Med. Tekuté zlato

Med je chutný, zdravý a nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o tekutom zlate. Na naše zdravia vplýva iba pozitívnymi účinkami. Keďže je to ďalšie silné prírodné antibiotikum (takisto ako cesnak, o ktorom sme písali nedávno), nemal by u vás doma chýbať.

domáci medMed sa skladá prevažne z cukrov, konkrétne z fruktózy, sacharózy a glukózy, čo pre náš organizmus znamená rýchly prísun energie. Ďalej v ňom nájdeme veľa minerálov (fosfor, vápnik, draslík, horčík, sodík, železo), vitamínov (A, B1, B2, B6, B12, C, D, K, E), aminokyseliny, éterické oleje, bielkoviny. Nie nadarmo je využívaný aj ako elixír mladosti a dlhovekosti.

Ešte za krásnych čias, dávno predtým ako náš trh zaplavili rôzne chemicky vyrobené antibiotiká, bol súčasťou domácich lekárničiek práve med. Vďačí zato jeho silnej schopnosti ničiť baktérie. Určite všetci poznáte aspoň jeden liek na liečbu dýchacích ciest, v ktorom hlavnú úlohu prevzal med, tým že sa zmiešal s rôznymi bylinkovými čajmi, citrónom, škoricou, zázvorom, teplým mliekom, cesnakom, cibuľou…

Ak chcete používať med na liečenie, tak je dôležité načasovanie. Netreba čakať až choroba vypukne naplno, už pri prvých príznakoch treba začať s užívaním vami preferovanej kombinácie. A to pravidelne, niekoľkokrát za deň a až do úplného vyliečenia. Med vďaka svojmu zloženie ničí veľké množstvo mikroorganizmov, s ktorými si nevie telo poradiť.

Tip: ak používate med ako sladidlo, nikdy ho nezalievajte horúcou vodou. Teplotou nad 40 – 45° klesajú jeho liečivé účinky. Počkajte vždy, kým sa vám voda trochu ochladí.

Med dokáže pomôcť pri pravidelnom užívaní aj pri nachladnutí, chrípke, angíne, zápale horných dýchacích ciest, priedušiek, posilňuje imunitu, zlepšuje funkciu vnútorných orgánov. Takisto je nápomocný aj pri liečbe kože a to pri popáleninách, omrzlinách, pri zle hojacích sa ranách, preležaninách, popraskaných perách. Použitie je v tomto prípade je jednoduché. Stačí ho nanášať v menších dávkach na postihnuté miesto, vmasírovať a nechať ho pôsobiť. Pri vážnejších problémoch ho môžete prikladať vo formách zábalu alebo obkladu. Jeho účinok pocítite dvojnásobne. Za jedno ranu dezinfikuje aj zregeneruje.

Med má naozaj veľa využití a svoje miesto si našiel aj vpraví včelí med kozmetickom priemysle. Dnes nie je problém zakúpiť šampóny, sprchové gély, balzamy na pery, pleťové mlieka atď.

Za zmienku ešte stojí aj to , že je to afrodiziakum, životabudič, čistí naše telo, detoxikuje ho, pomáha pri nespavosti, pri migrénach, pri strese, lieči žalúdočné vredy, zlepšuje trávenie, upravuje vysoký krvný tlak, rozširuje a čistí cievy, posilňuje srdce. Je toho naozaj veľa, ako pomáha vášmu zdraviu. Je to prírodný liek, koncentrovaný extrakt z kvetov a rastlín, ktorý by naozaj nemal chýbať vo vašom jedálničku.

Dávajte ale pozor na to, aký med kupujete. Včelári obzvlášť upozorňujú na lacné medy z hypermarketov, lebo jedna fľaštička takéhoto medu je zmes medov z viacerých krajín, z ktorých každý má špecifickú chuť, arómu a zloženie. Niekedy je lepšie priplatiť si za kvalitu a dopriať si poctivý slovenský med.

Ak hľadáte skutočne kvalitný med, tak pre vás máme skvelý tip. Med priamo od včelára

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.