Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

Kosačky sa stali nevyhnutnou súčasťou pravidelnej starostlivosti o trávnik. Každý kto sa o svoju záhradu aspoň trošku zaujíma už riešil dilemu: aký typ pohonu zvoliť pre svoju kosačku. Ak chcete vedieť viac, v čom sú pohony pre kosačky osobité, tak si o nich prečítajte viac.

Elektrické kosačky

Na prevádzku takejto kosačky je nevyhnutná elektrická energia. Hlavná výhoda spočíva v ich cene a pomerne nízkej hmotnosti. S tým súvisí aj ľahká manipulovateľnosť či nižšie výdavky na jej prevádzku, ako pri motorových kosačkách. Mnoho domácich majstrov ocení aj menej hlučnú prevádzku či ohľaduplný prístup k životnému prostrediu, keďže nedochádza k spaľovaniu žiadnych pohonných hmôt.

Dôležitý faktor, ktorý rozhoduje o tom či si kúpite alebo nekúpite elektrickú kosačku je dostupnosť elektrickej site v mieste kosenia. S tým súvisí aj ďalší hendikep takejto kosačky a to je obmedzenejší, respektíve horšie dostupný okruh pôsobnosti. Rádius sa síce dá predĺžiť prostredníctvom káblov, ibaže tu už slovo komfortné zaobchádzanie stráca význam. Navyše si musíte dávať pozor na to, aby ste pri kosení nepresekli aj napájací kábel.

Motorové kosačky

Motorové kosačky ťažia prevažne zo svojho neobmedzené poľa pôsobnosti. Keď potrebuje kosiť rozľahlejšie plochy alebo potrebuje pokosiť aj miesta, kde nie je elektrická zásuvka, tak sú motorové kosačky jasnou voľbou. Jednoducho zoberiete kosačku, natankujete si palivo do zásoby a môžete kosiť koľko vládzete.

 

Takýto pohon kosačky má pomerne dosť výhod, no nájdu sa aj negatíva. Ako hlavný nedostatok sa ponúka vysoká hmotnosť motorových kosačiek oproti elektrickým či akumulátorovým modelom. Motor s dostatočným výkonom predsa len niečo váži. Aj tu však existuje pomoc a to zakúpením motorového modelu kosačky s pojazdom.

Akumulátorové kosačky

AKU kosačkyExistuje ešte aj tretia možnosť pri výbere pohonu pre novú kosačku. Ak potrebujete príležitostne pokosiť plochu asi do 300 m2, tak by ste sa mohli poobzerať aj po nabíjacej kosačke. AKU kosačky sú typické svojou ovládateľnosťou za čo vďačia príjemne nízkej hmotnosti. Nepotrebujete ani desiatky káblov na predlžovanie jej dosahu či litre benzínu.

Akumulátorové kosačky fungujú vďaka batériám s Li-ionovými článkami. Čas nabitia je pomerne krátky, kedy úplne nabitie by nemalo trvať viac ako hodinu.

AKU kosačky vypĺňajú medzeru medzi benzínovými a elektrickými kosačkami, takže ich cena je o niečo vyššia, akoby ste čakali. Okrem toho musíte počítať s tým, že budete často nabíjať a tak ako všetky akumulátory, tak aj tie v kosačkách postupom času začnú strácať kapacitu a prichádzať o životnosť.

 

 

Rozmýšľate nad kúpou novej kosačky? Chcete mať krásny trávnik?“]

Rozhodli ste sa kúpiť novší alebo výkonnejší model kosačky? Chcete si vypestovať hustý trávnik? Tak sa vám určite zídu dobré tipy a rady, ktoré vám s tým pomôžu:

Ako zavlažovať trávnik

Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia

Hnojenie trávnika

Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

Ako vybrať kosačku: podľa plochy a terénu kosenia

Kosačky: rotačné, vretenové, strunové či bubnové?

Ako na starostlivosť o trávnik: kosenie

Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

Jeden komentár pre “Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

  1. Mnoho ľudí robí pri výbere kosačky tú chybu, že si neuvedomuje členitosť pozemku ani jeho rozlohu. Akumulátorová kosačka je vhodná skôr na dokončovacie práce alebo na málo prístupné plochy, na súvislé plochy zase elektrická alebo motorová. Ideálne je mať viacero druhov v rôznych veľkostiach. Tak ich dokonale využijeme a nebudme ich preťažovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.