete prerastaniu tráv cez terasové dosky. Podklad musí byť pevný a položený stabilne.

Následne dosky ukladáte k sebe a každú starostlivo zafixujte špeciálnymi montážnymi skrutkami. Vždy použite dve skrutky pre každú stranu. Pri pokladaní dodržujte rozostup od 3 do 10 mm. Drevo je prírodný materiál, ktorý v závislosti od poveternostných podmienok pracuje. Aj správne rozostupy teda majú vplyv na živostnosť daného obkladu.

 

Hotovo. Ak ste sa pridržiavali týchto pravidiel, môžete sa dlhé roky tešiť z krásy, vône a vlastností, ktoré nám drevené obklady ponúkajú.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.