Kosačky: rotačné, vretenové, strunové či bubnové?

Kosačky môžu na svoj hlavný účel využívať rôzne metódy kosenia trávy. Okrem notoricky známej rotačnej kosačky sú to aj vretenové, strunové či bubnové kosačky. Ak chcete zistiť, v čom sú medzi nimi základné rozdiely, tak si prečítajte, aké kosačky rozoznávame podľa spôsobu kosenia.

Rotačné kosačky

Rotačné kosačkyS rotačnou kosačkou sa už stretol pravdepodobne každý, kto sa zaujíma o starostlivosť o trávnik. Jej princíp je pomerne jednoduchý. Spočíva v tom, že má buď jeden alebo dva ostré nože uložené do kríža. Nože sa otáčajú okolo vlastnej osi, pričom kosia trávu, ktorá sa im dostane do cesty. Asi najväčším problémom býva časté otupenie nožov, ale aj to, že tráva nie je v podstate pokosená, ale skôr odseknutá. To príliš neprispieva ku kvalite trávnika. Treba však podotknúť, že pre bežné kosenie je rotačný princíp kosačky úplne postačujúci. Dosvedčuje to aj fakt, že je zo všetkých spôsobov najvyužívanejší.

Vretenové kosačky

Keď prikladáte pojmu starostlivosť o trávnik väčší význam, tak by ste sa mali oboznámiť s vretenovou kosačkou. Najmarkantnejší rozdiel oproti rotačným kosačkám spočíva v tom, že vretenové kosačky stebla trávy strihajú. A to doslova. Vretenové nože sú usporiadané v tvare písmena V, a keď s nimi prechádzate po trávniku, tak ho pokosia šetrnejšie. Pri používaní vretenovej kosačky nedochádza ani k zožltnutiu trávnika.

 

Vretenové kosačky sú určené prevažne na menšie a stredné trávniky pre bežných ľudí. Existujú aj modely s pohonom, napríklad pre golfové ihriská, no ich cena sa už pohybuje úplne inde. Ak túžite po krásnom anglickom trávniku, tak im rozhodne dajte šancu.

Strunové kosačky

Kosačky na strunovom princípe sú ideálne do kombinácie s iným typom kosačky. Napríklad na kosenie záhrady môžete využívať rotačnú kosačku, s ktorou rýchlo a dobre pokosíte celý trávnik a na horšie dostupné miesta zaútočíte so strunovou kosačkou.

A je jedno či potrebuje pokosiť okrajove časti dvora, vyrastenú trávu okolo kmeňov stromov, popri chodníkoch alebo medzi kríkmi. Skrátime to – proste všade. Uplatnenie nájde aj v menších záhradách, kde dokonca dokáže úplne zastúpiť rotačnú kosačku.

Strunová kosačka využíva na kosenie strunu. Dá sa zohnať elektrický aj benzínový variant, takže si môžete vybrať podľa potreby. Elektrická strunová kosačka sa viac hodí na menšie kosenie vôkol domu, zatiaľ čo motorová nepozná obmedzenia. Pokojne sa s ňou môžete vybrať aj na lúku.

Bubnové kosačky

Kosačky s bubnovým princípom kosenia sú určené do vysokej trávy. Dokážu si bez problémov poradiť s trávou, ktorá je vyššia ako 1 m. To znamená, že bubnové kosačky nachádzajú svoje uplatnenie primárne pri obhospodarovaní sadov, lúk alebo iných rozľahlých priestranstiev.

Bubnové kosačky kupujú najčastejšie statkári alebo chovatelia dobytka, pretože skosenú trávu dokážu pripraviť na sušenie tým, že ju ukladajú do pásu. Tieto typy kosačiek len tak ľahko niečo nezastaví.

Uvažujete nad kúpou novej kosačky? Chcete mať krásny trávnik?

Rozhodli ste sa kúpiť novú kosačku? Chcete si vypestovať hustý trávnik? Tak sa vám určite zídu dobré tipy a rady, ktoré vám s tým pomôžu:

Ako zavlažovať trávnik

Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia

Hnojenie trávnika

Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

Ako vybrať kosačku: podľa plochy a terénu kosenia

Kosačky: rotačné, vretenové, strunové či bubnové?

Ako na starostlivosť o trávnik: kosenie

Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.