Kvalitný spánok. Ako sa dobre vyspať?

Spánok je pre človeka veľmi dôležitý. Závisí na ňom kvalita celého dňa, ktorý nás čaká. Veď všetci to poznáme. Ak ste mali ťažkú noc, celý deň chodíme unavení, zívajúci, bez nálady a častokrát aj podráždení. Vyspať sa do ružova môže byť niekedy problém, ktorý sa dnes pokúsime vyriešiť.

Medzi základné veci Ohľadom kvalitného spánku patrí: spánok približne 8 hodín, na dobrom matraci, vo vyvetranej miestnosti a najlepšie bez elektriny, s teplotou okolo 18 – 20°.

Akú polohu zvoliť pre kvalitný spánok?

Ako sa dobre vyspať, polohyKvalitu spánku ovplyvňuje aj poloha, v ktorej spíte. Najčastejšia poloha, v ktorej ľudia zaspávajú je na boku. To je taká zlatá stredná cesta. Hlavne tehotné ženy vedia o jej výhodách. Takýto spánok obmedzuje chrápanie a pomôže aj pri pálení záhy.

Najlepšie pre naše telo je poloha, keď spíte na chrbte. Drží hlavu, krk a chrbát v neutrálnej polohe. Táto poloha je síce najlepšia pre naše telo, ale pre veľa ľudí nepohodlná, a ak chrápete úplne nevyhovujúca.

Ak spávate na bruchu, je to tá najhoršia alternatíva. Škodí chrbtu a krku, zvyšuje tlak na kĺby a svaly čo dráždi nervy a vedie k bolestivosti a mravčeniu.

Čo bráni zaspávaniu?

Vybrať si správnu polohu je dôležité, ale takisto je podstatné, aby ste večer úplne „vypli“. Večer zvykneme zhŕňať informácie z celého dňa, čo sme zažili, čo náš pobavilo, čo rozsmútilo. Ale hlavne rozmýšľame nad svojimi problémami a ako ich vyriešiť.  No nie nadarmo sa hovorí, že ráno je múdrejšie večera. Tak myslite na niečo príjemné, čo ste zažili, alebo čo by ste chceli zažiť. Kľudne počítajte aj ovečky, ak vám to pomáha. Aj farby majú svoju moc. Skúste naozaj na nič nemyslieť a predstavovať si tmavomodrú farbu, ktorá upokojuje.

Aj jedlo môže zohrať dôležitú úlohu. Nie je dobré ísť spať s plným žalúdkom, ale ani s prázdnym. Ideálne je sa najesť dve až tri hodiny pred spaním. Nemali by ste si naservírovať rezeň a zemiaky, ale dajte prednosť niečomu ľahšiemu.

Kávu, čierny čaj, energy drink či iné stimulanty, ktoré obsahujú kofeín by ste nemali piť už 4 hodiny pred spaním. Doprajte si radšej teplé mlieko s medom.

problémy so zaspávaním?Normálne zaspávanie by nemalo trvať viac ako 15 – 30 minút. Ak vám to trvá dlhšie a stáva sa vám to často, mali by ste navštíviť odborníka.

Čo vám pomôže zaspať?

Sex pred spánkom? Áno. Podľa odborníkov je sex účinný medikament, ktorý nemá žiadne vedľajšie negatívne účinky na váš spánok. Naopak, hormonálne mechanizmy vyvolané sexuálnou aktivitou pôsobia na spánok pozitívne.

Staviť môžete aj na rôzne bylinky, ktoré si môžete dopriať vo forme čajov. Najideálnejšími sú ľubovník, medovka, harmanček, kozlík.

Doprajte si teplý kúpeľ spolu s voňavými olejmi levandule či harmančeka. Pokles telesnej teploty vyvoláva spánok. Teplým kúpeľom si zvýšite teplotu organizmu, ale ako časom začne teplota klesať, objaví sa pocit únavy a následný spánok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.