Káva – čo o nej (ne)viete

Káva. Niekto si bez nej nevie predstaviť ráno, niekto jej vypije niekoľko šálok denne a niekto ju nepije vôbec. S priateľmi sa stretávame na káve, návštevy pozývame na kávu. Raz čítame články o tom, aká je pre zdravie prospešná, inokedy zas o tom, aké ma nepriaznivé účinky pre naše telo. Káva je jednoducho univerzálny nápoj, takže čo o nej vieme určite?

Bez káva ani na krok

kávaKeď už sa púšťame do diskusie o tom či je káva pre organizmus zdravá, musíme zohľadniť hlavne to, v akom množstve je denne prijímaná. Za prijateľný priemer sa považujú 3-4  šálky denne. Pri dodržiavaní tohto pravidla by nemala mať negatívne účinky, práve naopak.

Káva ovplyvňuje našu bdelosť, výkonnosť, dobrú náladu, pozornosť, povzbudzuje mozog, nervy, ľadviny aj svaly a má aj preventívne účinky pred niektorými chorobami. Káva bola v minulosti považovaná za škodlivú hlavne preto, že vedci sa venovali rozboru iba kofeínu. Lenže káva obsahuje rozmanité látky, napríklad aj kyseliny, ktoré odbúravajú voľné radikály. Takisto sa v nej nachádzajú rôzne minerály, predovšetkým draslík a magnézium.

Práve kofeín pôsobí ako stimulant nervového centrálneho systému ako stimulant.  Káva obsahuje aj rad iných zložiek, ktorých množstvo je závislé na odrode kávovníka, na klimatických podmienkach, na spôsobe pestovania a zbere kávových zŕn či na technológií následného spracovania.

Povzbudzujúce účinky kávy sú nám známe už stovky rokov.  Ľudia, ktorí obľubujú tento nápoj sú koncentrovanejší, pozornejší, dokážu lepšie zahnať depresie…

Tip: nájdite tu pravú kávu pre vás.

Káva vám pomôže aj k lepšiemu tráveniu. Kofeín, ktorý povzbudzuje tvorbu žalúdočných štiav a žlči.  Avšak ľudia, ktorých trápia žalúdočné vredy , problémy s dvanástnikom alebo iné ochorenia tráviacej sústavy, by sa mali káve radšej vyhýbať.

káva na ránoĎaľšie účinky kávy

Ak sa venujete vytrvalostným športom je výskumom dokázané, že kofeín vám zvyšuje výkonnosť. Ale naopak krátkodobým a vysoko intenzívnym športom moc neprospieva.

Výskumom je takisto dokázané, že ľudia, ktorí pijú kávu majú o 31% menšiu šancu, že sa vyhnú Parkinsonovej chorobe, ktorou trpia viac ako 4 milióny ľudí. A takisto ľudia, ktorí si doprajú kofeín,  majú menšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Ešte donedávna sa tvrdilo, že káva má rakovinotvorné účinky. Moderným výskumom to vôbec nebolo dokázané, dokonca bolo zistené, že káva môže mať pozitívne účinky pri liečbe rakoviny.

Čo sa týka tehotenstva a kávy, tak pitie v menšom množstve nemá negatívny účinok na dieťa. Budúce mamičky by však mali dávať pozor, aby to s kávou nepreháňali. Pri veľkom množstve kávy môže prísť k zníženiu pôrodnej váhy, k zrýchleniu tepovej a dýchacej frekvencie, k vzniku chudokrvnosti u matky aj u plodu. Takisto sa nedopočuje piť kávu pri kojení.

Takže, keď si kávu doprajete v rozumnom množstve, tak vášmu telu bude určite prospievať.

Jeden komentár pre “Káva – čo o nej (ne)viete

  1. nie je však káva ako káva…nie všetky majú na nás blahodárny účinok- závisí to od druhu, spôsobu prípravy aj množstva. Napr. tureckú/zalievanú/ kávu nedoporučujú často piť ani odborníci – pri jej príprave je dôležitý hlavne čas vyluhovania kávy….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.