Lávový gril, v čom sa odlišuje?

Lávový gril je v podstate odnož, ktorá sa vyvinula z plynových grilov. Lávový gril využíva lávové kamene na to, aby sa vám do grilovaného jedla nedostávali škodliviny vznikajúce pri kvapkaní štiav a tukov do ohniska. Ako to celé funguje sa dozviete v našom sprievodcovi ako vybrať lávový gril.

Lávový gril – ako funguje?

Napriek trošku zavádzajúcemu názvu sa lávový gril zaraďuje do podkategórie plynových grilov. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že klasické plynové horáky sú doplnené lávovými kameňmi. A nie sú to len nejaké kamene. Ich výhodou je to, že dokážu nasať teplo, produkované horákmi a tým slúžia ako dodatočný zdroj tepelného zdroja.

Lenže to stále nie je všetko. Hlavná doména lávových kameňov je v zachytávaní odkvapkávajúceho tuky z jedla. Tým pádom je vylúčený kontakt mastnoty s plameňom, čo zabraňuje jej vzplanutiu. Lávový gril je oslavovaný aj zato, že do jedla nedostávajú škodliviny vznikajúce pri horení.

Tip: Po vydarenom večeri, ktorý ste si spestrili lahôdkami z grilu, vám určite napadne, či treba lávové kamene čistiť. Nemusíte sa ničoho báť, jednoducho stačí poriadne zakúriť a z kameňov tie nečistoty doslova vypáliť. A máte hotovo.

Lávové kamene či keramické brikety?

Výdrž kameňov je obvykle jednu celú grilovaciu sezónu. Keď začínajú byť opotrebované, tak to zistíte podľa toho, že sa začínajú mrviť. Zriedkavo tento nevyhnutný proces môže prísť aj skôr, vtedy netreba byť šetrní a okamžite ich vymeniť.

Pre lávový gril sa dajú použiť aj keramické brikety, ktoré majú rovnaký účel ako lávové kamene, takže je možné ich zamieňať podľa ľúbosti.

Ako je to s cenou pre lávový gril

Všetko to znie pekne, tak v čom je háčik? Už typickým nedostatkom je cena, ktorú dáte už len za samotný lávový gril. Zabúdať by sa nemalo ani na cenu paliva či lávových kameňov, prípadne keramických brikiet.

Uvažujete o kúpe nového grilu?

Zaujíma vás, v čom sa odlišuje lávový gril od iných modelov?  Tak si o nich prečítajte:

Gril: Ako vybrať ten správny?

Lávový gril

RBS gril

Plynový gril

Gril na drevené uhlie a brikety

Vodný gril

Elektrický gril

Kontaktný gril

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.