Kotvičník zemný prinavráti do spálne potešenie

Kotvičník zemný, teda tribulus terrestris, patrí medzi pomerne nenápadné rastliny. Pochádza z prímorských oblastí Japonska a Číny, no rozšírený je v celej Ázií a dnes ho nájdeme v rôznych podobách na pultoch obchodov po celom svete. Čím je táto rastlina zaujímavá, že sa dostala v podstate do každého kúta našej Zeme?

 

Nejde o žiadne tajomstvo, kotvičník zemný má blahodárne účinky na ľudskú sexualitu a to ako mužskú, tak ženskú. Okrem toho vo všeobecnosti priaznivo vplýva na zdravie človeka, zoznam jeho účinkov je naozaj úctyhodný. Bližšie informácie sa dozviete na následujúcich riadkoch.

 

Telo čistí, aj posilňuje

 

Zaujímavé na tejto rastline je, že každá kultúra ho využívala po svojom. V tradičnej čínskej medicíne a v Indii si kotvičník získal povesť silného detoxikátora. Gréci si zasa cenili jeho močopudné účinky, ktorými pomáhal z tela vyplavovať nečistoty a zlú náladu. V posledných rokoch si tribulus terrestris čoraz viac upevňuje renomé ako jedno z najsilnejších prírodných afrodiziák vôbec.

 

Kotvičník zemný obsahuje vysokú hladinu tzv. rastlinných anabolických steroidov, súhrnne známych ako fytosteroly. Má tiež vysoký podiel sapogenínov, alkaloidov, ale tiež kyseliny linolénovej, bielkovín, sacharidov, vitamínu C a viacerých prospešných minerálnych látok. Práve jeho zloženie sa podpisuje na výrazných účinkoch na tele príjemcu.

 

Lepší sex, lepšia imunita, lepšie zdravie

 

Zrejme najvyhľadávanejším účinkom kotvičníka je jeho schopnosť stimulovať sexualitu a pohlavné ústrojenstvo. Predovšetkým u mužov, v menšej miere tiež u žien. Jeho povesť prírodného lieku na poruchu erekcie a nedostatok libida potvrdili aj viaceré vedecké štúdie. Tie zistili, že u mužov, ktorí pravidelne užívali doplnky s obsahom tribulus terrestris, došlo k nárastu hladiny testosterónu a zvýšeniu sexuálnej výkonnosti.

Zvýšenie libida bolo zaznamenané aj u žien, ktoré kotvičník zemný pravidelne užívali. Rovnako u nich tiež došlo k nárastu hladiny estrogénu a ďalších pohlavných hormónov.

 

Okrem toho tiež kotvičník zemný:

 

– prečisťuje organizmus a zbavuje ho rôznych parazitov, toxínov a ďalších škodlivín

– pomáha rastu a spevňovaniu svalovej hmoty, rovnako aj jej regenerácií po námahe či poškodení

– zlepšuje celkovú obranyschopnosť organizmu

– pomáha riešiť problémy s prostatou a močovým ústrojenstvom

– znižuje hladinu cholesterolu v krvi

– u žien zmierňuje príznaky menopauzy

– zlepšuje plodnosť

– pôsobí žlčo- a močopudne, pomáha rozpúštať močové kamene

– redukuje množstvo cukru v krvi, vo všeobecnosti stimuluje metabolizmus cukrov a lipidov

– zlepšuje trávenie a peristaltiku hrubého a tenkého čreva

– zefektívňuje a normalizuje činnosť srdcovocievnej sústavy

 

Je teda vidieť, že kotvičník si medzi zásluhy môže pripísať oveľa viac zárezov, než len zlepšenie sexuálneho života.

polopate-kotvicnik zemny

 

Užívanie a dávkovanie

 

Pri požívaní výživových doplnkov s obsahom kotvičníka zemného je nevyhnutné svedomite dodržiavať odporúčané dávkovanie a denné limity v žiadnom prípade neprekračovať. Týka sa to predovšetkým rôznych tabliet a kapsúl.

 

Tribulus terrestris sa dá užívať aj vo forme čaju, kedy sa odporúča neprekročiť dávku 1 gram sušiny, resp. drviny na 60 kilogramov váhy. Nie však v jednej šálke, prášok je potrebné zaliať minimálne pollitrom horúcej vody a nechať lúhovať aspoň 20 minút. Takýto vývar je možné piť v menších dávkach celý deň.

 

Užívaniu kotvičníka by sa mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy, rovnako tiež jedinci s citlivou tráviacou sústavou. Samozrejme aj tí, ktorí pri jeho konzumácií pociťujú pravidelne nevoľnosť, bolesť hlavy, prípadne iné negatívne účinky (spôsobené to môže byť aj priveľkou dávkou).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.